کد خبر : 43647

بهبود واردات پلیمر ترکیه در سه‌ماهه سوم؛ آیا سال 2019 با افت کمتر از انتظار قیمت‌ها به پایان می‌رسد؟

پتروتحلیل-بعد از افت 7/5 درصدی در نیمه اول سال، حجم کل واردات پلیمر ترکیه در سه‌ماهه سوم در مقایسه با سال گذشته افزایش ناگهانی 13 درصدی را تجربه کرد. هم‌زمان با بهبود شرایط در سه‌ماهه سوم، واردات انباشتی پلیمر مقداری از افت‌های اولیه را جبران کرد، و این دوره 9 ماهه را با افت جزئی 1/5 درصدی به پایان رساند.

به گزارش "پتروتحلیل"، با توجه به این حقیقت که پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ترکیه بعد از افت در نیمه اول، در سال 2019 رشدی نزدیک به صفر را ثبت کند، کاهش واردات دور از انتظار نبود. اگر بازارها در این سه‌ماهه عملکردی مشابه با سه‌ماهه قبل داشته باشند، احتمالاً تقاضای پلیمرهای وارداتی، سال را با کاهش اندکی به پایان برسانند، و تأثیر محدودی از اقتصاد آرام سال جاری داشته باشند.

واردات هموپلیمر پلی‌پروپیلن بیشترین میزان خود را در تمام 9 ماهه‌های گذشته ثبت کرد

واردات هموپلیمر پلی‌پروپیلن ترکیه در نیمه اول سال بعد از رسیدن به کمترین میزان‌های خود از سال 2017، در دوره ژانویه تا سپتامبر افزایش 7 درصدی را در مقایسه بازمان مشابه در سال گذشته ثبت کرد. واردات در سه سه‌ماهه اول به بیشترین میزان خود در تمام ایام رسید. از سوی دیگر، واردات هم‌بسپار پلی‌پروپیلن در طی زمان مشابه با افت 3 درصدی مواجه شد.

میزان واردات پلی‌اتیلن سبک خطی استثنا بود

در 9 ماهه ابتدایی، واردات پلی‌اتیلن سنگین و پلی‌اتیلن سبک در مقایسه با سال گذشته به ترتیب 7 درصد و 6 درصد افت کردند. حجم واردات پلی‌اتیلن سنگین در مقیاس 9 ماهه کمترین میزان آن از سال 2010 بود، درحالی‌که واردات پلی‌اتیلن سبک در مقیاس 9 ماهه کمترین میزان خود از سال 2012 را ثبت کرد.

در طی زمان مشابه، و بر طبق داده‌های ChemOrbis، واردات پلی‌اتیلنسبک خطی در مقایسه با سال گذشته تقریباً 5 درصد افزایش یافت، و بهترین عملکرد را در مقیاس 9 ماهه از سال 2000 تجربه کرد.

واردات محصولات استایرنی بدون تغییر باقی ماند

تقاضا برای محصولات استایرنی در 9 ماهه ابتدایی سال ساکن بود. واردات پلی استایرن و ای بی اس در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته تقریباً بدون تغییر باقی ماندند، و تنها درمجموع کاهش اندکی را ثبت کردند.

کره جنوبی اصلی‌ترین صادرکننده ‌ای بی اس به ترکیه افزایش صادرات 3 درصدی را به این کشور در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته داشت. کره 63 درصد از مجموع واردات ای بی اس ترکیه را تشکیل می‌دهد.

پی‌وی‌سی با افت واردات مواجه شد

در کنار تمام پلیمرها، واردات پی‌وی‌سی بیش از همه کاهش یافت. در 9 ماهه ابتدایی سال، تقاضای وارداتی پی‌وی‌سی ترکیه در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، بیش از 13 درصد کاهش یافت. کاهش سالانه در نیمه اول سال در میزان بالاتری در حدود 20 درصد بود، درحالی‌که بهبود تقاضا پی‌وی‌سی وارداتی در سه‌ماهه سوم مقداری از این افت را جبران کرد.

فرانسه در دوره ژانویه تا سپتامبر جایگاه خود را به‌عنوان عرضه‌کنندهاصلی پی‌وی‌سی به ترکیه حفظ کرد، و جای خالی آمریکا را پر کرد. اگرچه، واردات پی‌وی‌سی ترکیه از عرضه‌کنندگان اصلی اروپایی همچون اسپانیا، بلژیک، بریتانیا و هلند در مقایسه با سال گذشته افت قابل‌توجهی داشت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار