کد خبر : 43477

پتروتحلیل- معامله‌کنندگان چینی طی تعطیلات یک‌هفته‌ای روز ملی از بازار دور خواهند بود. پیش از این تعطیلات، بازار پلی اتیلن وارداتی از پایین‌ترین نرخ خود در 10 سال اخیر احیا شد، چراکه عرضه‌کنندگان خاورمیانه قیمت‌های پیشنهادی خود را بعد از حادثۀ آرامکو بالا بردند.

قیمت‌ها از پایین‌ترین نرخ خود در یک دهه‌ی اخیر فاصله گرفتند

دو هفته پیش، قیمت‌های پلی اتیلن (CIF چین) شاهد اولین رشد خود بعد از دو ماه کاهش‌های پیاپی بودند و به تأثیر از کاهش موجودی انبارها و افزایش قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی، مختصراً از پایین‌ترین نرخ خود در یک دهه‌ی اخیر فاصله گرفتند.

با توجه به جنگ تجاری چین با آمریکا، نگرانی‌های طولانی‌مدت نسبت به وضعیت عرضه و افت دورنمای وضعیت اقتصادی در جهان، اکثر معامله‌کنندگان نسبت به پایداری این افزایش‌ها تردید وارد کرده‌اند. با وجود این، بازار موفق شده روند افزایش‌های خود را در این هفته نیز ادامه دهد.

کاهش عرضه از جانب عربستان باعث تقویت روند احیای قیمت‌ها شد

در روز 14 سپتامبر، تأسیسات سعودی آرامکو در شرق عربستان چندین مرتبه مورد حمله‌ی پهپاد قرار گرفت، و چندین تولیدکننده‌ی عربستانی مجبور به کاهش سطح تولید در واحدهای تولیدی خود شدند.

در نتیجه‌ی این حادثه، عرضه‌کنندگان عربستانی پلی اتیلن از عرضه‌ی محصولات خود به چین خودداری کردند و یا قیمت‌های پیشنهادی‌شان را بالا بردند.

خریدهای پیش از تعطیلات و پیش رو بودن فصل رونق بازار

نه‌تنها اختلالات در تولید عربستان – که برترین عرضه‌کننده‌ی پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک خطی به چین است –، بلکه رشد سطح خریدها پیش از تعطیلات روز ملی و فصل رونق آتی در بازار موجب افزایش قیمت‌ها شده‌اند.

تعدادی از تاجران در چین خاطرنشان کردند که خریداران رغبت داشته‌اند پیش از آغاز هفته‌ی تعطیلات خریدهای خود را انجام دهند تا پیش از فصل رونق بازار نیازی نداشته باشند.

افزایش‌های نسبتاً شدید توسط تولیدکننده‌ی بزرگ عربستانی برای ماه اکتبر

مهم‌تر از همه اینکه، یک تولیدکننده‌ی بزرگ عربستانی این هفته با افزایش‌های سنگین 40 تا 60 دلار در هر تنی در قیمت‌های پلی اتیلن ماه اکتبر خود، وارد بازار شده است.

نماینده‌ی این تولیدکننده اظهار داشت: «به دلیل اختلالات ایجاده‌شده در وضعیت عرضه از خاورمیانه بعد از حملات به میدان‌های نفتی عربستان، قیمت‌های پلی اتیلن وارداتی افزایش یافته است. تقاضا بهبود یافته، خصوصاً برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم، و میزان آن از سه‌ماهه‌ی قبل بهتر است. امیدواریم وضعیت تبادلات در سه‌ماهه‌ی چهارم سال و پیش از تعطیلات پایان سال رشد یابد.»

این دورنمای پررونق تحت‌الشعاع چه قرار خواهد گرفت؟

چند تن از معامله‌کنندگان اظهار داشتند با توجه به عوامل مطرح‌شده در بالا، بازار پلی اتیلن در چین ممکن است روند فعلی خود را در دوره پس از تعطیلات نیز حفظ کند.

اما در روی دیگر سکه، برخی از آن‌ها تغییر در روند قیمت‌ها را نامحتمل نمی‌دانند و به این مسئله اشاره می‌کنند که تولید داخلی پلی اتیلن در چین طیِ تعطیلات نیز ادامه خواهد داشت؛ و همیشه این‌طور بوده که این مسئله موجب می‌شود بعد از تعطیلات یک‌هفته‌ای و با بازگشت تاجران به بازار با فراوانی عرضه روبه‌رو شویم.

علاوه‌براین، نگرانی‌های پیشین درخصوص کمبود موجودی خوراک در بازار نیز عمدتاً برطرف شده چراکه عربستان تولید نفت خام خود را بعد از حوادث آرامکو به حالت اولیه بازگردانده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار