کد خبر : 43659

نوسان بازار پلی پروپیلن وارداتی ترکیه در حوالی پایین‌ترین نرخ خود در سه سال اخیر به دلیل اندک بودن سطح مبادلات؛

DF45AAF2-80C1-4C01-8786-C17562E659DD

پتروتحلیل-با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، روبه‌کاهش بودن تقاضا در ترکیه فشاری مشهود روی فروشندگان پلی پروپیلن وارده آورده و منجر به کاهش‌های قیمتی تازه شده است. ماه نوامبر هفتمین ماه پیاپیی است که این روند کاهشی تداوم داشته است، آن هم بدون توجه به افزایش‌های کم‌دوامی که به دلیل جهش قیمتی ناشی از حادثه‌ی آرامکو در اوایل ماه اکتبر رخ دادند.

کاهش 19 و 22 درصدی قیمت‌های پلی پروپیلن گرید رافیا و فیبر از ماه می تاکنون 

به گزارش "پتروتحلیل"، قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن کاهش‌های نسبتاً بزرگی طی این 7 ماه اخیر داشته است. تقاضای محتاطانه به تأثیر از مشکلات اقتصادی کنونی باعث شده قیمت‌های گرید رافیا به پایین‌ترین سطح خود از ماه آگوست سال 2016 تاکنون، و قیمت‌های گرید فیبر به پایین‌ترین سطح خود از ماه دسامبر سال 2016 تاکنون برسند. از ماه می، میانگین قیمت‌های گرید رافیا و فیبر به ترتیب 19 درصد (243 دلار در هر تن) و 22 درصد (305 دلار در هر تن) کاهش داشته است.

اختلاف قیمتی بین گرید رافیا و فیبر به پایین‌ترین میزان خود در یک سال اخیر رسید

اخیراً اختلاف بین پلی پروپیلن گرید رافیا و فیبر به کمتر از 50 دلار در هر تن کاهش یافته. این نرخ، از ماه نوامبر 2018 تاکنون، نشانگر کمترین میزان برتری قیمتی گرید فیبر از گرید رافیا محسوب می‌شود.

یکی از معامله‌کنندگان اظهار داشت: «بازار پلی پروپیلن هیچ نشانه‌ای از تغییر جهت نشان نمی‌دهد. با وجود این، برتریِ روبه‌کاهش قیمتی نسبت به گرید رافیا ممکن است باعث شود تاجران سهمیه‌های تخصیصی گرید فیبر خود برای ترکیه را در آینده کاهش دهند.»

نبود برتری قیمتی ترکیه نسبت به چین جلوی کاهش‌ها را گرفت

علی‌رغم مقاومت به وجود آمده در میان خریداران به دلیل ضعف در بازارهای محصولات نهایی و عرضه‌ی کافی در بازار، فروشندگان پلی پروپیلن از اعمال کاهش‌های شدید خودداری کردند. آن‌ها برای توجیه سیاست خود به این مسئله اشاره کردند که نرخ مبادلات ترکیه اندکی پایین‌تر از بازار پلی پروپیلن وارداتی چین است. بر اساس داده‌های سایت ChemOrbis، اختلاف ترکیه با چین در حال حاضر 18 دلار در هر تن است.

قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن عربستانی حدوداً 2 درصد نسبت به یک ماه گذشته کاهش داشته است.

یکی از تاجران بزرگ تأکید کرد: «از آغاز ماه نوامبر، پیشنهادهای قیمتی خریداران 30 دلار در هر تن پایین‌تر از قیمت‌های فعلی بوده است. واضح است که قیمت‌های موجود در بازار از جذب تقاضای خرید بازمانده‌اند. با این وجود، قیمت‌ها در ترکیه همین حالا هم بدون برتری قیمتی نسبت به قیمت‌های وارداتی به چین هستند که موجب محدود ماندن مقدار کاهش‌های قیمتی محموله‌های عربستانی و روسی در این هفته شده است.»

یک تولیدکننده از مناطق جنوبی خاطرنشان کرد: «آگاه هستیم که عرضه‌کنندگان عربستانی نسبت به کاهش قیمت‌های پیشنهادی خود مقاومت نشان می‌دهند. با وجود این، با توجه به ذخایر کافی در انبارهای‌مان تا اوایل سال آینده، می‌توانیم صبر کنیم و در هفته‌های آتی شاهد مطرح شدن قیمت‌های رقابتی‌تری باشیم.

زورآزمایی خریداران و فروشندگان در بازار پلی پروپیلن 

به دلیل وضع مناسب عرضه در بازار به تأثیر از نامناسب بودن تقاضای خرید، رویکرد به بازار پلی پروپیلن در ترکیه در کوتاه‌مدت ضعیف است. خریداران عمدتاً این روز‌ها از خرید محصولات از مقاصد دورافتاده خودداری می‌کنند.

همچنین، بازارهای پلی پروپیلن در چین و اروپا وضعیتی کاهشی به خود گرفته‌اند و این مسئله نیز یک عامل موثر در امیدبخش نبودن پیشبینی‌ها از بازار ترکیه است.

با این حال، همچنان باید منتظر ماند و دید که آیا پلی پروپیلن، با توجه به نامناسب بودن سود بازار ترکیه، کاهش‌های قیمتی بیشتری با خود خواهد دید یا خیر. معامله‌کنندگان متفق‌القول معتقدند: «تقاضا تقریباً در تمام بازارهای پلیمر ترکیه کاهش یافته است. با این حال، علی‌رغم ناکامی در رسیدن به توافق میان تبدیل‌کنندگان و تاجران، پلی پروپیلن از پلی اتیلن وضعیت بهتری دارد. بر خلاف وضعیت در بازار پلی اتیلن، بازار پلی پروپیلن از فشار روبه‌رشد قیمت‌های رقابتی آمریکا آزاد است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار