کد خبر : 43767

دورنمای بازار پلی اتیلن در آسیا؛

پتروتحلیل-طبق گزارش هفتگی شرکت Resin Technology Incorporatedدرخصوص تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی، قیمت‌های بازار ماه نوامبر با کاهش 0/03 دلار در هر پوند (هر پوند حدوداً برابر با 0/45 کیلوگرم است) مواجه شده‌اند.

مرور کلی بازار

اقدامات عرضه‌کنندگان: تعدادی از عرضه‌کنندگان از تصمیم خود برای افزایش 0/40 دلار در قیمت‌های ماه دسامبر خبر دادند؛ آن‌ها در ماه نوامبر 0/03 دلار کاهش قیمت داده بودند. حداقل دو عرضه‌کننده برای ماه ژانویه 0/50 دلار افزایش لحاظ کردند. قیمت‌ها در بازار قرارداد اکنون 0/03 دلار در هر پوند پایین‌تر از قیمت‌های ابتدای سال هستند و میزان کاهش قیمت‌های خارج از این بازار به 0/70 دلار در هر پوند هم می‌رسد.

بازار ثانویه: میزان عرضه کافی است و قیمت‌ها بدون هیچ‌گونه نشانه‌ای از روند افزایشی، همچنان پایین مانده‌اند. پلی اتیلن آف‌گرید همچنان پایین‌تر با نرخ زیر 0/40 دلار در هر پوند معامله می‌شود. فروش گرید پرایم یا پیشرفته در رزین‌های پلی اتیلن سنگین با نرخی نزدیک به 0/42 دلار در هر پوند انجام می‌شود. پلی اتیلن سبک خطی نیز کمتر از 0/32 دلار در هر پوند معامله می‌شود.

بازارهای صادرات: انتظار می‌رود به دلیل پیش رو بودن سال نو در چین (25ام ژانویه)، پنجره‌ی صادرات به جنوب شرق آسیا با افت قوت همراه باشد. محصولات صادراتیِ گرید پیشرفته از طریق ترابری ریلی در حال حاضر با نرخی پایین‌تر از 0/30 دلار در هر پوند معامله می‌شوند تا با قیمت‌های 0/40 دلار در هر پوندی و ذخایر بالای محصولات در انبارهای جنوب شرق آسیا رقابت کنند.

انبارها: انبارهای پلی اتیلن در ماه اکتبر متحمل کاهش 276 میلیون پوندی شدند و میزان کل کاهش‌ها از زمان رکورد ثبت‌شده در ماه جولای تاکنون معادل 570 میلیون پوند شده است.

آخرین تحولات جنگ تجاری: بنا به مطالب یک گزارش منتشرشده، آمریکا و چین با تمام قوا در تلاش هستند تا پیش از اعمال تعرفه‌های وارداتی بر محصولات چینی در 15ام ماه دسامبر به توافقی نسبی دست یابند.  

منبع:   فاکس‌نیوز 

خوراک‌ها 

نفت خام: اعضای اوپک این هفته قرار است برای شدت بخشیدن به میزان کاهش تولید دور هم جمع شوند اما همچنان لازم است با سایر متحدان خود ازجمله روسیه بر سر جزئیات یک قرارداد برای بهبود قیمت‌های نفت خام و جلوگیری از فراوانی عرضه‌ی نفت در سال آتی به توافق برسند.

منبع: رویترز  

اتیلن: معاملات نزدیک نرخ 0/20 دلار در هر پوند انجام شدند. انتظار می‌رود قیمت‌ها تا اواخر سه‌ماهه‌ی نخست سال و به پایان رسیدن تعطیلی‌های واحدهای تولیدی در نزدیکی نرخ 0/20 دلار در هر پوند باقی بمانند.

نفتا: قیمت‌ها طی دو هفته‌ی گذشته 30 دلار در هر تن افزایش داشتند و به 560 دلار در هر تن رسیدند؛ نفت خام نیز این هفته بشکه‌ای 3 دلار کاهش داشت. قیمت‌های نفتا از ماه اکتبر تاکنون 40 دلار در هر تن افزایش داشته و همچنان از روند افزایش قیمت نفت خام پیروی می‌کند.

بازار جهانی 

آسیا: قیمت‌های جدید پلی اتیلن سنگین در ماه دسامبر که پایین‌تر از 0/36 دلار در هر پوند هستند باعث تشدید نگرانی‌هایی شده‌اند مبنی بر اینکه این کاهش‌ها سبب شوند خریداران پیش از سال نوی چین در ماه ژانویه از بازار کناره‌گیری کنند.

آمریکای لاتین: قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی برای ماه دسامبر در نزدیکی نرخ‌های ماه نوامبر، معادل 0/34 دلار در هر پوند (FOBهیوستون) باقی ماندند. خریداران باید انتظار کاهش‌های بیشتر در قیمت‌های پلی اتیلن باشند که دلیل آن کاهش جهانی قیمت‌های پلی اتیلن است.

اروپا: پس از افت قیمت‌های اتیلن و به دلیل بالا بودن میزان عرضه، قیمت‌ها در بازار نقدی با 0/20 دلار کاهش ماه نوامبر را به پایان رساندند. انتظار می‌رود قیمت‌های ماه دسامبر باز هم 0/20 دلار در هر پوند کاهش داشته باشند.

دورنمای بازار پلی اتیلن و راهبردهای اقدام پیشنهادی 

راهبردها برای 30 روز آتی: در ماه دسامبر در پیشنهادهای قیمتی خود درخواست کاهش 0/30 دلاری بدهید. تولیدکنندگان باید در مذاکرات قیمتی این ماه صبور باشند. ذخایر انبارها باید به حد نیاز باشد؛ خرید را به تأخیر بیندازید. خریداران قاعدتاً باید انتظار داشته باشند که بدون وجود یک عامل مهم برای افزایش، قیمت‌ها در ماه ژانویه روندی ثابت تا کاهشی به خود بگیرند.

راهبردها برای 60/90 روز آتی: محدودیت‌های صادرات به دلیل سال نو در چین ممکن است باعث شود سطح ذخایر انبارها در سه‌ماهه‌ی نخست سال بالا باشد.  

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار