کد خبر : 42974

پلی‌اتیلن ترفتالات وارداتی به روند نزولی خود در جنوب شرق آسیا ادامه داد؛

پتروتحلیل- در جنوب شرقی آسیا، قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات وارداتی با توجه به کاهش قیمت‌های صنایع بالادستی، جریان ضعیف تقاضا و افت ناگهانی قیمت‌های صادراتی از چین، برای ششمین هفته متوالی به روند کاهشی خود ادامه دادند.

به گزارش «پتروتحلیل»، میزان کلی قیمت‌های بازار وارداتی در مقدار 990 تا 1080 دلار در هر تن (CIF جنوب شرقی آسیا، نقدی) گزارش شد که در مقایسه با هفته گذشته 30 تا 50 دلار در هر تن کاهش داشت. یکی از تولیدکنندگان کره‌ای قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات گرید بطری خود را به بازارهای منطقه‌ای، 30 دلار در هر تن کاهش داد و آن را با میزان 1070 تا 1080 دلار در هر تن (CIF) ارائه کرد و دلیل آن را، ضعف قیمت‌های صنایع بالادستی در کنار تقاضای محدود اعلام کرد. همچنین یکی از تاجران چینی قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات بطری خود را به بازارهای منطقه‌ای 30 تا 35 دلار در هر تن کاهش داد و قیمت‌های خود را به میزان 990 تا 1020 دلار در هر تن (CIF) رساند و اظهار داشت: «اسید ترفتالیک خالص نقدی به افت قیمت ادامه می‌دهد، و تحت تأثیر روند صعودی نفت خام بازارهای معاملات آتی قرار نگرفته است. تقاضا به دلیل قیمت‌های پایین صنایع بالادستی در کنار جنگ تجاری چین و آمریکا، اندک می‌باشد، و موجب عدم فعالیت خریداران در روزهای اخیر شده است.»

در بازارهای داخلی منطقه، یکی از تبدیل‌کنندگان مالزیایی گزارش داد که قیمت‌های داخلی پلی‌اتیلن ترفتالات بطری 200 تا 250 رینگیت در هر تن (48 تا 60 دلار در هر تن) کاهش یافته است، و به میزان 4550 رینگیت در هر تن (1090 دلار در هر تن) (FD مالزی، نقدی) رسیده است. در ویتنام، چندین تبدیل‌کننده گزارش دادند که در طی هفته گذشته قیمت‌های داخلی بیش‌ازپیش عقب‌نشینی کرده‌اند.

احتمال می‌رود قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات تا زمانی که تقاضا محدود بماند، به روند کاهشی خود ادامه دهند. اگرچه، تعدادی از معامله‌کنندگان بر این باورند که احتمالاً با توجه به افزایش اخیر قیمت‌های نقدی مونو اتیلن گلیکول و پاراکسیلن، بازار در روزهای آتی شاهد ثبات باشد. قیمت‌های نقدی پاراکسیلن در میانگین هفتگی در کره (FOB) بعد از روند نزولی از اواسط آوریل، شاهد سیر افزایشی بودند. در بازارهای خوراک، قیمت‌های نقدی اسید ترفتالیک خالص با افت 35 دلاری نسبت به هفته گذشته در پایان هفته در میزان 770 دلار در هر تن (CFR چین) قرار گرفتند،  درحالی‌که قیمت‌های نقدی مونو اتیلن گلیکول با افزایشی در حدود 15 دلار در هر تن با شرایط یکسان به 540 دلار در هر تن رسیدند.

سرخط خبرها

 
  • عقب‌نشینی قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات از 30 تا 50 دلار در این هفته
  • قیمت‌های پلی‌اتیلن ترفتالات صادراتی از چین به زیر مرز 1000 دلار سقوط کرد
  • خریداران در میان تنش‌های تجاری و هزینه‌های پایین فعالیتی نداشتند
  • اسید ترفتالیک خالص نقدی در این هفته 35 دلار دیگر افت قیمت داشت
  • پاراکسیلن نقدی بعد از 3 ماه روند نزولی شاهد روند افزایشی بود
  • پلی‌اتیلن ترفتالات وارداتی (دلار در هر تن): 990 تا 1080 (CIF)

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار