کد خبر : 43356

پتروتحلیل-بازار پلی استایرن انبساطی طیِ ماه آگوست روندی صعودی را پی گرفت، و معاملات این بازار، به تاثیر از افزایش 33 یورو در هر تنی قیمت قراردادهای استایرن، در مقایسه با ماه گذشته با افزایش 20 یورو در هر تن انجام شدند. گزارش شده است که با توجه به اینکه تولیدکنندگان به دلیل نامناسب بودن وضعیت تقاضا در فصل تابستان نرخ تولید‌شان را پایین آورده‌اند فعالیت‌های بازار کاملاً راکد شده است. چندین خریدار تصمیم گرفتند مقداری انبارسازی کنند تا در کل ماه نیازشان برطرف شود، خصوصاً برای هفته‌ی آخر ماه آگوست که دوباره به بازار بازمی‌گردند. گزارش داده شد بازه‌ی کلی قیمت‌های پلی استایرن انبساطی سیاه/خاکستری غیرقابل اشتعال (کندسوز) نسبت به ماه جولای 20 یورو در هر تن رشد داشته و به 1340 تا 1350 یورو در هر تن رسیده است. ضمناً، در بازار واردات، خریداری تأیید کرد پیشنهاد خریدی برای پلی استایرن انبساطی سفید معمولی ایرانی (با شرایط تحویل DDP) را با 30 یورو در هر تن افزایش، معادل 1080 تا 1110 یورو در هر تن دریافت کرده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، در خصوص وضعیت ماه سپتامبر: معامله‌کنندگان، با توجه به انجام تعمیرات در واحدهای کراکینگِ این منطقه و همچنین افزایش قیمت‌های مونومر در بازار نقدی، پیشبینی‌های خود را مبنی بر افزایش در قیمت‌های قراردادهای استایرن و افزایش‌های متعاقبِ آن در قیمت‌های پلی استایرن انبساطی مطرح می‌کنند.

استمرار ثبات در بازار پلی کاپرولاکتام

معاملات نایلون 6 یا پلی کاپرولاکتام در ماه آگوست، علی‌رغم افزایش مختصر 39 یورو در هر تنی نرخ قراردادهای بَنزَن، بدون تغییرات قیمتی انجام شد.  تقاضای خرید به دلیل تعطیلات تابستانی، خصوصاً در ایتالیا که اکثر معامله‌کنندگان حداقل به مدت 2 تا 3 هفته خارج از بازار به سر بردند، بسیار ضعیف بود به این دلیل، گزارش داده شد فروشندگان مقادیر محدودی را فروخته‌اند، چون قیمت‌های‌شان را عمدتاً بدون‌تغییر نگه داشته‌اند و تنها در برخی موارد حاضر به پذیرش قیمت‌های خاص شده‌اند. ضمناً، قراردادهای کاپرولاکتام هنوز به انجام نرسیده‌اند اما انتظار بر این است که تغییری در نرخ قراردادها صورت نپذیرد. در خصوص وضعیت ماه سپتامبر؛ به تأثیر از افزایش قابل‌ملاحظه در قیمت‌های مونومر در بازار نقدی طی ماه آگوست، صحبت‌هایی برای افزایش‌های شدید در نرخ قراردادهای بَنزَن از جانب چند معامله‌کننده مطرح شده است. با این حال، با توجه به وضعیت تقاضا و همچنین نگرانی‌های اقتصادی و سیاسی پیشبینی‌های اولیه از قیمت‌های نایلون 6 عمدتاً حاکی از  ثبات است.

انجام معاملات نایلون 66 بدون تغییرات قیمتی

قیمت‌های نایلون 66، به دلیل سطح پایین معاملات طیِ ماه جاری به تأثیر از تعطیلات فصل تابستان، بدون تغییر باقی ماندند. کاهش 20 یورو در هر تنی نرخ قراردادهای بوتادین در ماه آگوست تأثیری در بازار نایلون 66 نداشت. یکی از توزیع‌کنندگان نایلون 66 از یک تولیدکننده در غرب اروپا بیان داشت: «ما، با توجه به اینکه اکثر معامله‌کنندگان از بازار کناره گرفته‌اند و به‌تبع به دلیل پایین بودن تمایل به خرید در ماه جاری، مقادیر محدودی از نایلون 66 فروخته‌ایم. با این حال قیمت‌های خود را ثابت نگه داشته‌ایم چراکه پیشتر در ماه‌های اخیر به دلیل رویکرد نامناسب به بازار بخش خودروسازی کاهش قیمت لحاظ کرده بودیم.» ضمناً، معامله‌کنندگان در خصوص دورنمای قیمت‌های ماه آینده تردید دارند، که ممکن است از کاهش 20 یورو در هر تنی قراردادهای بوتادین ماه سپتامبر تبعیت کند. با وجود این، وضعیت تقاضا در تعیین روند قیمتی نایلون 66 نقش به‌سزایی دارد.

قیمت‌های پلی کربنات کماکان در سطح پیشین

بازار پلی کربنات طیِ ماه پیشین روندی باثباتِ را طی کرد و معاملات ماه آگوست، علی‌رغم افزایش نرخ قراردادهای بَنزَن، با تثبیت قیمت‌ها همراه بود. به دلیل  پایین بودن سطح تقاضا و همچنین محدود بودن فعالیت‌های بازار به خاطر دوران تعطیلات، افزایش 39 یورو در هر تنی نرخ قراردادهای مونومر بازار پلی کربنات را تحت‌الشعاع خود قرار نداد. یکی از توزیع‌کنندگان یک تولیدکننده در غرب اروپا، که پیشتر خبر از کاهش 10 الی 15 درصدی سطح معاملات بازار محصولات نهایی داده بود، اظهار داشت که ممکن است در ماه سپتامبر، اگر تمایل به خرید بهبود نیابد، در قیمت‌های پیشنهادی خود تخفیف‌هایی لحاظ کند. با این حال، باید قراردادهای بعدی بَنزَن، که ممکن است از روند افزایشی قیمت‌های بَنزَن در بازار نقدی پیروی کنند، را نیز در نظر بگیریم.

ثبات بر بازار پلى بوتیلن ترفتالات حاکم است

معاملات پلى بوتیلن ترفتالات در ماه آگوست بدون تغییر نرخ به انجام رسیدند و اکثر معامله‌کنندگان به دلیل دوران تعطیلات از بازار کناره‌گیری کرده بودند. به این دلیل، سطح فعالیت‌های مبادلاتی پایین بود و به تأثیر از ضعیف بودن تقاضا در بخش خودروسازی و محدود بودن مقادیر خرید تبدیل‌کنندگان، تمایل به خرید نیز کاهش یافته بود. فقط اینکه یکی از فعالین بازار محصولات نهایی از وجود تقاضای بهتر در بخش اکترونیک خبر داد.

عدم بروز تغییرات چشمگیر در بازار پلی استال

بازار پلی استال، به دلیل رکود تابستانی، طیِ این ماه شاهد تغییرات چشمگیری نبود، خصوصاً در ایتالیا که معامله‌کنندگان به مدت 2 تا 3 هفته از بازار کناره‌گیری کرده بودند. فروشندگان گزارش دادند مقادیر اندکی را از محصولات جدیدشان را بدون تغییر قیمت به فروش رسانده‌اند.

معاملات پلی متیل متاکریلات نیز با ثبات قیمتی به انجام رسیدند

معاملات پلی متیل متاکریلات در ماه آگوست، هم‌راستا با پیشبینی‌های ماه گذشته، با تثبیت قیمت‌ها همراه بودند. یکی از فروشندگان در ایتالیا اظهار داشت: «علی‌رغم تأثیر رکود تعطیلات بر بازار و محدود بودن مقادیر فروش، سطح تقاضا متوسط بوده است.» ضمناً سطح عرضه نیز همچنان کافی است.

بدون تغییر ماندن نرخ معاملات استایرن اکریلونیتریل علی‌رغم افزایش قیمت مونومر استایرن 

قیمت معاملات ماه آگوست در بازار استایرن-اکریلونیتریل در مقایسه با ماه گذشته عمدتاً بدون تغییر بود. افزایش نسبی 33 یورو در هر تنی در قراردادهای استایرن تأثیری بر قیمت‌های استایرن اکریلونیتریل نداشت چراکه فعالیت‌های تجاری به دلیل فصل تابستان اندک بودند. یکی از توزیع‌کنندگان یک تولیدکننده در غرب اروپا تأیید کرد که این تولیدکننده تنها مقادیر اندکی فروش داشته است. تمرکز همگان اکنون بر وضعیت ماه سپتامبر است و مطرح شده است که با توجه به افزایش‌های قیمت مونومر در بازار نقدی به علت تعمیرات واحدهای کراکینگ در این منطقه، احتمال رشد قیمت در قراردادهای استایرن وجود دارد.

بازه‌های قیمت‌ گزارش‌شده شامل نرخ باربریِ تحویل در محل خریداران و همچنین عوارض گمرکی است اما مالیات بر ارزش افزوده محاسبه نشده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار