کد خبر : 42672

محدودیت عرضه پلی اتیلن صادراتی خاورمیانه در بازار ترکیه؛

پتروتحلیل-معامله‌کنندگان در ترکیه، در نرخ‌های دریافتی از جانب عرضه‌کنندگان خاورمیانه‌ای خود برای محموله‌های پلی اتیلن آپریل، 20 تا 30 دلار در هر تن افزایش مشاهده کردند. 

به گزارش "پتروتحلیل"، عرضه‌کنندگان از اندک بودن سهیمه‌های تخصیصی برای یک ماه دیگر به عنوان دلیل این افزایش‌ها یاد کردند. از سوی دیگر اقدام یک تولیدکننده عربستان سعودی به افزایش 50 دلار در هر تنی در نرخ‌های پلی اتیلن سبک خطی‌اش با مقاومت خریداران روبه‌رو شد.

تولیدکننده‌ای اظهار داشت: «ما از شنیدن از افزایش‌های اعمال‌شده که با این تولیدکننده‌ی بزرگ عربستان سعودی شروع شد غافلگیر نشدیم. این اتفاق هم‌راستا با روند اندکی افزایشی حاضر در بازارهای جهانی پلی اتیلن صورت گرفت. عرضه‌کنندگان رغبتی به دادن تخفیف‌های بیشتر در معاملات خود نیستند مگر آنکه قیمت‌های‌شان بالاترین قیمت‌های موجود در بازار باشد.»

در کل، قیمت‌های پلی اتیلن خاورمیانه برای ماه آپریل معادل 1060 تا 1070 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سبک، 1040 تا 1060 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سبک خطی و 1110 تا 1160 دلار در هر تن برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم (CIF ترکیه، مشمول 6/5 درصد عوارض، نقد) هستند. بازه‌های قیمتی بیان شده نسبت به اواخر ماه مارس 40 دلار در هر تن افزایش نشان دادند.

بعد از برگزاری انتخابات در روز 31 ماه مارس، جَوی محتاطانه در بازار حکمفرما بود چراکه بی‌ثباتی اقتصادی ناشی از نرخ نامناسب برابری ارز دلار/لیر در ترکیه پابرجا مانده بود.

معامله‌کنندگان بیان داشتند: «قیمت‌های پلی اتیلن آمریکایی ماه آپریل نیز افزایش نشان دادند؛ همچنین انتظار نمی‌رود قیمت‌های جدیدی از جانب عرضه‌کنندگان ایرانی تا پیش از آخر این هفته مطرح شود.»

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار