کد خبر : 44302

پتروتحلیل-در چین، بازار های پلی پروپیلن و پلی اتیلن از کمترین میزان های خود در یک دهه گذشته، بهبود یافتند. این امر توسط ترکیبی از افزایش تقاضا برای استفاده های مشخص، همچون بسه بندی غذا و کاربرد های پزشکی، سیر صعودی بازار های معاملات آتی، و نشان مثبت داده های اخیر اقتصادی، بود. و حالا معامله کنندگان بازار در حال مواجهه با برنامه عملیات تامین و نگهداری هستند: آیا تعطیلی ها به طولانی شدن این بهبود کمک میکند؟

حمایت از سوی کاهش عرضه و تقاضای مناسب

بعد از اینکه مشخص شد اقدامات قرنطینه کووید 19 در چین ثمربخش بوده است، اتفاقات سیر مثبتی را ثبت کردند. اقدامات قرنطینه بعد از چند ماه در حال کمتر شدن هستند، و در این حال فعالیت تولیدی چین افزایش یافته و بازار ها اخیرا از افزایش تقاضا لذت برده اند. این افزایش تقاضا به خصوص برای بسته بندی های غذا و کاربرد های پزشکی در میان محدودیت عرضه رخ داد. این بهبود همچنین از افزایش قیمت های نفت خام و سیر صعودی پلی پروپیلن و پلی اتیلن سبک خطی در بازار های معاملات آتی در بازار بورس دالیان ناشی میشود. 

شیوع ویروس کرونا تاثیر قابل توجهی بر رشد اقتصادی چین و تقاضای پلی اولفین داشته است. شیوع ویروس در اواخر ژانویه بازار های چین را تحت تاثیر قرار داد و به دنبال آن تولیدات سیری نزولی را ثبت کردند. علاوه بر این، زنجیره عرضه در میان اقدامات اعمال شده در جهت کنترل ویروس مختل شد، و تقاضا در نتیجه مصرف کمتر و همچنین هزینه کمتر، آسیب دید.

بهبود بازار ها از کمترین میزان های خود

یکی از تولیدکنندگان پلی اتیلن در هفته گذشته عمدتا به دلیل کمتر شدن فشار بر روی ذخایر و سیر صعودی پلی اتیلن سبک در بازار های معاملات آتی، قیمت های خود را افزایش داد. اتفاق مشابهی در قیمت های پلی پروپیلن مشاهده شد. در میان تلاش ها برای افزایش ماسک های صورت، قیمت های داخلی هموپلیمر پلی پروپیلن فایبر افزایش های بی سابقه ای را رقم زدند. معامله کنندگان گزارش دادند که عرضه هموپلیمر پلی پروپیلن فایبر و رافیا محدود است، در حالی که عرضه منسوجات بی بافت نیز اندک گزارش شد. 

طبق داده های Chemorbis، قیمت های هموپلیمر پلی پروپیلن، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین فیلم (CIF/ex-warehouse چین) در میانگین هفتگی در هفته گذشته از کمترین میزان های خود در بیش از یک دهه گذشته بهبود یافتند. به نظر میرسد این مجموعه از تعطیلی واحد ها که برنامه ریزی شده یا در حال حاضر در حال اجرا هستند، عرضه گرید های پلی پروپیلن و پلی اتیلن را محدودتر، و بهبود بازار ها را حمایت کند.  

شلوغی برنامه تعطیلی واحد های چین​

در بین ماه های آوریل و ژوئیه، چین برنامه شلوغی از تعطیلی واحد های دارد. قرار است در مجموع 16 واحد پلی اتیلن تعطیل شوند، که ظرفیت مجموع تقریبی 4/5 میلیون تن را تشکیل میدهند. برای پلی پروپیلن، تعداد واحد ها به 12، و ظرفیت مجموع به 3 میلون تن میرسد.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار