کد خبر : 44351

پتروتحلیل-مکانیسم کنترل قیمت از سوی چین بر بازار های خرده فروشی بنزین و گازوییل، منجر به افزایش واردات نفت خام به دلیل سیر صعودی حاشیه سود ها، قیمت های نامناسب عمده فروشی و کمتر شدن سهام بازار پالایشگاه های بزرگ، شده است. 

بسیاری از معامله کنندگان بازار درخواست تغییر ساختار این مکانیسم را دارند، زیرا قیمت های نفت در بازار های بین المللی در کمترین میزان های خود به سر میبرند. 

افت قیمت های داخلی عمده فروشی بنزین و گازوییل توسط این مکانیسم که در 18 مارس و بعد از افت قیمت های نفت به زیر 40 دلار در هر بشکه، سیری کاهشی گرفت.

با افت قیمت ها در بازار های خارجی، پنجره آربیتراژ فروش مواد پالایش نشده وارداتی برای بنزین و گازوییل همچون آروماتیک های مخلوط و روغن چرخ سبک فاصله گرفتند، بنابراین واردات این دست مواد را افزایش دادند. 

طبق داده های آیسیس، در هفته گذشته نزدیک به 170000 تن روغن چرخ سبک در ژوهای در استان گواندونگ که اکثرا صادره از کشور های کره جنوبی، سنگاپور و مالزی بودند، در انتظار بارگیری قرار داشتند. 

طبق داده های موثق، شرکت هایی که در استان چجیانگ فعالیت دارند، در ماه مارس در مجموع 290000 تن روغن چرخ سبک وارد کردند، که این میزان در مقایسه با میانگین ماهانه سال 2019، 80 درصد افزایش یافته است.

مجموع واردات روغن چرخ سبک چین در ماه مارس 820000 تن بود، که در مقایسه با میانگین ماهانه سال 2019، 13 درصد افزایش یافته است. 

طبق داده های آیسیس، قیمت های بنزین و گازوییل در چین عمدتا در میزان 40 دلار در هر بشکه که قیمت های بین المللی نفت خام در آن قرار داشتند باقی ماندند، زیرا قیمت های خرده فروشی بنزین و گازوییل چین از 18 مارس بدون تغییر مانده است. 

در این میان، قیمت های برنت بازار های معاملات آتی به حدود 21 دلار در هر بشکه رسیدند، و قیمت های بنزین و گازوییل آسیا در واکنش به آن کاهش یافتند.

این فاصله آربیتراژ زیاد تا زمانی که تغییراتی در مکانیسک کنترل قیمت ایجاد نشود، موجود خواهند بود. 

قبل از معرفی مکانیسم کنترل قیمت و ایجاد صندوق ذخیره شرایط خاص، قیمت های عمده بنزین و گازوییل در چین معمولا از قیمت های خرده فروشی اعلام شده توسط کمیسیون توسعه ملی و اصلاح مستقل، و بارومتر عرضه و تقاضای مواد اساسی بود.

اگرچه، تحت این مکانیسم قیمت گذاری، قیمت های خرده بنزین و گازوییل در صورت افت قیمت های نفت خام به زیر 40 دلار در هر بشکه با آن همراه نخواهند شد – قیمت کف بازار، که به این معنی است که قیمت های عمده داخلی به یک میزانی محدود هستند و نمیتوانند با افت قیمت های نفت خام جریان نزولی به خود بگیرند. 

در این میان، سود اضافی تولید شده پالایشگاه های دولتی در نتیجه این امر به صندوق ذخیره شرایط خاص پرداخت خواهد شد، اگرچه، حاشیه سود آن ها توسط مکانیسم کنترل قیمت محافظت خواهد شد.

جمع آوری پرداختی های صندوق ذخیره شرایط خاص در مرحله تولید و واردات بر اساس تخفیفات نفت خام تا مرز 40 دلار در هر بشکه صورت میگیرد. 

شرکت های دولتی نمیتوانند از واردات بنزین و گازوییل سودی دریافت کنند، زیرا پرداختی های صندوق شرایط خاص نیز از موارد وارداتی جمع آوری میشود. 

برخلاف این امر، تعدادی از تاجران اظهار داشتند که تردیدات بزرگی بر سر جمع آوری مبالغ پالایشگاه های مستقل و پمپ بنزین های خصوصی موجود است، زیرا مقام مسئول مشخصی برای جمع آوری این سود ها مشخص نشده است.

مکانیسم کنترل قیمت، انعطاف شرکت های دولتی در تطبیق قیمت های عمده بنزین و گازوییل را تحت تاثیر قرار داده، و در مجموع سهم بازار آن ها را کوچکتر، فروش آن ها را کمتر و ذخایر این شرکت ها را افزایش داده است.

طبق داده های آیسیس، پالایشگاه های مستقل شانگدونگ از آوریل با تمام قدرت بر سر کار بازگشته اند، و میانگین فعالیت آن ها در بیشترین میزان های ثبت شده توسط آیسیس، یعنی 5 درصد بالاتر از میزان های زمان مشابه در سال 2019 میباشد.

بر خلاف آن، میانگین فعالیت پالایشگاه های دولتی در اواسط آوریل در حدود 8 درصد کمتر از میزان های سال گذشته بود.

احتمال میرود میزان فعالیت پالایشگاه های دولتی با وجود فروش های کم در بازار داخلی و مشکلات در صادرات محصولات خود، به روند نزولی ادامه دهد.

طبق گفته وزیر اقتصاد و کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات، صندوق ذخیره شرایط خاص با بودجه عمومی ترکیب شده است و به کاهش انتشار گاز های گلخانه ای، بهبود کیفیت سوخت، امنیت عرضه نفت و اقدامات محافظتی در میان آشفتگی بازار بین المللی نفت خام اختصاص پیدا خواهد کرد. 

اگر سیاست های این صندوق کنسل شده یا در آینده به شرکت های دولتی بازگردانده شود، آنگاه دوباره از قیمت های پایین نفت خام، سود خواهند برد.

رقابت آزاد در بازار عمده فروشی، حاشیه سود واردات مواد پالایش نشده را کاهش خواهد داد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار