کد خبر : 44089

سقوط اتیلن زیر سایه کرونا، نفت و صادرات سنگین از اروپا؛

پتروتحلیل-قیمت های نقدی اتیلن وارداتی در جنوب شرق آسیا در میان جو کاهشی به دنبال افت بازار های معاملات آتی نفت خام، شیوع سریع کرونا ویروس در سراسر جهان و صادرات سنگین اخیر از اروپا، به کمترین میزان های خود از دسامبر 2008 رسیدند. 

به گزارش "پتروتحلیل"، اگر بازار نفت در هفته های آتی با حمایت از تعطیلی کراکینگ در تایلند به ثبات میرسید، علاقه به خرید قدرت میگرفت.

تعدادی از عرضه کنندگان قیمت های درخواستی خود را در جهت پیدا کردن مشتری برای محموله های تحویل پایان مارس و آوریل، کاهش دادند. 

مصرف کنندگان نهایی بازار اصلی اندونزی، پیش از این حداقل تا نیمه اول آوریل از طریق قرارداد ها و خرید های نقدی که شامل محموله های دریای عمیق میشود، تامین شده بودند. 

بسیاری از آن ها به دلیل نگرانی ها بر سر افت بازار های معاملات آتی نفت خام و بحران سلامتی که میتواند تقاضای صنایع پایین دستی را ضعیف کند، به دنبال افزایش خرید های نقدی تحویل نیمه دوم آوریل و اوایل می هستند. 

پیش از این در این هفته خرید های پلی اتیلن ضعیف شد. از آنجایی که خریداران پیش بینی میکردند که قیمت ها از جریان کاهشی مکرر خبر ها تحت فشار نزولی قرار بگیرند، میلی به خرید مجدد نداشتند.

احتمال میرود مصرف پلیمر در بازار داخلی تایلند تحت تاثیر تعطیلات ملی سونگکران قرار گیرد که از 13 آوریل شروع میشود. 

تقاضای نقدی اتیلن از یکی از خریداران اصلی جنوب شرق آسیایی نیز به این بستگی دارد که آیا عرضه کننده آن ها در اروپا فعالیت خود را طبق برنامه از اوایل مارس آغاز خواهد کرد یا خیر. 

در نکته ای دیگر، با نزدیک شدن به عملیات تامین و نگهداری واحد کراکینگ Map Ta Phut Olefin در اواسط می، خریداران تایلندی شروع به انبارسازی برای آوریل کرده اند.

در این میان، شنیده شد که یکی از تاجران محموله اروپایی 6500 تنی را برای اواخر آوریل برای آسیا، خریداری کرده است. 

اگرچه، بسیاری از فروشندگان، پیشرفت زیادی در مذاکرات خود با خریداران برای محموله های اروپایی تحویل نیمه دوم آوریل و نیمه اول می نداشتند. عرضه کنندگان شاخص های خرید جاری را ناکارگر میدانستند.

در این هفته، قرارداد های نقدی جنوب شرق آسیا (FOB) محدود بود. تولیدکنندگان ترجیح دادند که عرضه را برای خریداران شرایطی برای تحویل در اواسط مارس و آوریل افزایش دهند، زیرا قیمت های نقدی اخیر ضعیف میباشد. 

در بخش وارداتی، شاخص های خرید در جنوب شرق آسیا (CFR) برای محموله های تحویل آخر مارس و آوریل زیر 600 دلار در هر تن بود، در حالی که این میزان برای فروشندگان در محدوده 600 تا 620 دلار در هر تن قرار داشت.

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار