کد خبر : 43408

سقوط نرخ‌ها در بازار پلی پروپیلن وارداتی ترکیه به پایین‌ترین میزان خود در سه سال اخیر به تأثیر از فراوانی عرضه و ضعیف بودن تقاضا؛

پتروتحلیل-قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی در ترکیه طی 4 ماه اخیر در حال کاهش بوده است. دلیل اصلی پشت این کاهش‌های مداوم نامناسب بودن تقاضا به دلیل محدودیت در نقدینگی و مشکلات کنونی اقتصادی است. این روند کاهشی طیِ فصل تابستان شدت گرفت چراکه تعطیلات، به شکل سراسری، موجب ایجاد مشکل در صادرات محصولات نهایی تبدیل‌کنندگان شده بود و این مسئله نیز به نزول تقاضا برای پلی پروپیلن و افزایش عرضه منجر شد.

رو به کاهش بودن میزان تقاضا منجر به زیاد شدن میزان عرضه‌ی هموپلیمر پلی پروپیلن شد

به گزارش «پتروتحلیل»، میزان موجودی در بازار طی ماه‌های فصل تابستان افزایش یافت چراکه تبدیل‌کنندگان، با توجه به کاهش سفارش‌هایی که از مقصد‌های صادراتی برای محصولات نهایی دریافت می‌کردند، تصمیم گرفتند میزان خریدهای خود را در حد متوسط نگه دارند. یکی از تبدیل‌کنندگان گرید فایبر خاطرنشان کرد: «نظر به تعطیلات طولانی‌مدت تابستان در منطقه، سفارش‌های خرید بسیار محدودی از اروپا دریافت کرده‌ایم. تعطیلات عید قربان نیز تا حدودی باعث کاهش فروش ما به خاورمیانه شده و ما همچنان نرخ تولید را پایین نگه داشته‌ایم.»

منازعات بین‌المللی تجاری و مسئلۀ خروج بریتانیا از اتحادیه‌ی اروپا میزان صادرات تبدیل‌کنندگان را تحت‌الشعاع خود قرار داده است

بنا به گزارش تبدیل‌کنندگان، نه‌تنها تعطیلات تابستانی بلکه بلاتکیفی‌هایی که درخصوص مسئلۀ برگزیت یا خروج بریتانیا از اتحادیۀ اروپا وجود دارد نیز موجب شده تأثیر مثبت تقاضای برخی بازارهای محصولات نهایی از اروپا بی‌اثر شود.

عدم شفافیت درخصوص خروج احتمالی بریتانیا از تاریخ 31 اکتبر از اتحادیه‌ی اروپا با حصول توافق یا بدون آن، تا حد زیادی موجب محدودیت فعالیت‌های اقتصادی در این منطقه شده است. همچنان نگرانی‌هایی درخصوص خروج احتمالی بدون توافق، و به‌تبع، اعمال تعرفه‌های وارداتیِ احتمالی و بازرسی‌های مرزی، وجود خواهند داشت. بانک مرکزی اروپا، در تاریخ 12 سپتامبر، در تلاش برای تقویت تجارت و اقتصاد روبه‌نقصان، نرخ‌های بهره را کاهش داد.

وضعیت اقتصادی اروپا برای تبدیل‌کنندگان پلاستیک ترکیه‌ای مهم است چراکه سه مقصد اصلی صادراتی آن‌ها در دو سال اخیر عراق (9 درصد)، آلمان (7 درصد) و بریتانیا بوده‌اند. به‌طور کلی صادرات به اروپا حدوداً نیمی از میزان کل صادرات پلاستیک را تشکیل می‌دهد.

بازار به‌خوبی توسط طیف گوناگونی از عرضه‌کنندگان تغذیه می‌شود

هیچ دغدغه‌ای پیرامون مسئله‌ی عرضه در آیندۀ نزدیک وجود ندارد چراکه انواعی از عرضه‌کنندگان در هفته‌های اخیر در بازار واردات حضور داشته‌اند. یکی از معامله‌کنندگان تأکید کرد: «تخفیف‌های پیاپی محموله‌های عربستانی نتوانست توجهات چندانی را به خود جلب کند که دلیل آن فشار روبه‌افزایش ناشی از قیمت‌های مناسب محصولات مصری، اروپایی، اسرائیلی و ایرانی بود، خریداران عجله‌ای ندارند.»

تعداد روبه‌افزایشی از معامله‌کنندگان تأکید کرده‌اند که از هفته‌ی گذشته قیمت‌هایی پایین‌تر از آستانه‌ی 1000 دلار در هر تنی (CFR/CPT) از عرضه‌کنندگانی ازجمله روسی و ترکمنستانی دریافت کرده‌اند. این قیمت‌ها این هفته در نزدیکی پایین بازه‌ی قیمت‌های بازار هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیای وارداتی قرار گرفته‌اند.

پلی پروپیلن گرید رافیا به پایین‌ترین میزان خود از ماه آگوست سال 2016 تاکنون و گرید فایبر تقریباً به پایین‌ترین نرخ خود در سه سال اخیر رسیده‌اند

قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی در ترکیه در ماه سپتامبر به پایین‌ترین نرخ خود در چند سال اخیر رسیده‌اند. قیمت‌های هر دوی این محصولات، از زمان شروع روند کاهشی در اواسط ماه می امسال به طور متوسط هفته‌ای 19 درصد کاهش داشته‌اند. اطلاعات نشان می‌دهند قیمت‌های پلی پروپیلن گرید فایبر و رافیا طی دوره‌ی مذکور به‌ترتیب 261 و 246 دلار در هر تن کاهش داشته‌اند.

آیا احیای قیمت‌های بازار چین و کاهش نرخ‌های بهره تقاضای پلی پروپیلن در ترکیه را بهبود خواهد داد؟

معاملات ترکیه از اواخر ماه جولای با نرخی کمتر از نرخ بازار چین انجام شده‌اند. ضمناً، بازار پلی پروپیلن چین این هفته روندی باثبات تا اندکی افزایشی را پی گرفته است.

اکنون معامله‌کنندگان ترکیه‌ای رفته‌رفته نیم‌نگاهی به بازار چین دوخته‌اند تا ببینند که ایا این بازار موفق می‌شود در هفته‌های آتی نرخ بالای خود را حفظ کند یا خیر. تاجری بیان داشت: «اگر چنین شود، با توجه به این که مدت‌هاست ترکیه برتری قیمتی نسبت به بازار چین نداشته است، از شدت کاهش‌های قیمت در ترکیه کاسته خواهد شد.» وی افزود: «با این حال، ما با توجه به بلاتکیفی‌های در خصوص اقتصاد داخلی و بین‌المللی و همچنین پیش رو بودن تعطیلات یک‌هفته‌ای در چین، نسبت به وضعیت در آینده‌ی بلندمدت چندان خوشبین نیستیم. ما این هفته به‌ندرت از مشتریان‌مان پیشنهاد خرید دریافت کرده‌ایم و فعالیت‌ها در ترکیه همچنان راکد هستند.»

در این میان، بانک مرکزی ترکیه در روز 12 سپتامبر نرخ‌های بهره‌ی مهمی را برای دومین بار در دو ماه اخیر پایین آورد. معامله‌کنندگان در حال حاضر منتظرند تا ببینند که آیا این اقدام نیز به بهبود معاملات در ترکیه در روز‌های آتی کمک خواهد کرد یا خیر.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار