کد خبر : 43178

بی‌اعتنایی تقاضا در ترکیه؛

پتروتحلیل-بازار پلی پروپیلن از اواسط ماه می روندی کاهشی را پی گرفت تا حدوداً نخستین هفته‌ی ماه جولای که سطح قیمت‌ها به سطح کف قیمت‌ها رسید. رویکرد به بازار بهبودی محتاطانه داشت چراکه عدم وجود برتری قیمتی نسبت به بازار چین فروشندگان را مجاب کرد قیمت‌های پایین خود را در روزهای اخیر پس بگیرند.

به گزارش «پتروتحلیل»، با این وجود، و علی‌رغم گمانه‌زنی‌ها در بین فروشندگان مبنی بر افزایش قیمت‌ها، سطح مبادلات چندان قابل توجه نبوده است. فروشنده‌ای خاطرنشان کرد: «خریداران هنوز به دنبال قیمت‌های پایین‌تر هستند درحالی‌که ما برنامه داریم موضع افزایشی خودمان را حفظ کنیم تا کاهش‌های اخیر در حاشیه‌ی سودمان را جبران کنیم».

بنا بر اطلاعات ما، بازار هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی از آغاز ماه جولای تاکنون به طور متوسط هفته‌ای حدوداً 15 تا 25 دلار در هر تن افزایش داشته است. طی مدت مشابه، بازار داخلی پلی پروپیلن گرید رافیا نیز به تاثیر از ناپدید شدن قیمت‌های پایین در بین توزیع‌کنندگان و نیز از جانب شرکت پتکیم، که تولیدکننده‌ای داخلی است، در کل 35 دلار در هر تن افزایش داشته است.

تاجران در حال حاضر به دنبال قیمت‌های وارداتی بالاتر از 1050 دلار در هر تن برای گرید رافیا و 1150 دلار در هر تن برای گرید فیبر از جانب عرضه‌کنندگانی هستند که مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی‌اند از جمله عرضه‌کنندگان عربستانی و روسی.

 تاجری بزرگ بیان داشت: «فعلاً نمی‌توانیم بگوییم افزایش قیمت‌ها از جانب تبدیل‌کنندگان پذیرفته شده است. با وجود این، بر اساس قیمت‌های فعلی‌ در چین لازم است بازار پلی پروپیلن وارداتی ترکیه نیز کمی افزایش قیمت داشته باشد.»

قیمت‌های پلی پروپیلن عربستانی روندی باثبات تا اندکی افزایشی را طی کردند و به 1050 تا 1080 دلار در هر تن برای گرید رافیا و 1150 تا 1180 دلار در هر تن برای گرید فیبر (CIF ترکیه، شامل 6/5 درصد عوارض، نقد) رسیدند. معامله‌کنندگان بیشتری اظهار داشتند که با گذشت زمان قیمت‌های معادل پایین بازه‌ی قیمت‌ها یا نزدیک آن رفته‌رفته از سطح بازار ناپدید شده‌اند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار