کد خبر : 43478

رکوردهای جدید واردات پلیمر چین در ماه‌های ژانویه تا اوت علیرغم نگرانی‌ها بر سر اقتصاد و جنگ تجاری؛

پتروتحلیل- واردات انباشتی پلیمر چین در بین ماه‌های ژانویه تا اوت در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته 13درصد افزایش یافت، و در مسیر خود برای رسیدن به بیشترین حجم واردات سالانه از سال 2000(آغاز جمع‌آوری اطلاعات توسط Chemorbis) باقی ماند.

به گزارش«پتروتحلیل»، رشد تولیدات اقتصادی چین، که یکی از شاخص‌های مهم اقتصادی آن‌هاست، در میان تشدید روابط تجاری با آمریکا در ماه اوت به کمترین میزان خود در 17 سال اخیر رسید، اما بااین‌وجود واردات پلیمر دورقمی شد.

آیا چین سال 2019 را با رکورد جدید به پایان خواهد رساند؟

با نگاه به عملکرد آن‌ها در 8 ماه ابتدایی سال، پاسخ به‌احتمال بالا بله است. اگرچه با توجه به ظرفیت‌های داخلی، واردات پلی‌پروپیلن و پی‌وی‌سی افزایش چشمگیری را نشان نمی‌دهند، واردات پلی‌اتیلن با روند ثابت در حال افزایش است، و کشورهای عربستان سعودی، ایران و تایلند در حال آماده‌سازی برای پر کردن جایگاه برجسته آمریکا هستند.

احتمال می‌رود واردات در سپتامبر و اکتبر به دلیل اختلالات عرضه از عربستان سعودی و تعطیلات هفته طلایی در چین کاهش یابد؛ اگرچه، به نظر می‌رسد اشتهای خرید بازار چین تا پایان سال ادامه‌دار باشد و علیرغم نگرانی‌های مداوم بر سر اقتصاد و جنگ تجاری طولانی‌مدت با آمریکا، رکوردهای جدیدی در واردات ثبت شود.

عربستان سعودی بزرگ‌ترین صادرکننده پلیمر به چین باقی ماند

در طی 8 ماه ابتدایی سال، بیشترین حجم وارداتی پلیمر چین از عربستان سعودی بود. واردات پلیمر چین از عربستان سعودی در مقایسه سالانه تقریباً 23 درصد افزایش یافت، و حجم وارداتی پلیمر چین از این کشور را تقریباً به 3 میلیون تن رساند. دیگر صادرکنندگان اصلی در سه رتبه اول، کره جنوبی و ایران بودند، که با افزایش 3 درصدی در مقایسه سالانه، درمجموع 23 درصد از واردات پلیمر چین را تشکیل دادند.

واردات از آمریکا، رقیب اقتصادی چین در دنیای مدرن، در مقایسه سالانه به میزان تقریبی 30 درصد کاهش یافت.

سهم آمریکا در بازار وارداتی پلی‌اتیلن سنگین چین تقریباً ناپدید شد

واردات پلی‌اتیلن سنگین از آمریکا در مقایسه سالانه در میان تعرفه 25 درصدی اعمال‌شده بر پلی‌اتیلن سنگین آمریکایی، بیش از 80 درصد کاهش یافت، و آربیتراژ آمریکا به چین را به میزان قابل‌توجهی تحت تأثیر قرار داد.

در بازه زمانی ژانویه تا اوت 2019، واردات پلی‌اتیلن سنگین از آمریکا در حدود 1 درصد از مجموع وارداتی این محصول به چین را تشکیل داد، که این میزان در مقایسه با سال گذشته 6 درصد کاهش داشته است.

عربستان سعودی در مقایسه سالانه میزان صادرات پلی‌اتیلن سنگین خود به چین را تا 31 درصد افزایش داد

علیرغم کاهش واردات پلی‌اتیلن سنگین از آمریکا، واردات این محصول در ماه‌های ژانویه تا اوت در مقایسه سالانه 16 درصد افزایش داشت و به بیشترین میزان خود در سال‌های گذشته رسید.

چین بیشترین حجم پلی‌اتیلن سنگین خود را از عربستان سعودی وارد کرد و به دنبال آن کشورهای ایران و امارات متحده عربی بودند. در پی غیاب آمریکا، کشورهای عربستان و ایران، سهم بازار صادراتی خود را به ترتیب 31 درصد و 25 درصد افزایش دادند.

افزایش قابل‌توجه واردات پلی‌اتیلن سبک خطی از عربستان سعودی و تایلند

در بازه ژانویه تا اوت، واردات پلی‌اتیلن سبک خطی در مقایسه با سال 2018 در حدود 23 درصد افزایش یافت. عربستان سعودی با افزایش 30 درصدی، بزرگ‌ترین عرضه‌کننده به چین بود. دومین عرضه‌کننده اصلی پلی‌اتیلن سبک خطی به چین سنگاپور بود، که سهم صادراتی خود را تا میزان 16 درصد افزایش داد. کشور تایلند که در این رتبه‌بندی به جایگاه سوم رسید، در ماه‌های ژانویه و اوت افزایش 50 درصدی را در میزان صادرات خود ثبت کرد.

واردات پلی‌اتیلن سبک خطی از آمریکا عاقبتی مشابه با واردات پلی‌اتیلن سنگین را تجربه کرد

بعدازاینکه چین در سال گذشته تعرفه‌های اضافی 25 درصدی را بر واردات پلی‌اتیلن سبک خطی آمریکا اعمال کرد، واردات این محصول شاهد افت چشمگیری بود. واردات پلی‌اتیلن سبک خطی از آمریکا در مقایسه سالانه به میزان تقریبی 57 درصد کاهش یافت.

واردات پلی‌اتیلن سبک از آمریکا رکورد جدیدی را ثبت کرد، اما این روند ادامه‌دار نخواهد بود

ازآنجایی‌که پلی‌اتیلن سبک آمریکا از تعرفه‌های 25 درصدی اعمال‌شده در اوت 2018 معاف بود، سهم بازار صادراتی پلی‌اتیلن سبک آمریکا در زمان مشابه در سال گذشته در مقایسه با ماه‌های ژانویه تا اوت سال جاری از 5 درصد به میزان تقریبی 10 درصد افزایش یافت. اگرچه این روند صعودی به دلیل آخرین دور تعرفه‌های اعمال‌شده بر پلی‌اتیلن سبک آمریکایی در اواخر اوت، ادامه‌دار نخواهد بود.

واردات پلی‌پروپیلن در بازه ماه‌های ژانویه تا اوت صعودی باقی ماند

واردات هموپلیمر پلی‌پروپیلن در 8 ماه ابتدایی 2019 در مقایسه با سال گذشته افزایش حدودی 5 درصدی را ثبت کرد. عرضه‌کنندگان اصلی به ترتیب کره جنوبی، عربستان سعودی و سنگاپور بودند، اگرچه در مقایسه با سال گذشته، صادرات کره جنوبی به میزان 5 درصد و عربستان سعودی به میزان 8 درصد کاهش داشتند.

همچنین واردات هم‌بسپار پلی‌پروپیلن در مقایسه سالانه شاهد 14 درصد افزایش بود. بزرگ‌ترین عرضه‌کننده این محصول به چین تایوان بود. عرضه‌کنندگان اصلی این محصول در رده‌های بعدی به ترتیب سنگاپور و کره جنوبی بودند.

روند نزولی واردت پی‌وی‌سی

واردات پی‌وی‌سی در مقایسه سالانه در ماه‌های ژانویه تا اوت به میزان 2 درصد کاهش یافت. هم‌زمان با افت کلی صادرات از آمریکا، صادرات پی‌وی‌سی از این کشور 3 درصد کاهش یافت، اما همچنان رده اول خود را در لیست عرضه‌کنندگان اصلی حفظ کرد. در رده‌های بعدی صادرکنندگان اصلی این محصول کشورهای تایوان و ژاپن بودند.

افزایش واردات پلی استایرن در طی 8 ماه ابتدایی سال

در طی بازه 8 ماهه، واردات پلی استایرن در مقایسه سالانه 15 درصد افزایش یافت. واردات از تایوان 6 درصد افزایش یافت، و این کشور را در رده اول صادرکنندگان اصلی پلی استایرن به چین قرار داد. سنگاپور و مالزی در رده‌های بعدی قرار گرفتند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار