کد خبر : 42740

پتروتحلیل-قیمت‌های وارداتی با شروع ماه آپریل و به دلیل محدود بودن محموله‌های صادراتی عرضه‌کنندگان خارجی اندکی افزایش قیمت داشته‌اند. میزان تقاضا که پس از کاهش مالیات بر ارزش افزوده و همچنین افزایش قیمت‌های نفت خام نسبتاً بهتر شده است نیز در بهبود رویکرد به بازار نقشی مؤثر داشته است.

افزایش قیمت‌های پلی پروپیلن به تاثیر از محدودیت عرضه از خاورمیانه و هند

به گزارش "پتروتحلیل"، متوسط هفتگی قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا وارداتی (CFR چین) در مقایسه با آغاز ماه آپریل حدود 12 دلار در هر تن رشد داشته است. عامل اصلی این روند صعودی مختصر کاهش عرضه محموله‌های تولیدکنندگان خاورمیانه و نیز برخی تعطیلی‌های واحد‌های تولیدی است. معامله‌کنندگان در چین گزارش دادند قیمت‌های وارداتی تاجران برای محموله‌های عرضه‌کنندگان عربستانی این هفته 10 تا 20 دلار در هر تن افزایش یافته است.

علاوه‌براین، فروشندگان هندی سهمیه‌های تخصیصی‌شان برای بازارهای صادراتی بزرگ ازجمله چین و ترکیه را طیِ چند ماه اخیر کاهش داده‌اند آن هم به دلیل انجام تعمیرات و تقاضای مناسب داخلی‌شان که به‌تبع منجر به افزایش‌های پیاپی در قیمت‌های پلی پروپیلن بازار داخلی‌شان شده است.

کاهش مالیات بر ارزش افزوده باعث تقویت تقاضای خریداران چینی شد

چین، از ابتدای ماه آپریل، به طور رسمی مالیات بر ارزش افزوده از 16 به 13 درصد کاهش داد و این مسئله سازندگان محصولات صنعتی را ترغیب کرد به بازار بازگردند تا ظرفیت انبارهای‌شان را احیا کنند.

خبرهای اقتصادی امیدبخش نیز به بهبود رویکرد به بازار کمک کرد چراکه تولید ناخالص داخلی چین در سه‌ماهه‌ی نخست سال 2019 نسبت به سال قبل 6/4 درصد رشد داشت و از پیشبینی‌های 6/3 درصدی هم فراتر رفت.

قیمت نفت خام در بازار بورس کالای نیویورک (وست تگزاس اینترمیدیت) نیز، به عنوان یک عامل موثر دیگر، علی‌رغم نوسانات این هفته، به نوسان در بالاترین نرخ خود در 6 ماه گذشته ادامه داد.

پلی پروپیلن در بازار داخلی هنوز تحت فشار ناشی از بالا بودن موجودی انبارها

در این میان، قیمت‌های پلی پروپیلن داخلی واکنشی نسبت به احیای مختصر قیمت‌های وارداتی نشان نداده‌اند. این مسئله به دلیل مجموعه‌ای از عوامل مختلف، ازجمله کاهش تقاضا، ضعف در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان و موجودیِ بیش از حدِ کافیِ انبارهای تولیدکنندگان داخلی رخ داد. معامله‌کنندگان تأیید کردند: «اکثر تبدیل‌کنندگان تنها در حد نیازشان خرید می‌کنند. تعمیرات برنامه‌ریزی‌شده هم نتوانست اثر زیاد بودن عرضه‌ی داخلی را خنثی کند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار