کد خبر : 42549

جذب عرضه‌کنندگان بین‌المللی به بازار پلی پروپیلن ترکیه با بالاترین نرخ‌ها در 4 ماه اخیر؛

عرضه احتمالاً از نیمه‌ی دوم آپریل یا اوایل ماه می رفته‌رفته بهتر می‌شود، یعنی زمانی که محموله‌های بین‌المللی به ترکیه می‌رسند

پتروتحلیل-روند افزایشی در ترکیه در اواسط ماه ژانویه و با بروز مشکلات در تحویل پلی پروپیلن گرید فایبر آغاز شد. این روند افزایشی در ماه مارس شدت یافته است چراکه کمبود عرضه از خاورمیانه باعث بالا رفتن تقاضا در خریداران شد.

افزایش 7 تا 8 درصدی قیمت‌های وارداتی در دو ماه

به گزارش «پتروتحلیل»، میزان افزایش‌ها در کل از اواسط ماه ژانویه، برای گرید رافیا به 80 دلار در هر تن و برای گرید فیبر به حوالی 100 دلار در هر تن رسیده است. عدم حضور عرضه‌کنندگان عربستان سعودی ازجمله NATPET و APC در بازار و نیز محدودیت‌هایی از اسرائیل، فشاری افزایشی خصوصاً بر قیمت‌های پلی پروپیلن گرید فایبر وارده آورده است.

مشکلاتی در پی معلق ماندن محموله‌های ارسالی از ایران

تاجران از اواخر سال 2018 تاکنون در تجدید ظرفیت انبارهای خود محتاطانه عمل کرده‌اند، آن هم با توجه به نگرانی‌های اقتصادی کنونی که باعث شده تبدیل‌کنندگان نیز فقط به قدر رفع نیاز خریدهای خود را انجام دهند.

علاوه‌براین، با پیش رو بودن تعطیلات عید نوروز که در آینده‌ی نزدیک خواهد بود، موارد عرضه‌ی پلی پروپیلن از ایران نیز کم‌یاب شده است. تاجران تأیید کردند: «نبود راننده‌های کامیون باعث شده نرخ‌های باربری در ایران به‌تدریج افزایش یابد. برخی تولیدکنندگان ایرانی پلی پروپیلن از ماه گذشته تا حالا هیچ‌گونه محموله‌ای عرضه نکرده‌اند.»

سازندگان محصولات صنعتی در منطقه جنوبی ترکیه بیان کردند: «ما از سه‌ماهه‌ی چهارم سال گذشته تا کنون، در حال تولید با حداقل میزان انبارسازی بوده‌ایم و تقاضای ضعیف در بازار محصولات نهایی و مشکلات نقدینگی را در نظر گرفته بوده‌ایم. بالاخره، تأخیرهای اخیر در تحویل محموله‌ها موجب مشکلاتی در واحدهای تولیدی‌مان شد و ما را مجبور به جستجو برای محموله‌های عرضه فوری کرد و همین مسئله راه را برای افزایش‌های سریع فروشندگان هموار کرد.»

ترکیه علاقه‌ی فروشندگان بین‌المللی را برانگیخت

برتری قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن وارداتی ترکیه به بازار چین به 115 دلار در هر تن رسیده. این رقم بزرگ‌ترین برتری قیمتی ترکیه از ماه نوامبر سال 2018 محسوب می‌شود.

تبدیل‌کنندگان این‌طور ابراز نارضایتی کردند: «دلیل اصلی افزایش‌های پرسرعت کمبود عرضه است نه تقاضای مناسب.»

تعداد روبه‌افزایشی از قیمت‌های پیشنهادی هموپلیمر پلی پروپیلن آمریکایی و برزیلی راه خود را در ماه مارس و در غیبت عرضه‌کنندگان همیشگی خاورمیانه‌ای، به بازار ترکیه یافته‌اند. معامله‌کنندگان بیان داشتند: «بازار ترکیه این روزها بسیار پربازده است، و فروشندگانی از کره‌ی جنوبی و آمریکا را جذب خود کرده است.»

تاجران گزارش دادند به مدد تقاضای مناسب از جانب خریداران، از محصولات این عرضه‌کنندگان غیرهمیشگی با فروش‌های راحتی با قیمت‌های پیشنهادی خود و یا نزدیک به آن‌ها انجام داده‌اند.

چه‌زمانی مشکل عرضه برطرف خواهد شد؟

به عقیده‌ی معامله‌کنندگان برطرف شدن محدودیت در عرضه در آینده‌ی نزدیک اتفاق نخواهد افتاد. اگرچه شرکت APC فعالیت‌ها را در واحد تولیدی پلی پروپیلن خود از سر گرفته اما تاجران انتظار دریافت پیشنهادهای عرضه‌ی جدید در اوایل آپریل را ندارند. همین‌طور در بهترین حالت پیش بینی می‌شود NATPET واحد تولیدی خود که گرفتار حریق شده بود را تا سپتامبر بازگشایی نکند.

با این حال، تبدیل‌کننده‌ای بزرگ اظهار داشت: «عرضه احتمالاً از نیمه‌ی دوم آپریل یا اوایل ماه می رفته‌رفته بهتر می‌شود، یعنی زمانی که محموله‌های بین‌المللی به ترکیه می‌رسند.»

jj

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار