کد خبر : 42537

کاهش 32 درصدی واردات پی وی سی ترکیه در ماه ژانویه نسبت به سال گذشته؛

افت قیمت‌های اتیلن در آسیا و تقاضای ضعیف پیش از انتخابات در هند دورنمای قیمت‌های بازارهای منطقه را تحت‌الشعاع خود قرار خواهند داد

پتروتحلیل-قیمت‌های پی وی سی در ترکیه، به علت محدودیت در عرضه، افزایش قیمت قراردادهای اتیلن اروپا در ماه مارس و کاهش سطح کلی تقاضا، همچنان بالا ماندند. افزایش‌های نسبی قیمت‌ها در اروپا، که یکی از صادرکنندگان اصلی ترکیه به شمار می‌رود، این ماه با استقبال و پذیرش بازار روبه‌رو شد. 

به گزارش "پتروتحلیل"، ضمناً، به دنبال برگزاری بیستمین نمایشگاه صنعت پنجره اوراسیا که ششم تا نهم ماه مارس در استانبول برگزار شده است، مبادلات بازار ممکن است اندکی بهبود یابد.

واردات پی وی سی ماه ژانویه نسبت به سال گذشته 32 درصد کاهش داشته اما نسبت به ماه گذشته 39 درصد رشد یافته؛ معادل 53 هزار تن.

در بازار واردات، پی وی سی اروپایی قیمت‌های ابتدایی ماه مارس خود را حفظ کردند و معادل 900 تا 915 دلار در هر تن (CIF ترکیه، نقد معاف از مالیات) عرضه شدند. خریداران تأیید کردند: «پس از اعمال افزایش‌های ماهانه یک تولیدکننده‌ی بزرگ منطقه، تاجران نیز همین کار را پی گرفتند. این تولیدکننده‌ی بزرگ به دلیل افزایش نرخ معاملات مونومر در اروپا و سطح پایین ذخایر انبارهایش دست به افزایش قیمت زد.»

گرید k67 کره‌ای در نرخ 900 تا 920 دلار در هر تن (CIF) عرضه شد. شایعاتی مبنی بر انجام معاملاتی پایین‌تر از این نرخ وجود داشت که در زمان نشر این مطلب تأیید منابع خبری ما نرسید.

ضمناً، گرید k67 آمریکایی با نرخی معادل 860 تا 890 دلار در هر تن (CFR، مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی، 50 درصد عوارض اضافی و 18/81 درصد عوارض ضد دامپینگ، نقد) عرضه شد. همچنین ذکر این نکته حائز اهمیت است که پی وی سی آمریکا با حدود 5000 تن واردات، بعد از کاهش‌های شدید در نیمه‌ی دوم سال 2018، در فهرست برترین عرضه‌کنندگان ماه ژانویه در رده‌ی دوم قرار گرفت.

شرکت پتکیم قیمت‌های خود را در روز 1 مارس 25 دلار در هر تن افزایش داد. گرید k67 در بازار توزیع معادل 1120 تا 1160 دلار در هر تن عرضه (شامل مالیات بر ارزش افزوده) شد. با این وجود، چند مورد از خریداران قیمت 1100 دلار در هر تن را نیز تأیید کردند. توزیع‌کنندگانی که دیگر از زیر فشار پر شدن انبارهای‌شان خارج شده‌اند، از قیمت‌های 1250 دلار در هر تنی برای پی وی سی گرید k70 صحبت کردند.

احتمال می‌رود قیمت‌های پی وی سی در آینده‌ی نزدیک بالا باقی بمانند. به دلیل انتخابات پیش رو و همین‌طور پایین بودن تقاضا، موضع محتاطانه‌ی معامله‌کنندگان همچنان حفظ خواهد شد. افت قیمت‌های اتیلن در آسیا و تقاضای ضعیف پیش از انتخابات در هند دورنمای قیمت‌های بازارهای منطقه را تحت‌الشعاع خود قرار خواهند داد. ضمناً، فروشندگان پی وی سی در اروپا، به علت خوشبینی نسبت به وضعیت تقاضا، این ماه افزایش‌های مختصری را اعمال کرده‌اند.

مهم‌ترین نکات

•  مقدار کل واردات در ژانویه کمتر از 55 هزار تن بود.

•  شرکت INOVYN واحد تولیدی خود را بازگشایی کرد، وضعیت اضطراری کماکان پابرجا است.

•  افزایش 30 یورویی قراردادهای اتیلن قیمت پی وی سی اروپایی را کماکان بالا نگه داشت.

•  اعمال افزایش‌های 25 دلار در هر تنی از جانب شرکت پتکیم در روز 1 مارس.

• گرید k67 اروپا (دلار در هر تن):  900 تا 915 CIF.

• گرید k67 آمریکا (دلار در هر تن): 860 تا 890 CIF.

• گرید k67 در بازار داخلی (دلار در هر تن):  1120 تا 1160 شامل مالیات بر ارزش افزوده.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار