کد خبر : 43414

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سوال «پتروتحلیل»؛

پتروتحلیل- بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست خبری خود با خبرنگاران ضمن ارائه آماری از عملکرد اخیر صنعت پتروشیمی، از برنامه های این حوزه تا پایان 1404 خبر داد. 

محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار پتروتحلیل مبنی بر اینکه با توجه به اینکه اولین مقصد صادرات پتروشیمی ها چین است، راهکار شرکت ملی صنایع در شرایط تحریم ها و افت شدید قیمت ها در چین چیست؟ گفت: بحث بازار به شکلی نیست که راهکار امروز برای دو سال آینده جواب بدهد. یکی از ارکان های توسعه برای شرکت ها، منعطف بودن بازار است؛ به این معنا که به گونه ای رفتار کنیم که به یک یا دو کشور در موضوع صادراتی محدود نشویم. 

وی با تاکید بر اینکه این موضوع در پتروشیمی هم باید اتفاق بیفتد افزود: برنامه ریزی هایی برای این مساله انجام شده تا ما بتوانیم پیرو آن، از بازار پایداری برخوردار باشیم و صرفا به یک یا دو کشور که خریدار محصولات ما هستند، متکی نشویم. 

محمدی اذعان کرد: این موضوع که اکنون ما مرتفع کننده نیاز باشیم و آنها قیمت را تعیین کنند، مساله قابل قبولی نیست. لذا ما در سبد توسعه کیفی هم به آن توجه می کنیم و نقشه ای که در جلوی راه شرکت های سرمایه گذار قرار می دهیم مبتنی بر همین مطالعات است تا همین مساله در سال آتی ما را غافلگیر نکند. 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نوسان بازار داخلی هم اشاره و اظهار کرد: بازار در حوزه داخلی نوسان دارد و فراز و نشیب همیشه است و امیدواریم از آن عبور کنیم اما این امر تازگی نداشته و در تمام بازارها قابل بروز است.  

همچنین مرضیه طهماسبی، رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار پتروتحلیل مبنی بر اینکه بازار داخل هم با چالش نخریدن محصولات در سال 98 همراه شده، ایا برای این شرایط برنامه ای دارند یا خیر، گفت: در حوزه بازار داخلی افزایش فروش شدیدی در سال 97 داشتیم. ما نسبت به سال 96 رکود نسبی داشتیم اما در مقابل حدود 7 درصد افزایش فروش داشتیم و که این افزایش در سال 97 به سال 96 حدود 21 درصد بوده و این جهش در رشد صنعت پتروشیمی، قابل توجه است. 

به گفته طهماسبی، بخشی از رکود 5 درصدی را قبول داریم که آن هم ناشی از افزایش لجام گسیخته قیمت ها بود که سبب شد سرمایه در گردش شرکت ها جوابگوی تامین مالی آنها نباشد اما این امر طبیعی بود.

این در حالی است که در سال 97 فروش محصولات پتروشیمی به دلیل تعیین نرخ دلار 4 هزار و 200 تومانی با هجوم خریداران مواجه شد و به نظر نمی رسد فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا در سال 97 را بتوان جز معاملات واقعی بازار پتروشیمی دانست و قطعا آمار آن زمان نمی تواند چشم انداز درستی از بازار پتروشیمی در سال 97 به ما بدهد.

در همین حال در سال 98 هم بازار داخلی محصولات پتروشیمی ایران با چالش های بسیاری همراه است؛ دستگیری دلالان و واسطه هایی که محصولات را با قیمت های ارزان از بورس کالا خریدند و در بازار پتروشیمی با دوبرابرقیمت معامله کردند، هنوز هم پرونده بسیاری از آنها در مراجع قضایی در حال رسیدگی است. کاهش تقاضا و افت قیمت های جهانی یکی دیگر از موضوعاتی است که در سال 98 بازار پتروشیمی ایران با آن دست به گریبان است و از این رو نگاهی به آمار معاملات نشان می دهد که اکثر شرکت های پتروشیمی برای فروش محصولات داخلی خود با چالش روبه رو هستند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از پاسخ به دلایل آن حذر می کند.

 

۱۷ میلیارد دلار؛ مجموع درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۹۸

محمدی در ادامه نشست خبری خود ضمن بیان اینکه صنعت پتروشیمی یک نظام اقتصادی است نه مجموعه ای از بنگاه ها، به آماری در این خصوص اشاره و خاطرنشان کرد: میزان خوراک مایع و گازی که واحدهای پتروشیمی دریافت می کنند، ۳۳ میلیون تن است که ۲۵ میلیون تن آن به صورت مستقیم به منظور خوراک تخصیص می یابد و ۸ میلیون تن آن صرف مواد سوختنی خواهد شدکه در مجموع می توان گفت خوراک واحدهای پتروشیمی معادل ۶۵۰ هزار بشکه نفت است.

وی افزود: ظرفیت تولید ۵۴ واحد تولیدی پتروشیمی در سال ۹۵ معادل ۶۵.۸ میلیون تن بوده است که این میزان در سال ۹۲، ۵۷ میلیون تن بود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی، گفت: ۳۱ میلیون تن محصول نهایی در سال ۹۸ تولید شده است که از این میزان ۲۲ میلیون تن صرف صادرات و ۸ میلیون تن آن در بازار داخلی عرضه شده است که از این رقم، ۵ میلیون تن آن روانه بورس شده است و مجموع درآمد صنعت پتروشیمی در سال ۹۸ حدود ۱۷ میلیارد دلار بوده که حاکی از افزایش نقش صنعت پتروشیمی در صنعت کشورمان است.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار