کد خبر : 42876

بهبود وضعیت تقاضا در هند و افزایش های اخیر قیمت اتیلن نقدی در آسیا؛

پتروتحلیل- در چین، بازار داخلی پی وسی در این هفته توانست قدرت خود را عمدتاً به سبب کاهش عرضه بازیابی کرد. متوسط قیمت پی وی سی اتیلن پایه به بالاترین رقم خود در 9 ماه اخیر رسید در حالی که قیمت پی وی سی استیلن پایه نیز از ژوئن 2018 در بالاترین میزان خود قرار دارد.

به گزارش «پتروتحلیل»، در بازار داخلی پی وی سی اتیلن پایه و استیلن پایه در مقایسه با هفته گذشته افزایش قیمت مجدد 100 تا 120 یوآنی (15 تا 18 دلاری) در هر تن از خود نشان دادند. به سبب تعطیلی کارخانه ها برای عملیات های تأمین و نگهداری و همچنین اقدامات حفاظتی سختگیرانه تر دولت پس از انفجارهای مرگبار واحدهای پتروشیمی، عرضه کاهش یافته است. تعداد کمی از تولیدکنندگان چینی با مقصر دانستن مشکلات عرضه، قیمت های خود را حتی بین 100 تا 300 یوآن (15 تا 44 دلار) در هر تن نیز بالا بردند. علاوه بر این، افزایش قیمت های ذغال سنگ و قیمت های بالا در بازار آتی نیز در افزایش قیمت های پی وی سی در هفته جاری تأثیر گذار بودند. پی وی سیِ آتی در بورس کالای دالیان از ابتدای این هفته شاهد افزایش تجمعی قیمت 65 یوآنی (10 دلاری) در هر تن بوده است. در این میان، تولیدکنندگان داخلی همچنان تمرکزشان را بر بازار داخلی پی وی سی گذاشتند زیرا نسبت به بازار صادراتی سوددهی بهتری داشت.

در بازار واردات، قیمت های پی وی سی گرید k67 در این هفته ثابت و بین 800 تا 850 دلار (CIF چین) گزارش شدند. بازار تا پیش از اعلام قیمت های ژوئن تولیدکننده بزرگ تایوانی آرام بود. پیش بینی های اولیه نشانگر دور جدیدی از افزایش قیمت جزئی است که بالا رفتن قیمت ها در بازار داخلی پی وی سی چین، عرضه محدود در سرتاسر آسیا، بهبود وضعیت تقاضا در هند، و افزایش های اخیر در قیمت اتیلن نقدی در آسیا نیز موجب تقویت این پیش بینی ها شده اند.

پیش بینی می شود به سبب پایین بودن عرضه، روند افزایشی در بازار داخلی پی وی سی برقرار باقی بماند. و اما در مورد بازار واردات، تا پیش از اعلام قیمت های ژوئن از سوی تولیدکننده اصلیتایوان هیچ تغییر بزرگی پیش بینی نمی شود. طبق آمار، واردات پی وی سی چین در ماه مارس نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با افزایش 5 درصدی به رقم 66.973 تن رسیده؛ این در حالی است که واردات پی وی سی مارس نسبت به ماه پیش از آن جهشی 58 درصدی را تجربه کرده است.

نکات مهم

  • بازیابی قدرت پی وی سی داخلی به سبب کاهش عرضه
  • سوددهی بیشتر بازار داخلی نسبت به صادرات
  • قیمت ثابت پی وی سی صادراتی تا پیش از ژوئن
  • انتظار از پیشنهادات اولیه نشانگر افزایش قیمت جزئی
  • افزایش 58 درصدی پی وی سی وارداتی ماه مارس نسبت به ماه پیش
  • گرید k67 وارداتی (دلار بر تن): 800 تا 850 CIF

 

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار