کد خبر : 42695

نمایشگاه دموتکس در ترکیه 27 تا 30 آپریل برگزار می شود؛

پتروتحلیل- به علت تقلیل عرضه، قیمت‌های پلی پروپیلن وارداتی از اواسط ماه ژانویه روندی افزایشی به خود گرفته‌اند. پلی اتیلن هم از ماه مارس این روند را پی گرفته و میزان افزایش‌ها در ماه آپریل به دلیل کاهش سهمیه‌های تخصیصی از خاورمیانه شدت گرفته است.

تقاضای بازار مصرف‌کنندگان نهایی در سطح پیش بینی‌های فصلی ظاهر نشد

به گزارش «پتروتحلیل»، بازارهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن اخیراً در بالاترین میزان خود در چند ماه گذشته به ثبات رسیده‌اند، چراکه بعد از خریدهای تبدیل‌کنندگان در نرخ‌های بالاتر، سطح مبادلات نسبتاً کاهش یافته بود. علاوه‌براین، تقاضای بازار مصرف‌کنندگان نهایی تا کنون در سطح پیش بینی‌های فصلی نبوده است چراکه بلاتکیفی‌های اقتصادی و بالا بودن نرخ برابری ارز دلار/لیر پس از انتخابات بازار را تحت‌الشعاع قرار داده است.

تولیدکنندگان فرش خاطرنشان کردند: «کم‌کم برای حضور در نمایشگاه دموتکس (Domotex) آماده می‌شویم که در اواخر ماه آپریل برگزار خواهد شد و ممکن است تقاضای محصولات نهایی از مقصد‌های صادراتی را تقویت کند.» ضمناً، یک تولیدکننده‌ی بسته‌بندی‌های پلی اتیلنی اظهار داشت: «چندین مورد از تبدیل‌کنندگان کیسه‌های خرید در حال تولید با ظرفیت تولید پایین هستند و این مسئله تقاضا برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم را تحت‌الشعاع قرار داده است.»

محدودیت‌هایی در عرضه همچنان به سود بازارهای پلی اتیلن و پلی پروپیلن

میزان پایین عرضه‌ی پلی پروپیلن از جمله عوامل اصلی افزایش‌های قیمت این محصول در دو ماه گذشته نسبت به پلی اتیلن است. تاثیر منفی غیبت عرضه‌کنندگان همیشگی عربستانی و وقفه‌های برنامه‌ریزی‌شده یا ناگهانی در تولید، تا حدودی به دلیل ورود محموله‌های آمریکایی خنثی شد.

تاجری در اشاره به تعطیلی‌های ایجادشده در شرکت‌های Sabic و Borealis و Braskem، خاطرنشان کرد: «مشکلات مربوط به عرضه از جانب برخی عرضه‌کنندگان اروپایی نیز مزید بر علت شد». یکی از تولیدکنندگان نخ فرش (بی سی اف) این هفته تأیید کرد: «عرضه‌کننده‌ی ما در جنوب اروپا دچار مشکل شده و در تحویل محموله‌های آپریل تأخیر خواهد داشت.»

افزایش قیمت نفت خام و رشد در بازار چین موجب تقویت رویکرد به بازار شد

معامله‌کنندگان ترکیه‌ای، به تاثیر از حمایت زنجیره‌ی صنایع بالا دستی، در آینده نزدیک شاهد مثبت ماندن رویکرد به بازار خواهند بود. اطلاعات نشان می‌دهد شاخص‌های جهانی نفت برنت بازار بورس کالای نیویورک (وست تگزاس اینترمیدیت) و بورس بین قاره‌ای (ICE) به به بالاترین میزان خود از ماه نوامبر سال 2018 تاکنون رسیده‌اند.

یکی از تاجران بزرگ تأکید کرد: «بر اساس محاسبات نظری، روند صعودی در بازار چین باعث از بین رفتن هرگونه احتمال بروز روند کاهشی در ترکیه شده است. اگرچه با توجه به افزایش نرخ برابری دلار/لیر به بالای 5/70 در این هفته، تقاضا چندان درخور توجه نبوده و احتمال می‌رود افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی موجب تثبیت روند صعودی بازار ترکیه شود.» از سوی دیگر، بر اساس نظر خریداران، ماه مبارک رمضان که از نیمه‌ی دوم ماه می آغاز می‌شود نیز ممکن است میزان مبادلات را محدود کند.

بالا بودن قیمت نفت خام و نفتا و نیز محدود بودن میزان عرضه‌ی وارداتی فروشندگان را ترغیب کرد در قیمت‌گذاری‌های خود برای پلی اتیلن و پلی پروپیلن در بازار چین موضع افزایشی اتخاذ کنند. معامله‌کنندگان در چین اشاره داشتند: «این عوامل تاثیر ناشی از مکفی بودن عرضه در بازار داخلی را خنثی کرده‌اند. تقاضا به دنبال کاهش مالیات بر ارزش افزوده بهبود داشته و وضعیت بازار معاملات آتی نیز جو موجود در بازار را تحت تاثیر قرار داده است.»

pp-pe1

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار