کد خبر : 43949

کاهش تولیدات پلی اتیلن و استایرن مونومر در اواسط فوریه یا اوایل مارس به دلیل افت صادرات به چین و کاهش حاشیه سود؛

پتروتحلیل-قیمت های اتیلن شمال شرق آسیا به دلیل افت تقاضای چین در میان کاهش گسترده تولید صنایع پایین دستی، کاهش یافتند. 

به گزارش "پتروتحلیل"، دورنمای کوتاه مدت جالب به نظر نمیرسد. به دنبال آغاز مجدد فعالیت ها از 10 فوریه بعد از تعطیلات طولانی مدت، احتمالا مدتی زمان ببرد تا فعالیت صنایع پایین دستی در چین عادی سازی شود.

شرکت ها در چین باید تاییدیه مقامات محلی را برای آغاز مجدد فعالیت واحد ها و ارسال محصولات به مشتری ها با ماشین های سنگین بگیرند که این اتفاقات به دنبال شیوع ویروس کرونا میباشد که طبق آخرین خبر ها جان بیش از 1300 نفر را گرفته و بیش از 60000 نفر را مبتلا کرده است. 

جابجایی ماشین های سنگین میان استان ها محدود باقی ماند. تعدادی از شهر ها و استان ها برای ورود وسایل نقلیه از دیگر مناطق کشور به آنجا باید از پیش اجازه بگیرند. 

ماشین های سنگینی که از استان هایی با ابتلا بالا میباشند، از ورود به بسیاری از شهر ها و استان ها ممنوع هستند.

کارگر های مهاجر بعد از بازگشت باید به مدت دو هفته در قرنطینه باشند، که این امر نیز کمبود رانندگان و اپراتور های تولید را تشدید میکند. 

با وجود فروش پایین، خریداران اصلی اتیلن در این هفته به کاهش تولیدات خود ادامه دادند تا میزان ذخایر تولیدی خود را مدیریت کنند. 

شرکت Sanjiang Fine Chemicals در این هفته سومین خط تولید اتیلن اکسید خود را بست، و تنها دو خط تولید را فعال گذاشت. این شرکت چهار بخش تولید اتیلن اکسید دارد که در مجموع با 320000 تن در سال و 380000 تن در سال، واحد مونو اتیلن گلیکول را تشکیل میدهند.

یکی دیگر از تولیدکنندگان اتیلن اکسید در این هفته تولید خود را از 80 درصد به 65 درصد کاهش داد و  احتمالا مدت تعطیلی واحد خود در ماه آتی را دو برابر (دو هفته) بکند. 

شرکت Far Eastern Union Petrochemical Yangzhou میزان فعالیت واحد 500000 تنی مونو اتیلن گلیکول و اتیلن اکسید خود را از 100 درصد به 90 درصد کاهش داد.

تولیدات استایرن مونومر شرکت هایی همچون Shandong YuhangChemical و Anhui Haoyuan Chemical به دلیل کمبود خوراک و میزان ذخایر بالا، اندک باقی ماند. 

خریداران اتیلن با توجه به شرایط نامشخص تولید، شیوه محافظه کارانه ای برای تامین خوراک انتخاب کرده اند. 

تعدادی از آن ها خرید نقدی را به تعویق انداختند، در حالی که باقی آن ها میزان های اندکی برای تحویل در نیمه دوم فوریه و مارس خریداری کردند.

در نکته ای روشن، عرضه کنندگان درخواستی از خریداران مبنی بر تعویق انداختن سفارش های پیش از تعطیلات دریافت نکرده اند.

تقاضای نقدی بیرون چین نیز در حال حاضر نامناسب است.

خریداران در تایوان نیز در مورد افزایش ذخایر خود در میان نگرانی ها بر سر افت اقتصاد چین، محتاط هستند.

تعدادی از تولیدکنندگان استایرن مونومر بعد از آسیب دیدن صادرات صنایع پایین دستی استایرنیک ها به چین به دلیل شیوع ویروس، تولیدات خود را کاهش خواهند داد.

تقاضای نقدی در هفته های آتی بر عرضه آوریل متمرکز خواهد بود. 

به دنبال تعطیلی واحد کراکینگ شماره 3 شرکت CPC Corp، شرکت ها ازقبل خوراک لازم برای تحویل در مارس را فراهم کرده اند.

افت تولید داخلی تا میزان قابل توجهی توسط تعطیلات صنایع پایین دستی و تعطیلی خط تولید اتیلن شرکت CPC در ایام آتی جبران خواهد شد. 

در ژاپن، خریداران به دنبال نهایی سازی برنامه های تولید صنایع پایین دستی خود برای مارس میباشند، اما از آنجایی که شرکت ها معمولا ذخایر خود را در پایان سال مالی کاهش میدهند، انتظار میرود سرعت آن کاهش یابد.

تقاضای جدید از کره جنوبی نمایان شد. یکی از خریداران به دنبال محموله ای برای تحویل مارس بود، که توسط قیمت های پایین محموله های نقدی جذب شده بود.

در بخش عرضه، تولیدکنندگان در چین و دیگر بازار های شمال شرق آسیا با ذخایر بالا بعد از شیوع ویروس دست بگریبان شده اند.

چندین تولیدکننده چینی، تولید پلیمر خود را در جهت مدیریت افزایش ذخایر خود کاهش دادند، که این امر در نهایت منجر به افزایش ذخایر اتیلن شد.

برای یکی از تولیدکنندگان، افزایش ذخایر اتیلن به دلیل مشکلات فنی در یکی از واحد های مونو اتیلن گلیکول، تشدید شد. 

یکی دیگر از تولیدکنندگان با مشکلاتی برای تحویل محموله به مشتریان به دلیل بسته بودن جاده ها مواجه شد. 

تعدادی از این شرکت ها به دنبال خلاص شدن از محموله های فوریه و مارس بودند، اما تجارت به دلیل محدودیت های کشتیرانی داخلی و تقاضای ضعیف مصرف کننده نهایی مختل شده بود.

در مقابل ضعف فروش اتیلن و کاهش تولیدات صنایع پایین دستی، چندین تولیدکننده تولیدات خود را تا میزان 60 تا 90 درصد کاهش دادند. 

احتمال میرود تولیدات در مارس به دلیل کاهش گسترده در میزان پردازش نفت خام داخلی، اندک باقی بماند، که در نهایت منجر به عرضه کمتر نفتا به واحد های پتروشیمی میشود. 

در کره، تعدادی از شرکت ها در حال کاهش میزان تولیدات کراکینگ خود در میان تقاضای ضعیف چینی ها برای اتیلن و محصولات صنایع پایین دستی، میباشند.

به دلیل افت صادرات به چین و حاشیه سود های ضعیف، کاهش تولیدات پلی اتیلن و استایرن مونومر در اواسط فوریه یا اوایل مارس اعمال خواهد شد.

یکی دیگر از تولیدکنندگان نیز تولیدات پلی اتیلن خود را برای تجهیز کردن واحد خود در جهت تغییر گرید، کاهش خواهد داد.

شرکت های تحت تاثیر انتخاب کردند تا تغییرات مربوطه را در تولیدات اتیلن خود به جای افزایش صادرات اعمال کنند، که این امر به دلیل محدودیت خریداران در چین میباشد، و همچنین به این دلیل که افت های سنگین در قیمت های اولفین منجر به نگرانی ها بر سر کاهش حاشیه سود ها شده است.

شرکت LG Chem تولیدات خود را در واحد کراکینگ Yeosu Cracker کاهش خواهد داد، و برنامه دارد تا تولیدات واحد Daesan را کمتر کند. شرکت Yeochun NCC در حال برنامه ریزی برای کمتر کردن عملیات تامین و نگهداری در کراکینگ شماره 2 خود در نیمه دوم مارس میباشد.

یکی دیگر از تولیدکنندگان کره ای در حال بررسی برای کاهش میزان تولیدات خود در اواخر ماه تا 95 درصد میباشد. 

در ژاپن، اگر عرضه کنندگان صادرات را در میان افت تولید پلی اتیلن، افزایش ندهند، تولیدات در مارس کاهش خواهد یافت. 

تقاضای داخلی برای پلی اتیلن در حال حاضر ضعیف و ذخایر بالا میباشند. پیش بینی نمیشود که شرایط در مارس، که پایان سال مالی میباشد، بهتر شود.

مصرف پلی اتیلن نیز میتواند توسط اختلال در زنجیره عرضه در صنعت اتومبیل در نتیجه کاستی ها از سوی چین، تحت تاثیر قرار گیرد. 

اتیلن نقدی در این هفته در میزان 740 تا 770 دلار در هر تن (CFR شمال شرق اسیا) معامله شد، که این میزان در حدود 40 تا 60 دلار از هفته گذشته کمتر بود.

 

 

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار