کد خبر : 43644

فاصله قیمتی میان پلی استایرن و استایرن در آسیا افزایش یافت؛

پتروتحلیل-اگرچه قیمت‌های پلی استایرن در چین و جنوب شرق آسیا سیری نزولی دارند، تولیدکنندگان منطقه‌ای به دلیل افت بیشتر قیمت‌های بازار صنایع بالادستی استایرن در مقایسه با پلی استایرن، از حاشیه سودهای مناسبلذت می‌برند.

افزایش حاشیه سودهای پلی استایرن

به گزارش "پتروتحلیل"، قیمت‌های نقدی استایرن چین (CFR) و کره (FOB) از اوایل سپتامبر 15 درصد افت کرده‌اند، درحالی‌که قیمت‌هایپلی استایرن (CFR چین/ CIF جنوب شرق آسیا) در طی زمان مشابه 5 تا 7 درصد افت کرده‌اند، که این امر نشانگر این حقیقت می‌باشد که تولیدکنندگان پلی استایرن توانسته‌اند حاشیه سودهای خود را حفظ کنند. 

فاصله قیمتی میان قیمت‌های نقدی استایرن و پلی استایرن به این دلیل افزایش یافته است که، بازار استایرن شاهد افت‌های بیشتری بوده است. طبق داده‌های رسمی، اخیراً قیمت‌های پلی استایرن معمولی در چین (CIF) در میانگین هفتگی برتری قیمتی 230 دلار در هر تنی را بر قیمت‌های استایرن با شرایط مشابه دارند. فاصله قیمتی این دو محصول در مقایسه با اوایل سپتامبر از حدود 140 دلار در هر تن گذشته است.

ضعف استایرن تولیدات پلی استایرن را در میزان بالا نگاه داشته است

یکی از تاجران منطقه‌ای گفت: «قیمت‌های پلی استایرن تولیدکننده‌هایکره‌ای و تایوانی در نزدیکی به دسامبر به دلیل تقاضای ضعیف و عدم تقویت از سوی خوراک صنایع بالادستی استایرن، روندی ثابت تا کاهشی دارند. اما باوجود سطح پایین قیمت‌های استایرن، دلیلی برای کاهش میزان تولیدات موجود نیست. همچنان در این هفته صحبتی از کاهش تولیدات نشده است.»

احتمالاً دلیل دیگری که تولیدات کاهش نمی‌یابد، جبران قیمت‌های پایین با حجم فروش بالا می‌باشد.

احتمال می‌رود افزایش ظرفیت‌ها بیش‌ازپیش استایرن را تحت فشار قرار دهد

یکی از منابع تولیدکننده ویتنامی گفت: «افت پی‌درپی قیمت‌های استایرن به دلیل ظرفیت‌های جدید در چین است. اما به نظر نمی‌رسد قیمت‌هایپلی استایرن به دلیل ظرفیت‌های کم‌تر، به ‌اندازه استایرن افت کنند. اگر قیمت‌ها بیش از این کاهش یابند، دیگر تولیدکنندگان سودی نخواهند داشت.»

در میان ظرفیت‌های جدید استایرن که به‌زودی از آن‌ها بهره داری خواهد شد، واحد Zhejiang Petrochemical در شرق جواشان با ظرفیت 2/1 میلیون تن در سال به بهره‌برداری در سه‌ماهه جاری؛ واحد HengaliPetrochemicals در جزیره چانگشینگ با ظرفیت 720000 تن در سال، با آغاز فعالیت در سه‌ماهه جاری و بهره‌برداری تجاری در سه‌ماهه آتی؛ و واحد CNOOC and Shell Petrochemicals واقع در گوانگ دونگ در جنوب هویژو با ظرفیت 700000 تن در سال، و آغاز فعالیت در نیمه اول سال 2020.

واحدهای دیگری که فعالیت خود در سال 2020 آغاز می‌کنند، واحد Abel Chemical واقع در شرق تایشینگ در استان جیانگسو با ظرفیت 500000 تن در سال، و واحد SinochemQuanzhou واقع در جنوب کوانژو، در استان فوجیان با ظرفیت 450000 تن در سال می‌باشند.

خارج از این زمان‌بندی، پلی استایرن ویتنام در حال گفتگو برای ساخت واحد استایرن با ظرفیت 20000 تن در سال با آغاز فعالیت احتمالی در سال 2021 تا 2020 می‌باشد.

آیا تولیدکنندگان می‌توانند در برابر فشار قیمت‌های پلی استایرن مقاومت کنند؟

بااین‌همه، تقاضای ضعیف موجب می‌شود تا تولیدکنندگان پشت سر استایرن قیمت‌های خود را کاهش دهند.

یکی از تولیدکنندگان محصول نهایی مالزیایی با اشاره به اینکه در انتظار افت بیشتر قیمت‌های پلی استایرن قبل از خرید است، گفت: «این بسیار عجیب است که چرا قیمت‌های پلی استایرن باوجود رسیدن قیمت‌هایاستایرن مونومر به زیر مرز 900 دلار در هر تن، هنوز در سطوح بالا قرار دارند.»

کاهش‌های نسبی قیمت‌های پلی استایرن موجب شده است تا صنایع پایین‌دستی با اتخاذ حالت رصد و انتظار، به دنبال قیمت‌های پایین‌ترباشند.

معامله‌کنندگان بازار گفتند، که اکثر تولیدکنندگان قیمت‌های خود را برای نیمه دوم نوامبر کاهش دادند، درحالی‌که در انتظار قیمت‌های پایین‌تر در ماه دسامبر می‌باشند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار