کد خبر : 43405

از دست رفتن30 درصد ارزش بازار پتروشیمی در کمتر از 3 ماه؛

پتروتحلیل- یادداشت/ در حالی که ایران از طرف دشمنان قسم خورده غربی از جمله آمریکا تحت فشار قرار گرفته ، همسایگان جنوبی اش؛ امارات متحده عربی، بحرین و در راس آنها عربستان به جای کمک و حمایت و به جا آوردن حق همسایگی گوی سبقت را از امریکایی ها و غربی ها ربوده اند. در حالی که دشمنی فرهنگی و نظامی عربستان در حوزه اقتصادی کما کان ادامه داشته، این دشمنی هر روز گسترش میابد. 

عربستان به عنوان دومین قدرت نفتی جهان به محض تحریم ایران تعهد جبران کسری نفت ایران را به بازار داد. اما این دشمنی فراتر از بحث‌نفت است؛ این روزها عربستانی ها دومین درآمد ارزی ایران یعنی صنعت پتروشیمی را هدف گرفته اند. بازاری که در کمتر از سه ماه حدود ۳۰ درصد ارزش محصولات پلیمری آن از دست رفته که به سهم خود در این روزهای سخت موجب ارز آوری کمتری برای کشور گردیده و ادامه روند آن موجب از دست رفتن چند میلیارد دلار در آمد ارزی کشور از این مسیر است.

بحران های بین چین و آمریکا یکی از دلایل افت قیمت ها بود، اما با بررسی عمیق تر ردپای عربستانی ها در سرعت دادن به این افت قیمت مشهود است، به نظر می‌رسد همسایه جنوبی حتی به قیمت ضرر دیدن خودش پای کار ایستاده است تا به اقتصاد کشور ما ضربه بزند ، به نظر می رسد در وضعیت نامطلوب کنونی که  شرایط رقابت وجود ندارد، ضرورت همدلی بیشتر در بین مدیران صنعت پتروشیمی ایران برای آمادگی کامل در شرایط جنگی و اتخاذ تصمیمات قدرتمند برای حفظ سرمایه های ملی کشو‌ر اجتناب ناپذیر است. چرا که در صورت عدم هماهنگی ‌ و تشکیل کمیته های کاری مشترک و رقابت منفی بین تولید کنندگان ایرانی، شدت ریختن آب به پره های آسیابی که عربستانی ها برای خرد کردن اقتصاد ایران به راه انداخته اند شتاب می گیرد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار