کد خبر : 43632

اشتیاق خرید پایین، فروشندگان پلی‌پروپیلن در ترکیه را تحت فشار قرار داد؛

پتروتحلیل- در ترکیه، بازه‌های بالایی تمام گرید های وارداتی پلی‌پروپیلن در این هفته به دلیل مقاومت خریداران در میان پیش‌بینی‌های ضعیف از پایان سال، به روند کاهشی خود ادامه دادند. علیرغم نارضایتی برخی فروشندگان به اعمال کاهش‌ها، اکثر قیمت‌ها به میزان‌های جدید عقب‌نشینی کردند.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت رافیا و فایبر در بازه‌های کلی به ترتیب در رقم 980 تا 1000 دلار در هر تن و 1030 تا 1040 دلار در هر تن (CIF/CPT، 6/5 درصد مالیات، نقدی) قرار گرفتند، و در این بازه‌ها قراردادهای بسیار محدودی بسته شد.

باوجود قیمت‌های رقابتی محموله‌های ایرانی، آذربایجانی و مصری، خریداران بیش از 950 دلار در هر تن برای رافیا و 1000 دلار در هر تن برای فایبر محموله‌های سعودی پرداخت نمی‌کنند.

بعدازاینکه خریداران از تعطیلات ملی در اوایل هفته بازگشتند، عجله‌ای برای خریدهای تازه از خود نشان ندادند. باوجود تمایل فروشندگان به خالی کردن انبارهای خود در ایام نزدیک به پایان سال، خریداران در انتظار تخفیفات تازه می‌باشند. علاوه بر این، فعالیت‌ها در بازارهای کیسه پارچه‌ای و فرش در این روزها، ساکن می‌باشد.

میانگین هفتگی تخفیفات ترکیه با میزان حدودی 25 دلار در هر تن از چین بیشتر شد. تاجران بر این باورند که این عامل از افت چشمگیر قیمت‌های پلی‌پروپیلن جلوگیری می‌کند. برخلاف پلی‌اتیلن، بازار پلی‌پروپیلن با عرضه بالا مواجه نیست، و دورنمای آن به‌اندازه پلی‌اتیلن کاهشی نیست.

هنوز مشخص نیست که آیا عرضه‌کنندگان محموله‌های وارداتی برای سرعت بخشیدن به فروش‌های خود، اقدام به ارائه تخفیفات بیشتر می‌کنند یا خیر. در صورت رخداد این امر، آن‌ها احتمالاً به دلیل سود ضعیف در ترکیه، محموله‌های خود را به کشورهای دیگر انتقال دهند. یکی از تاجران بزرگ گفت: «جو بازار ضعیف است، درحالی‌که احتمال نمی‌دهیم تأمین‌کننده سعودی ما راضی به ارائه محموله‌های خود باقیمت‌های کمتر در مقایسه با دیگر مناطق باشد. اگر آن‌ها تخصیصات خود به ترکیه را به دلیل سود نامناسب کم کنند، احتمالاً از افت چشمگیر قیمت‌ها جلوگیری شود.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار