کد خبر : 43423

پتروتحلیل- عربستان روزانه ١٠ میلیون نفت تولید می کند و در رتبه سوم بزرگترین تولیدکننده نفت جهان قرار دارد.

به گزارش «پتروتحلیل»، براساس اطلاعات سال ٢٠١٨ پالایشگاه بقیق حدود نیمی از کل نفت تولیدی این کشور را فرآوری می کند.

داده های شرکت آرامکو در سال ٢٠١٨ نشان می دهد که درآمد آن حدودا ٢٢٤ میلیارد دلار بوده است و در این سال آرامکو روزانه ١٣.٦ میلیون تن بشکه نفت تولید کرده است.

این در حالی است که آمریکا روزانه 17.5 میلیون بشکه نفت تولید می کند و در رتبه اول بزرگترین تولیدکننده های نفت دنیا قرار دارد، روسیه هم با رتبه دوم یعنی 65 درصد تولید آمریکا و با  11.7 میلیون بشکه نفت در روز تولیدکننده بزرگ بعدی است.

اما ایران در آخرین رتبه لیست بزرگترین تولیدکننده های نفت دنیا قرارداد، ایران بعد از کویت با حدود تولید 2 میلیون بشکه نفت در روز در رتبه آخر جدول بزرگترین تولیدکننده های نفت دنیا است. این در حالی است که براساس داده های سازمان بین المللی انرژی در یک سال اخیر در نتیجه تحریم های آمریکا حدود 40 درصد تولید نفت ایران کاهش یافته است.

البته باید این موضوع را در نظر داشته باشیم که لیبی دچار بحران های جنگ و ونزوئلا هم درگیر تحریم های آمریکا است و به همین دلیل ایران در جایگاه آخرین تولیدکننده نفت در لیست بزرگترین های نفت جهان قرار گرفته است، قطعا اگر این دو کشور امروز با بحران های جنگی و تحریم های آمریکا روبه رو نبودند، رتبه خوبی در لیست بزرگترین تولیدکننده های نفت دنیا داشتند و ایران رتبه آخر را هم نداشت.

oil 3

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار