کد خبر : 42828

مشکلات در عرضه باعث افزایش قیمت‌های پی وی سی در چین شد؛

پتروتحلیل- قیمت‌های پی وی سی داخلی و وارداتی در چین طی هفته گذشته به دلیل مشکلات در عرضه و انفجاری شدید که در واحد تولیدی پی وی سی شرکت Dongxing Chemical در ناحیه‌ی مغولستان داخلی در تاریخ 23 آپریل رخ داد، افزایش‌هایی رت ثبت کردند.

به گزارش «پتروتحلیل»، روند صعودی در بازار داخلی طی این هفته و پس از وقفه‌ای کوتاه مجدداً آغاز شد و قیمت‌های پی وی سی اتیلن و استیلن پایه نسبت به هفته گذشته 50 تا 100 یوان در هر تن (7 تا 15 دلار در هر تن) افزایش یافتند. عرضه‌ی داخلی محدود به عنوان دلیل اصلی اتخاذ موضع افزایشی توسط عرضه‌کنندگان عنوان شده و افزایش در در بازار معاملات آتی نیز نقش مثبتی در روند بازار ایفا کرده است. پی وی سی در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان نسبت به هفته‌ی گذشته 8 یوان (معادل 12 دلار)در هر تن رشد داشته است. به دنبال انفجار اخیر در واحد تولیدی شرکت Dongxing Chemical که ظرفیت تولید 300 هزار تن در سال دارد، دولت در بازرسی‌های ایمنی خود از واحدهای تولیدی شیمیایی در این کشور سختگیری‌های بیشتری را اعمال خواهد کرد؛ و انتظار می‌رود این مسئله منجر به تشدید محدودیت در عرضه‌ی پی وی سی بشود.

در بازار واردات، قیمت‌های پی وی سی گرید k67 نسبت به هفته گذشته 0 تا 20 دلار در هر تن افزایش داشت و معادل 800 تا 850 دلار در هر تن (CIF چین، نقد) گزارش شد. اطلاعات نشان می‌دهد متوسط هفتگی قیمت‌های پی وی سی وارداتی در چین اخیراً، پس از کاهش قیمت‌های اعلامی از یک تولیدکننده‌ی بزرگ تایوانی برای ماه می و سقوط بازار به پایین‌ترین نرخ خود در چند سال اخیر، دوباره احیا شده است. یک تولیدکننده‌ی تایوانی و یک تولیدکننده‌ی ژاپنی پی وی سی این هفته افزایش‌های هفتگی 15 تا 20 دلار در هر تنی را در قیمت‌های پی وی سی خود برای بازار چین لحاظ کردند و از محدود بودن ذخایر انبارهای خود و رو به بهبود بودن تقاضا به عنوان دلایل این کار یاد کردند.

انتظار می‌رود قیمت‌های پی وی سی در چین روند ثابت تا اندکی افزایشی خود را، به مدد محدودیت کنونی در عرضه، در مدت زمان باقی مانده از ماه آپریل حفظ کنند. روند افزایشی قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی نیز به این پیشبینی‌های افزایشی قوت بخشیده است. هر دو شاخص بین‌المللی نفت خام در حال حاضر در بالاترین میزان خود از اوایل ماه اکتبر سال 2018 تاکنون هستند.

مهم‌ترین نکات

•  انفجار در تأسیسات Dongxing Chemical مشکلات در عرضه را تشدید کرد

•  روند صعودی در بازار داخلی پی وی سی پس از وقفه‌ای کوتاه از سر گرفته شد

•  افزایش قیمت پی وی سی در بازار معاملات آتی نیز به این افزایش‌ها کمک کرد

• احیای بازار پی وی سی وارداتی و جدا شدن از پایین‌ترین نرخ خود در چند سال اخیر

• قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی در بالاترین میزان خود در 6 ماه گذشته 

•  گرید k67 وارداتی (دلار در هر تن): 800 تا 850 CIF


 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار