کد خبر : 43059

رکود در بازارهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن ترکیه به علت روند کاهشی طولانی‌مدت؛

پتروتحلیل- قیمت‌های پلی پروپیلن و پلی اتیلن در ترکیه این هفته، همزمان با کاهش‌های مداوم در بازارهای جهانی بزرگ، عمدتاً شاهد دور جدیدی از کاهش‌های قیمت بودند. فصل رکود، و نیز نبود مشکلات در عرضه، باعث شده میزان خرید‌های انجام شده پیش از برگزاری انتخابات در استانبول روز یک‌شنبه، در حد رفع نیازهای فوری باقی بماند.

کاهش 80 تا 100 دلاری قیمت‌های پلی پروپیلن هموپلیمر عربستان در یک ماه

به گزارش «پتروتحلیل»، بازار پلی پروپیلن وارداتی ترکیه از اواسط ماه می روندی کاهشی را پی گرفته است چراکه خریداران به دلیل عوامل فصلی خریدهای خود را محدود کرده‌اند. این اتفاق همچنین هم‌راستا با روند کاهشی در چین بود که به دلیل بالا بودن ذخایر انبارهای داخلی و تشدید جنگ تجاری با آمریکا جریان داشته است.

بر اساس شاخص‌های قیمت، متوسط هفتگی قیمت‌های گرید رافیا و فیبر عربستانی در این مدت به ترتیب حدوداً 100 و 80 دلار در هر تن کاهش داشته است. یک تولیدکننده‌ی فرش خاطرنشان کرد: «فصل اوج خرید گرید فیبر همین حالا هم گذشته است و ما انتظار داریم میزان صادرات محصولات نهایی‌مان به دلیل تعطیلات تابستانی پیش رو در اروپا کاهش داشته باشد.» تاجری بین‌المللی تأیید کرد: «با توجه به وضع نه چندان امیدوارکننده‌ی تقاضا، آماده بودیم پیشنهادهای خرید پایین‌تری از جانب مشتریان خود بپذیریم. خریداران این روز‌ها حتی از خرید محموله‌های عرضه فوری نیز امتناع می‌کنند.»

pph cif

فشار محموله‌های ارزان‌قیمت آمریکایی و آسیایی بر بازار پلی اتیلن

قیمت‌های پلی اتیلن وارداتی مجدداً با کاهش‌هایی روبه‌رو شد چراکه کاهش‌های سریع از جانب عرضه‌کنندگان آمریکایی باعث شد عرضه‌کنندگان خاورمیانه‌ای نیز در قیمت‌های خود کاهش‌های تازه‌ای اعمال کنند. بر اساس شاخص‌های قیمت ما، پلی اتیلن سبک خطی و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم با شدیدترین کاهش‌ها روبه‌رو شده‌اند و از اواسط ماه می تاکنون 100 دلار در هر تن افت داشته‌اند، در مقابل پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم که 55 دلار در هر تن پایین آمده است. معامله‌کنندگان اظهار داشتند: «عرضه‌ی نسبتاً محدود پلی اتیلن سبک باعث محدودیت میزان کاهش‌ها شده است.»

همچنین، قیمت‌های محصولات هندی و کره‌ای فشار مضاعفی بر فروشندگان وارده آورده است چراکه آن‌ها نیز به دلیل کاهش‌های قیمت عرضه‌کنندگان آسیایی، قیمت‌های مناسبی را برای پلی اتیلن سبک خطی، پلی اتیلن سنگین گرید فیلم و پلی اتیلن سنگین گرید پایپ 100 ارائه کرده‌اند.

تولیدکنندگان مواد بسته‌بندی اظهار داشتند: «برنامه داریم موضع محتاطانه‌ی خود را حفظ کنیم چراکه بروز نوسانات در نرخ برابری دلار/لیر در هفته‌ی آینده، بعد از انتخابات، بسیار محتمل است. از منظر شرایط بین‌المللی، پایداری روند بهبود قیمت‌ها در چین به علت افزایش در بازار معاملات آتی و بازارهای انرژی در هفته‌ی آینده، در کنار نتایج آتی نشست گروه 20 با با آمریکا، همچنان به عنوان یک عامل موثر باقی خواهد ماند.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار