کد خبر : 44367

قیمت قرارداد های اتیلن و پروپیلن اروپا در ماه می برای سومین ماه متوالی افت کرد

72674CFA-54A1-4031-A793-4F82D6BD91FC

پتروتحلیل-تاثیر اقدامات مقابله ای با ویروس کرونا بر زنجیره ارزش یکپارچه صنایع نفت، گاز و شیمیایی به طرز اساسی روابط و سودآوری را تغییر داده است. 

همانطور که مقامات شرکت BASF در روز پنج شنبه گفتند، برنامه ریزی را تقریبا غیر ممکن کرده است. 

بن ون بیردن ریئس شرکت Shell نیز در این هفته گفت، فضای حول حاشیه سود های پالایش و مواد شیمیایی همچنان چالش برانگیز است.

او اضافه کرد: «دلیل اصلی سودآوری واحد های شیمیایی و پالایشگاه های ما زنجیره ارزش یکپارچه آن ها از خوراک تا تولید چندین محصول است.»

«بی ثباتی در تقاضای محصولی خاص میتواند تاثیر گسترده تری بر ظرفیت عملی زنجیره ارزش یکپارچه داشته باشد. برای مثال، کاهش تقاضا برای سوخت جت در یک پالایشگاه میتواند حیات کل آن مجموعه را تحت تاثیر قرار دهد. پیش بینی میکینم، در کوتاه تا میان مدت شاهد بی ثباتی چشمگیر قیمت ها و حاشیه سود ها باشیم.»

شرکت ها همچنین در بازار ها و کشور هایی که در آن فعالیت میکنند با روند های رکودی مواجه شده اند.

ون بیردن گفت: «این بی ثباتی چالش منحصر به فردی را برای تولیدکنندگان نفت و گاز ایجاد میکند که لازم است تا نیاز به سرمایه در امروز را تعادل ببخشند، و با سرمایه گذاری مناسب در سراسر سهام های شرکت برای فردا سودآوری کنند.»

شل با افت شدید در روز پنج شنبه سرخط خبر ها را به خود اختصاص داد. 

شرکت های نفت، گاز و شیمیایی به دنبال این هستند تا در این شرایط سخت و حساس از سرمایه خود به خوبی محافظت کنند، در حالی که یک سطحی از تجارت را که هم به نفع خود و مشتری میباشد را حفظ کنند.

عملیات های حمایتی در این زنجیره های ارزشی کلید موفقیت است. اما ما در حال حاضر شاهد تعطیلی و افت فعالیت پالایشگاه ها در کنار کمتر شدن میزان فعالیت واحد های شیمیایی هستیم.

واحد های کراکینگ اروپا و واحد های صنایع پایین دستی آن ها در شرایط متغیر غیر قابل پیش بینی در حال فعالیت هستند. 

داده های آیسیس از چندین هفته گذشته نشان میدهد که کراکینگ های اروپا با تهدید کاهش تقاضای محصولات پالایش شده مواجه هستند. 

تخمین ها در حال حاضر این است که به طور بالقوه 37 درصد از ظرفیت پروپیلن، 37 درصد از بنزن و 31 درصد از اتیلن منطقه تحت تاثیر قرار گرفته اند.

این امر جدا از این است که ضعف تقاضای صنایع پایین دستی، تولید خوراک های شیمیایی مهم را تحت فشار قرار داده است. 

مجموعه BASF واحد هایی که رابطه نزدیک با بازار تولید اتومبیل دارند را تعطیل کرده است. طبق گفته مدیریت، در سراسر مجموعه، واحد های آن با ظرفیت بیش از 60 درصد در حال فعالیت هستند.

مقامات شرکت Dow در روز پنج شنبه گفتند که پنج واحد پلی اتیلن/الستومر خود در آمریکا را حداقل به مدت یک ماه تعطیل کرده اند، و در واحد های پروپیلن اکسید و متیلن دیفنیل دی ایزو سیانات خود، تا زمان بهبود تقاضا با ظرفیت پایین به فعالیت ادامه میدهند.

همچنین تمام واحد های سیلوکسان خود در سراسر جهان را با ظرفیت پایین مدیریت میکنند. 

مقامات شرکت ExxonMobil در روز جمعه گفتند که حجم های آن ها در سه ماهه اول در واحد های شیمیایی غیر آمریکایی کمتر بوده است، در حالی که حاشیه سود آن ها نیز در مقایسه سالانه سیر نزولی داشته است.  

فعالیت واحد های شیمیایی در آمریکا با ظرفیت بیش از حد و حجم های جدید واحد های تازه تاسیس در خلیج آمریکا محدود شده است، اما حاشیه سود ها به دلیل هزینه های ارزانتر خوراک در مقایسه ماهانه صعودی باقی ماندند. 

مقامات شرکت LyondellBasell گفتند که واحد های اولفین و پلی اولفین آن ها در آمریکا و اروپا و دیگر نقاط دنیا، با تقاضای مصرف کننده برای پلیمر های مورد استفاده در بسته بندی و محصولات پزشکی مواجه شدند، اما پاندمی و قیمت های پایین نفت خام میتواند همچنان در سه ماهه دوم تجارت ها را تحت تاثیر نگاه دارد.

آن ها اضافه کردند: «پیش بینی میشود تقاضای بازار برای محصولات صنعتی و بادوام همچنان ضعیف باقی بماند.»

تولیدکنندگان شاهد بهبود حاشیه سود های کراکینگ های مایع در اروپا و شمال شرق آسیا هستند در حالی که برتری های خوراک اتان در آمریکا و خاورمیانه ادامه دارد.

اگرچه، آن چیزی که به عنوان حاشیه سود در کراکینگ ها به دست آمده است، باید به معنی سود صنایع پایین دستی معنی شود، چه آن شرکت یکپارچه باشد یا نه. 

در حال حاضر تنش ها میان معامله کنندگان یکپارچه و غیر یکپارچه در مذاکرات قیمتی مهم در سراسر محصولات شیمیایی افزایش یافته است. 

در آخرین گزارش ها، تعدادی از تولیدکنندگان پتروشیمی بزرگ عنوان کردند که عایدی ها آن ها به سمت پایان سه ماهه اول از سیر نزولی نفت خام از هزینه های خوراک ناشی شد.

طبق داده ها، تا زمانیکه که واحد های کراکینگ قادر باشند تا عایدی های به دست آمده در مونومر ایتر ها را به سود مستقیم یا تجارت های صنایع پایین دستی یکپارچه تبدیل کنند، عایدی های قابل توجهی توسط  فروش محصولات به دست می آید. 

در حال حاضر، هزینه های کمتر از طریق شیوه های مختلف در زنجیره های تولید محصولات پتروشیمی و شیمیایی، موجب کاهش قیمت ها شده است.  

از دست رفتن ذخایر انبار ها نیز نقش مهمی را در کاهش سود های گزارش شده برای تولیدکنندگان پتروشیمی در سه ماهه اول، بازی کرد. 

تحرک هزینه ها و جابجایی قیمت ها در سه ماهه دوم نقشی اساسی خواهند داشت. 

قیمت قرارداد های اتیلن و پروپیلن اروپا در ماه می برای سومین ماه متوالی افت کرد.

ماه آوریل، ماهی بسیار دشوار برای صنایع شیمیایی و پلاستیک در اروپا و مناطق دیگر بود. 

ماه می با خود اختلال و تردیدات بیشتری را به همراه می آورد.

 

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار