کد خبر : 43256

پتروتحلیل-قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی در چین، پس از پیگیری یک روند عمدتاً ثابت طی سه هفته‌ی گذشته، اخیراً به دلیل اندک بودن تقاضا و همچنین تشدید مجدد تنش‌های تجاری با آمریکا، کاهش داشته است؛ تنش‌هایی که تأثیر مستقیمی برای قیمت‌های بازار معاملات آتی و نرخ مبادله‌ی یوان/دلار داشته است. 

 

سایۀ تشدید تنش‌های تجاری بر وضعیت بازار 

کمی بعد از تازه‌ترین دور مذاکرات تجاری بین دو غول بزرگ اقتصادی، که سی‌ام جولای در شانگهای چین انجام شد، ترامپ در یک رشته توئیت از برنامه‌های تازه‌ای برای اعمال تعرفه‌های وارداتی خبر داد. 

به گزارش "پتروتحلیل"، بنابراین، آمریکا 10 درصد عوارض گمرکی را برای 300 میلیارد دلار دیگر از محصولات چین اعمال خواهد کرد که از روز 1 سپتامبر عملی می‌شود.

انتشار این خبر انعکاس سریعی در بازار معاملات آتی و همچنین نرخ مبادله‌ی یوان/دلار داشت. 

 

کاهش ارزش یوان چین

ارز کشور چین در روز دوشنبه به پایین‌ترین ارزش خود در برابر دلار آمریکا در 11 سال اخیر رسید و این مسئله باعث تنزل قیمت‌ها در بازارهای مالی در سطح جهانی شد.

بانک مرکزی چین در روز سه‌شنبه نرخ مبادله‌ی یوان را  1 دلار به 5784/6 یوان اعلام کرد.

 

افت 3 درصدی نرخ پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی نسبت به هفته‌ی گذشته 

نرخ پلی پروپیلن سپتامبر در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان شاهد کاهش هفتگی 267 یوان (38 دلار) در هر تن – معادل 3 درصد – نسبت به 6 آگوست بود و همچنان به وارد آوردن فشار به بازار پلی پروپیلن، خصوصاً بازار داخلی این محصول، ادامه داد.

 

تقاضا به شدت آسیب دیده است 

کاهش سنگین ارزش یوان در برابر دلار آمریکا، تقاضای خرید برای محموله‌های وارداتی را بیش از پیش تضعیف کرده است. 

تاجری اظهار داشت: «اوایل این هفته بازار هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی، پس از ثبت پایین‌ترین ارزش یوان در برابر دلار آمریکا طی بیش از یک دهه‌ی اخیر، تغییر جهت داده است. این مسئله باعث تضعیف تقاضا برای محموله‌های پلی پروپیلن وارداتی شده است چراکه خریداران در حال حاضر از انجام خریدهای جدید امتناع می‌کنند تا از نوسانات قیمت ارز مصون بمانند. با توجه به نشانه‌های کاهشی در شاخصه‌های اقتصاد کلان، فکر می‌کنیم بازار در روزهای آتی باز هم شاهد کاهش خواهد بود.» 

 

پایداری روند کاهشی یک‌ماهه در در بازار داخلی پلی پروپیلن  

شاخص‌های ما نشان می‌دهند بازار داخلی پلی پروپیلن چین قبل‌تر از این، یعنی در اوایل ماه جولای، از بالاترین میزان خود در دو ماه گذشته کاهش داشته است. 

از آن موقع، بازار در مواجهه با کاهش نرخ پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی، افزایش عرضه‌ی پلی اولفین در بازار داخلی و نیز اندک بودن تقاضا همچنان در روند کاهشی مانده است.

از روندِ کاهشیِ کنونی در بازار داخلی نیز به عنوان یکی دیگر از عوامل وارد آمدن فشار بر قیمت‌های وارداتی یاد می‌شود.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار