کد خبر : 43349

گرید فایبر در پایین‌ترین نرخ از ماه ژوئن سال 2017 تاکنون قرار گرفت؛

پتروتحلیل- کاهش‌های تدریجی از جانب تاجران باعث شد قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن عربستانی کاهش‌های جدیدی در آغاز ماه ثبت کنند. بنا بر اطلاعات ما، قیمت‌های پلی پروپیلن گرید رافیا در حال حاضر معادل پایین‌ترین سطح خود از ماه دسامبر سال 2016 تاکنون هستند. اطلاعات همچنین نشان می‌دهد که اوایل این هفته متوسط هفتگی قیمت‌های گرید فایبر از پایین‌ترین نرخ خود در دو سال اخیر نیز پایین‌تر رفته است.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های متداول محصولات عربستانی در بازار اکنون معادل 1010 تا 1020 دلار در هر تن برای گرید رافیا و 1100 تا 1110 دلار در هر تن برای گرید فایبر (CFR ترکیه، مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی، نقد) است. هر دو قیمت نسبت به هفته‌ی گذشته 10 تا 20 دلار در هر تن کاهش یافته‌اند.

ضعف در تقاضا برای تمامی گریدها پابرجا می‌ماند

یکی از تاجران بزرگ خاطرنشان کرد: «برخی خریداران ادعا می‌کنند که به‌خاطر خریدهای خود در هفته‌های اخیر تا اواخر سپتامبر بی‌نیاز از خرید تازه بوده‌اند. حجم‌های معاملاتی در حد مایحتاج ضروری است اگرچه میزان عرضه مناسب است و فروشندگان فعلاً وضعیت جالبی ندارند.»

معامله‌کنندگان همچنین از وضعیت وخیم‌تر در چین به عنوان یکی دیگر از عوامل کناره‌گیری خریداران از بازار یاد می‌کنند. اختلاف تجاری با آمریکا باعث شده نرخ برابری یوان/دلار به پایین‌ترین نرخ ثبت‌شده در 11 سال اخیر برسد و این مسئله موجب شده تقاضا برای پلی پروپیلن وارداتی در چین بیش از پیش کاهش یابد. معامله‌کنندگان اظهار داشتند: «فصل رکود در استفاده و مصرف کاربردی برخی کالاهای پتروشیمی و روبه‌کاهش بودن قیمت‌ها در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان نیز قیمت‌های چین را تحت‌الشعاع قرار داده‌اند.»

متوسط هفتگی قیمت‌ها نشان می‌دهد این روزها معاملات در بازار هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی ترکیه با نرخی 25 دلار در هر تن پایین‌تر از قیمت‌های چین انجام می‌شوند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار