کد خبر : 43105

فروش پتروشیمی ها در بازار ایران به کمتر از نصف رسیده است؛

پتروتحلیل- در حالی  37 هزارتن پلیمر در هفته جاری از بورس کالا توسط معامله گران خریداری شده که آورده پتروشیمی ها به تالار بورس حدودا 83 هزارتن محصول پلیمری بوده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، به گمان کارشناسان، شدت رکود در بازار محصولات پلیمری داخلی ایران چند دلیل عمده دارد که نتیجه آن عدم شکل گیری رقابت در بورس کالا است. بازار نهایی مصرف به دلیل کاهش قدرت خرید مردم وعدم تصور چشم اندازی مثبت دچار توقف شده است.

به نظر می رسد رکود فعلی در بازار محصولات پلیمری ایران پیامد نوسانات ارزی سال گذشته، غیرواقعی بودن نرخ ارز و تلاش های بی ثمر برای یکسان سازی قیمت ارز باشد، از سوی دیگر کاهش صادرات متاثر از تحریم ها سبب شده تا حجم محصولات در بازار داخلی افزایش یابد.

در همین حال ماههای اخیر شاهد ریزش قیمت محصولات پلیمری در بازارهای آسیایی به ویژه چین بودیم، به طوری که به نظر می رسد رکود جهانی در حال پیشرفت است.

این در حالی است که نتایج نشست اوپک و غیراوپک و حتی برخی از توافقات آمریکا و چین هم نتوانست بر قیمت نفت و پلیمر اثرگذار باشد.

اما در بازار پلیمر داخلی ایران بیش از پیش رکود در بازار پلاستیک ها رخنه کرده است، سیاست های ارزی دولت و دامنه نوسانات نرخ ارز به گمان بسیاری از کارشناسان حوزه پتروشیمی به رکود فعلی ختم می شد و پیش بینی ها همچنان حکایت از رکودی دنباله دار در این بازار دارد.

بازار پلاستیک های ایران به سیستم پروژه های دولتی بسیار وابسته است، بررسی ها نشان می دهد 70 درصد پروژه ها در بازار پلاستیک های ایران دولتی است که کمبود بودجه متاثر از کاهش فروش نفت و از سوی دیگر تامین بودجه برخی از حوادث طبیعی رخ داده در ایران سبب شده تا این پروژه ها راکد بماند.

گر چه برخی از مصرف کنندگان داخلی انتظار دارند پتروشیمی ها برای ایجاد اندکی تحرک در بازار محصولات خود را با تخفیف در بورس عرضه کنند، اما به گمان کارشناسان صنعت پتروشیمی تخفیف نمی تواند تاثیری بر حجم معاملات پلیمرها داشته باشد.

به اعتقاد این گروه تحرک در بازار پتروشیمی ها نیاز به حل سیاست های خارجی و پس از آن ثبات در بازار ارز دارد که نتیجه آن افزایش سرمایه گذاری در بازار پلیمرها خواهد بود.

این در حالی است که تعداد زیادی از کارشناسان حوزه پتروشیمی انتظار رکود دراز مدت در بازار ایران و منطقه دارند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار