کد خبر : 43543

ضعف پلی‌پروپیلن بازارهای معاملات آتی؛

پتروتحلیل- بعد از هفته‌ای آرام به دلیل تعطیلات ملی، معامله‌کنندگان در چین از 8 اکتبر به سرکارهایشان بازگشتند. گزارش‌های اولیه نشان می‌دهد که قیمت‌های داخلی پلی‌پروپیلن در مواجهه با عرضه فراوان روندی ثابت تا نزولی داشته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های هموپلیمر پلی‌پروپیلن رافیا و هم‌بسپار دسته‌ای پلی‌پروپیلن گرید تزریقی داخلی در چین در 8 اکتبر در هر دو بازه با کاهش 50 یوانی (7 دلار در هر تن) مواجه شدند و به ترتیب در رقم 8650 تا 8850 یوان در هر تن (1071 تا 1096 دلار در هر تن، بدون مالیات بر ارزش‌افزوده) و 8950 تا 9200 یوان در هر تن (1108 تا 1139 دلار در هر تن، بدون مالیات بر ارزش‌افزوده، ex-warehouse چین، نقدی) قرار گرفتند.

بازار قبل از تعطیلات به چه شکل بود؟

بازار داخلی پلی‌پروپیلن از اواسط سپتامبر شاهد سیر صعودی ناگهانی بود، که همچنین موردحمایت افزایش قیمت‌های نفت خام بازارهای معاملات آتی به دلیل حملات صورت گرفته بر تأسیسات آرامکو عربستان، قرار گرفت.

اگرچه، روند صعودی در طی آخرین روزهای سپتامبر هم‌زمان با کاهش نگرانی‌ها بر سر عرضه نفت در میان بازگشت کامل شرکت آرامکو، نزولی شد.

بازار یک هفته قبل از تعطیلات ملی، در کنار تقاضای ضعیف کم‌تر از انتظار، روندی ثابت تا مقداری نزولی داشت.

عرضه فراوان بیش‌ازپیش قیمت‌ها را تحت تأثیر قرار داد

اکثر معامله‌کنندگان عرضه بالا را دلیل اصلی شروع ضعیف بازار در دوره پسا تعطیلات می‌دانند.

تاجران گزارش دادند که ذخایر پلی اولفین دو تولیدکننده بزرگ داخلی در طی تعطیلات افزایش یافته و به میزان حدودی 885000 تن رسیده است.

ضعف پلی‌پروپیلن بازارهای معاملات آتی

فشار ذخایر بالا انبارها بر بازار نیز به‌عنوان یکی از دلایل ضعف بازار در دوره پسا تعطیلات عنوان شده است.

قیمت‌های پلی‌پروپیلن بازارهای معاملات آتی در بازار بورس دالیان در 8 اکتبر 42 یوان در هر تن (6 دلار در هر تن) نسبت به روز تجاری قبل از تعطیلات کاهش یافتند.

تعدادی از تاجران اشاره داشتند: «ذخایر بالا انبارها در کنار ضعف بازار انرژی و سیر نزولی پلی‌پروپیلن بازارهای معاملات آتی، در اولین روز کاری بعد از تعطیلات، بازار داخلی پلی‌پروپیلن را تحت‌فشار قرار داد. قیمت‌های عرضه‌کنندگان مقداری کاهش یافته است، درحالی‌که خریداران در انتظار مشخص شدن جهت بازار هستند.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار