کد خبر : 42749

بازارهای داخلی پلی اتیلن و پلی پروپیلن ویتنام روند صعودی خود را از سر گرفتند؛

قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی نسبت به هفته گذشته 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش یافته اما تعداد این قیمت‌ها کاهش قابل توجهی داشته است

پتروتحلیل- قیمت‌های پلی پروپیلن، پلی اتیلن سنگین و پلی اتیلن سبک در بازار داخلی ویتنام روند صعودی خود را پس از دو هفته دوباره از سر گرفتند. معامله‌کنندگان از افزایش قیمت‌های وارداتی به عنوان عامل اصلی بالا رفتن قیمت‌های بازار داخلی یاد کردند. از سوی دیگر، قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی، به دلیل مکفی بودن عرضه خارجی نتوانستند با دیگر محصولات همراه شوند.

افزایش‌های هفتگی در بازار

به گزارش «پتروتحلیل»، بازه‌ی کلی قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا، پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم بازار داخلی در مقایسه با هفته‌ی گذشته بین 500 هزار دانگ ویتنام (معادل 22 دلار) در هر تن تا 1،500،000 دانگ (65 دلار)‌ در هر تن افزایش داشت. افزایش‌های قیمتی اخیر پس از روند دو هفته‌ای ثابت تا کاهشی رخ دادند.

تاجری خاطرنشان کرد: «بالا بودن قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و نیز موضع افزایشی عرضه‌کنندگان خارجی به بهبود رویکرد به بازار کمک کرده است.»

رشد قیمت‌های گرید رافیا به بالاترین میزان خود در 5 ماه گذشته

متوسط هفتگی قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا (با سیستم FD ویتنام) به‌دنبال افزایش‌های اخیر به بالاترین میزان خود در پنج ماه گذشته رسیده است. اطلاعات همچنین نشان می‌دهد قیمت‌ها در کل از آغاز امسال حدوداً 80 تا 85 دلار در هر تن افزایش داشته‌ند.

تاجری اظهار داشت: «قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی نسبت به هفته گذشته 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش یافته اما تعداد این قیمت‌ها کاهش قابل توجهی داشته است. افزایش قیمت‌های وارداتی، علی‌رغم این مسئله که تقاضا اثر مثبتی از خود نشان نمی‌دهد، به رشد بازار داخلی کمک کرده است. پلی پروپیلن ممکن است به دلیل پایین بودن میزان عرضه، روندی صعودی خود را  در کوتاه مدت حفظ کند.»

افزایش قیمت‌های پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین

قیمت‌های پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم در بازار داخلی این کشور نیز اخیراً به دلایل یکسان افزایش داشته است. با وجود این، تعدادی از معامله‌کنندگان با این مسئله هم‌عقیده بودند که رویکرد به بازار پلی پروپیلن از بازار پلی اتیلن نسبتاً بهتر است.

بنا بر اطلاعات ما، بازارهای داخلی پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم ویتنام طی برهه‌ی زمانی بین ماه دسامبر تا ژانویه به پایین‌ترین نرخ خود در چند سال اخیر رسیدند. به دلیل نامناسب بودن رویکرد به بازار، قیمت‌ها از آن موقع تا اکنون به شکل جدی احیا نشده‌اند.

فروشنده‌ای اظهار داشت: «میزان عرضه‌ی پلی اتیلن سبک در این منطقه پایین است. ضمناً، قیمت‌های پلی اتیلن سنگین از خاورمیانه همچنان بالا هستند. قیمت‌های بازار داخلی نیز به دلیل این عوامل رشد داشته‌اند. با این حال، با توجه به نبود حمایت تقاضا از جانب خریداران ویتنامی، در خصوص پایداری این روند افزایشی تردید داریم.»

فشار ناشی از عرضه‌ی محموله‌های بازارهای خارجی بر بازار پلی اتیلن سبک خطی

برخلاف دیگر محصولات پلی اولفینی، قیمت‌های پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم نتوانست به روند صعودی اخیر خود را برساند و این هفته روندی عمدتاً بدون تغییر را در پی گرفت.

بر اساس نظر چند تاجر، میزان موجودی پلی اتیلن سبک خطی در بازار، به دلیل رقابتی بودن قیمت‌های محصولاتی که هم‌اکنون در راه هستند،  بیش از حدِ کافی است. فروشنده‌ای اظهار داشت: «مکفی بودن عرضه از بازارهای خارجی بازار را تحت فشار نگه می‌دارد.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار