کد خبر : 44329

قیمت های پلی اتیلن آمریکایی به خاورمیانه و آفریقا، همچنان با تخفیف؛

پتروتحلیل-بازار های پلی اتیلن وارداتی در چند هفته گذشته در آفریقا و خاورمیانه درکمترین میزان های خود شناور بوده اند. قیمت اکثر گرید های پلی اتیلن، تحت فشار ضعف کلی در روند بازار های جهانی در میان بحران ویروس کووید 19، تا به اینجا به طور میانگین نسبت به ماه گذشته 10درصد کاهش یافته است. تقاضا، که قبل از کووید 19 روند کاهشی داشت، فاکتور دیگری در رسیدن قیمت ها به کمترین میزان های خود در چند سال اخیر بوده است. 

قیمت پلی اتیلن آمریکایی تا میزان 5 درصد زیر قیمت پلی اتیلن خاورمیانه ای در مصر

در میان این فضای کاهشی، قیمت های پلی اتیلن آمریکایی همچنان در بازار وارداتی مصر، رقابتی بود.

هفته گذشته، قیمت های پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سبک آمریکایی به ترتیب در میزان های 740 دلار در هر تن و 840 دلار در هر تن (بدون مالیات) گزارش شدند، در حالی که پلی اتیلن سنگین آمریکایی در میزان 740 تا 760 دلار در هر تن (CIF مصر، 5درصد مالیات) گزارش شد. طبق داده های Chemorbis، این قیمت ها نمایانگر کمترین میزان ها از سال 2009 میباشند. 

در مقایسه با قیمت پلی اتیلن خاورمیانه ای، قیمت محموله آمریکایی به مصر تا میزان 5 درصد کمتر است.

افزایش فاصله قیمت های آمریکایی و خاورمیانه ای در لبنان

اتفاق مشابهی در بازار های شرق مدیترانه، قابل مشاهده بود. معامله کنندگان لبنانی شاهد تخفیفات 20 تا 30 دلاری پلی اتیلن سبک خطی فیلم C4 و 50 تا 60 دلاری پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین فیلم آمریکایی در مقایسه با قیمت های خاورمیانه ای بودند. با وجود این قیمت ها، فاصله قیمتی میان محموله های آمریکایی و خاورمیانه ای به طرز قابل توجهی در آوریل افزایش یافته است. 

تخفیفات 60 تا 70 دلاری پلی اتیلن آمریکایی در مقایسه با میزان خاورمیانه ای در آفریقای جنوبی

در آفریقای جنوبی، محموله های آمریکایی همچنان قیمت های رقابتی ای ارائه میکردند، حتی با وجود اینکه، تولیدکنندگان خاورمیانه ای قیمت های خود را نسبت به مارس به میزان قابل توجهی کاهش دادند. طبق آخرین قیمت های گزارش شده در منطقه، قیمت پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سبک خطی C4 فیلم آمریکایی تا میزان 60 تا 70 دلار در هر تن در برابر نمونه خاورمیانه ای کمتر میباشند.

آفریقا و خاورمیانه در مجموع در حدود 15 درصد از صادرات پلی اتیلن آمریکا را تشکیل میدهند

قاره آمریکا در سال 2019 در مجموع 40 درصد از صادرات کلی پلی اتیلن ایالات متحده را تشکیل میدهد. سهم آسیا و اروپا از مجموع این صادرات به ترتیب در حدود 25 و 20 درصد بوده است. 15 درصد باقی مانده به چند کشور آفریقایی و خاورمیانه ای تعلق دارد.

افزایش واردات پلی اتیلن آفریقا از ایالات متحده

داده ها نشان میدهد واردات پلی اتیلن آمریکایی از سراسر کشور های آفریقایی افزایش یافته است. آفریقای جنوبی در مقایسه سالانه، واردات پلی اتیلن از آمریکا را تا میزان 135 درصد افزایش داد در حالی که این میزان برای نیجریه در حدود 176 درصد بود. همچنین مراکش و تونس نیز واردات پلی اتیلن آمریکایی خود را در مقایسه با سال 2019، چهار برابر کردند. در این میان، واردات پلی اتیلن آمریکایی در الجزیره 97 درصد افزایش یافت، و این میزان در مصر با نسبت کمتر، 42 درصد بود.  

پلی اتیلن آمریکایی حتی در خاورمیانه سهم بازار خود را افزایش میدهد

خاورمیانه، خانه ظرفیت های عظیم پلی اتیلن میباشد، و به عنوان بزرگترین صادرکننده این محصول فعالیت میکند. اگرچه، داده ها همچنین نشان میدهد، واردات پلی اتیلن آمریکایی در مقایسه سالانه به میزان قابل توجهی در این منطقه افزایش یافته است، اگرچه این میزان در نسبت به دیگر مناطق بسیار کمتر است. واردات پلی اتیلن امارات متحده عربی نسبت به ایالات متحده در سال 2019، 65 درصد بیشتر بود، در حالی که واردات عربستان سعودی از آمریکا در زمان مشابه تا چهار برابر افزایش یافت، اگرچه این واردات به نسبت با تناژ پایین تر بود.

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار