کد خبر : 42850

قیمت صادراتی پلی استایرن ایرانی؛

پتروتحلیل- در حالی قیمت پلی استایرن معمولی در خاور دور به 1300 دلار در هر تن رسیده است که در بازار ایران انتظارها برای ضعیف شدن معاملات پلی استایرن ها با توجه به نزدیکی به ماه رمضان به واقعیت نزدیک نشد. از سوی دیگر افزایش نوسانات قیمت دلار نیز به روند افزایشی قیمت های پایه محصولات پلیمری در ایران کمک کرده است.

به گزارش «پتروتحلیل»، به نظر می رسد حجم بالای استفاده از ظروف یک بار مصرف در مناطق سیل زده، پیش بینی ها درباره ضعیف شدن بازار پلی استایرن را تغییر داده و همچنان بازار این کالا را پایدار نگه داشته است.  

این در حالی است که قیمت پلی استایرن معمولی پتروشیمی در بازار داخلی ایران حدودا 12 هزار و 500 تا 12 هزار و 600 تومان در هفته جاری عنوان می شود، قیمت پلی استایرن معمولی تخت جمشید نیز با اندکی کاهش نسبت به پتروشیمی تبریز در محدوده 12 هزار و 200 تا 12 هزار و 300 تومان پیشنهاد می شود.

در همین حال قیمت پلی استایرن صادراتی پتروشیمی تخت جمشید و محب پلیمر حدودا 1120 دلار در هر تن به صورت FCA یا EXW در هفته جاری به مقصد عراق اعلام شده است.

خریداران، قیمت صادراتی پلی استایرن معمولی پتروشیمی تبریز را هم 1100 دلار در هر تن تحویل ناواشیوا گزارش کرده اند.

برخی از کارشناسان در بازار پتروشیمی معتقدند پتروشیمی تبریز پلی استایرن ساز قدیمی ایران است و از این رو پتروشیمی تخت جمشید و محب پلیمر در بازار داخل و صادرات توانایی رقابت با این شرکت را ندارند و ضروری است که برای حفظ بازار این شرکت ها، پتروشیمی تبریز مثلا با تعیین کف قیمت با پلی استایرن سازهای دیگر همکاری کند.

از سوی دیگر به نظر می رسد تعیین کف قیمتی در بازارهای صادراتی توسط پتروشیمی هایی که محصولات مشابه تولید می کنند، رقابت منفی را از بین خواهد برد.

در همین حال در گروه پلی استایرن های انبساطی نیز در هفته جاری و در بورس کالا گریدهای 200 و 300 پتروشیمی تبریز به ترتیب با 36 و 27 درصد رقابت مورد معامله قرار گرفتند. گرید 310 پتروشیمی انتخاب هم که مشابه گرید 300 پتروشیمی تبریز است مورد استقبال خریداران قرار گرفت.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار