کد خبر : 42513

سقوط قیمت‌های اتیلن در آسیا به علت فراوانی عرضه؛

آنچه باعث این میزان عرضه شده سیل واردات از اروپا است که، با توجه به برتری قیمتی شدید اتیلن آسیا نسبت به اروپا، به این منطقه روانه شده است

پتروتحلیل- قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی در آسیا پس از رسیدن به اوج خود در اواسط ماه فوریه، روندی کاهشی به خود گرفت. پیش از این کاهش‌ها، این قیمت‌ها روند صعودی یک‌ماهه‌ای داشتند و به بالاترین میزان خود از ماه اکتبر سال 2018 تا آن زمان رسیدند.

آغاز روند کاهشی قیمت‌ها در نیمه‌ی دوم ماه فوریه، پس از رسیدن به بالاترین میزان خود در 4 ماه گذشته

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های اتیلن در این منطقه از اواسط ماه ژانویه تا اواسط فوریه‌ی امسال به مدد محدودیت در عرضه به سرعت افزایش یافتند.

مناسب بودن تقاضای معامله‌کنندگان چینی، خصوصاً تقاضای تولیدکنندگان استایرن در دوران پیش از تعطیلات، باعث تقویت این روند افزایشی شد و تا اواسط ماه گذشته قیمت‌های خوراک اتیلن را به بالاتر از قیمت‌های پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سبک خطی در چین و جنوب‌شرق آسیا رساند.

در اوایل ماه مارس، معامله‌کنندگان در آسیا، ترکیه و اروپا تایید کردند که عرضه‌کنندگان کره‌ای عرضه پلی اتیلن صنایع پایین‌دستی خود را متوقف کرده‌اند چراکه ترجیح داده‌اند به جای پلی اتیلن، اتیلن را با مارجین‌های سود بهتری بفروشند.

میزان کل کاهش‌های اتیلن در دو هفته از 100 دلار در هر تن عبور کرد

زیاد بودن عرضه‌ی اتیلن از دیگر مناطق، در میان سایر عوامل تاثیرگذار، به عنوان عاملی عنوان شد که موجب کاهش قیمت‌های مونومر شده است. بر اساس اطلاعات ما، قیمت‌های (CFR آسیای شرق دور) در کل از اواسط ماه گذشته 105 دلار در هر تن کاهش داشته‌اند.

آیا تعطیلی‌های واحدهای کراکینگ باعث جلوگیری از کاهش‌های اتیلن خواهد شد؟

در روزهای آتی باید منتظر ماند و دید که دوران انجام تعمیرات واحد‌های کراکینگ در آسیا به افت شدت روند کاهشی اتیلن منجر خواهد شد یا خیر. برنامه‌ریزی‌شده است، بسیاری از واحد‌های کراکینگ، خصوصاً در ژاپن و کره‌ی جنوبی، از ماه مارس تا می، به منظور انجام تعمیرات سالانه به مدت 1 تا 2 ماه تعطیل شوند.

برخی بیان داشتند: «قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی روند کاهشی خود را کماکان حفظ کرده‌اند اگرچه قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی و قیمت‌های نفتا در بازار نقدی آسیا طی چند هفته‌ی گذشته تغییر آن‌چنانی نداشته است. میزان عرضه باعث کاهش شدت تاثیر تعطیلی واحدهای کراکینگ بر بازار شده است.»

چه چیزی باعث فراوانی عرضه شده است؟

آنچه باعث این میزان عرضه شده سیل واردات از اروپا است که، با توجه به برتری قیمتی شدید اتیلن آسیا نسبت به اروپا، به این منطقه روانه شده است. علی‌رغم کاهش‌های اخیر، متوسط هفتگی قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی آسیا کماکان دارای برتری قیمتی 116 دلار در هر تنی نسبت به اروپا است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار