کد خبر : 43871

پتروتحلیل- قیمت‌های پلی استایرن در جنوب شرق آسیا و چین بعد از ضعف جزئی در طی نیمه اول ژانویه در میان بی‌ثباتی قیمت‌های خوراک، روندی صعودی را دنبال کرده‌اند. برخی از فعالیت‌های بازار پیش از تعطیلات سال نوی چینی همراه با افزایش قیمت‌های استایرن در منطقه، تأثیر ضعف قیمت‌های انرژی را بر بازار پلی استایرن صنایع پایین‌دستی کاهش دادند.

 

قیمت‌های استایرن آسیا با مقاومت در برابر افت قیمت‌هایانرژی به بیشترین میزان‌های خود در سه ماه اخیر رسیدند

به گزارش "پتروتحلیل"، طبق داده‌های Chemorbis، قیمت‌های نقدی استایرن (FOB کره)  از آغاز ژانویه در حدود 25 دلار در هر تن (تقریباً 3 درصد) افزایش یافته‌اند. داده‌ها نشان داد، آن‌ها نزدیک به بیشترین میزان‌های خود از اواسط اکتبر 2019 می‌باشند.

بازار عمدتاً به دلیل عرضه نسبتاً محدود در منطقه در میان میزان فعالیت پایین در تعدادی از واحدهای استایرن، روند صعودی خود را حفظ کرد. معامله‌کنندگان اظهار داشتند: «بازار استایرن در طی هفته به دلیل محدودیت عرضه، واکنش کمی نسبت به کاهش قیمت‌های نفت خام بازارهای معاملات آتی داد.»

 

خریدهای پیش از تعطیلات، فروشندگان پلی استایرن را تحریک کرد تا قیمت‌های خود را مقداری افزایش دهند

یکی از تبدیل‌کنندگان در مالزی گزارش داد: «مقداری محموله خریداری کردیم که فوریه را با آن پوشش دهیم، زیرا مطمئن نیستیم که آیا بازار بعد از تعطیلات طولانی‌مدت روند صعودی به خود خواهد گرفت یا خیر.» جنوب شرق آسیا به مقدار قابل‌توجهی چینی دارد، درحالی‌که تعطیلات عمومی در ویتنام، سنگاپور، مالزی، اندونزی و فیلیپین در طی زمان‌های مختلف، به هنگام تعطیلات سال نوی چینی خواهد بود.

 

یکی از منابع تولیدکننده پلی استایرن جنوب شرق آسیا اظهار داشت: «در حال حاضر تمام تخصیصات ژانویه و فوریه خود را فروخته‌ایم و فعلاًتوانایی پاسخ‌گویی به تقاضاها را نداریم. ترجیح می‌دهیم محموله‌های ماه مارس خود را نگه‌داریم، زیرا احتمال می‌رود قیمت‌های استایرن روند صعودی خود را بعد از تعطیلات در چین حفظ کنند.»

به گفته یکی از تاجران که نسبت به هفته گذشته قیمت‌های پلی استایرن خود را 10 دلار  در هر تن افزایش داد، خریداران در ویتنام به دلیل ترس از افزایش قیمت‌ها در دوره پسا تعطیلات اقدام به خرید کردند.

طبق داده‌های chemorbis، قیمت‌های پلی استایرن معمولی و پلی استایرن مقاوم در چین در حدود 2 تا 3 درصد (30 تا 35 دلار در هر تن) افزایش یافتند، درحالی‌که در طی دو هفته گذشته این قیمت‌ها در جنوب شرق آسیا تا میزان 5 درصد افزایش یافته‌اند.

 

«فاز اول» قرارداد آمریکا و چین موجب خوش‌بینی تجاری شد

پیش‌بینی می‌شود فاز اول قرارداد تجاری میان چین و آمریکا که اخیراًامضا شد، جو بازار را در آینده نزدیک تا میزانی حمایت کند. این توافق‌نامه توقفی بر جنگ تجاری دوساله‌ای شد که اقتصاد جهانی را به مشکل انداخت.

تحت این قرارداد، چین در طی دو سال آینده خریدهای محصولات آمریکایی خود در عرصه انرژی، کشاورزی و محصولات تولیدی را حداقل تا میزان 200 میلیارد دلار افزایش خواهد داد. در مقابل آمریکا تعرفه‌های 15 درصدی بر محصولات چینی به ارزش 120 میلیارد دلار را، نصف خواهد کرد.

 

عواملی که دورنمای میان‌مدت را تیره می‌کنند

در سوی دیگر سکه، احتمالاً ضعف بازار در تعطیلات به‌زودی حس شود، زیرا معامله‌کنندگان منطقه‌ای از هفته آتی میزهای خود را در شروع جشنواره‌ها ترک خواهند کرد.

یکی از معامله‌کنندگان در چین، بعد از کاهش قیمت‌های پلی استایرن داخلی در هفته جاری در پاسخ به مقاومت خریداران، گفت: «احتمال می‌رود تلاش‌ها برای افزایش قیمت‌ها به‌زودی با کاهش تقاضا مواجه شود.» معامله‌کنندگان نیز همچنین نیاز دارند تا تأثیر ظرفیت‌های جدید استایرن و تعطیلی برنامه‌ریزی‌شده واحدها در منطقه در میان‌مدت را بسنجند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار