کد خبر : 42507

برای اولین بار پس از 4 ماه، قیمت پلی اتیلن سبک فیلم در بازار ترکیه گران تر از چین شد؛

پس از تازه‌ترین افزایش‌ها در چین، کاهش قیمت ترکیه در بازار برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم به 21 دلار در هر تن و برای پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم C4 به 8 دلار در هر تن رسیده است

پتروتحلیل-مطابق با انتظارات، یک تولیدکننده‌ی بزرگ عربستان سعودی آغازگر روند افزایشی در ماه مارس بود و در ابتدای این هفته افزایش‌های 20 تا 40 دلار در هر تنی را در قیمت‌های خود لحاظ کرد. به دنبال آن، تولیدکنندگان دیگر خاورمیانه نیز افزایش‌های 30 دلار در هر تنی اعمال و سهمیه‌های تخصیصی اندک‌شان برای این ماه را به عنوان دلیل این کار بیان کردند.

به گزارش «پتروتحلیل»، کاهش عرضه‌ی فوری نیز عامل کمک‌کننده‌ای برای تولیدکنندگان بود تا قیمت‌های خود را بالا ببرند. اگرچه افزایش‌های ابتدایی برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم به دلیل عدم یاری تقاضا زیاد نبود، اما فروشندگان تاکنون عمدتاً به اهداف قیمت‌گذاری خود برای پلی اتیلن سبک و پلی اتیلن سبک خطی دست یافته‌اند.

کارگزاران این عرضه‌کنندگان خاورمیانه‌ای خاطرنشان کردند: «ما سهیمه‌های تخصیصی خود را یک ماه دیگر هم محدود کرده‌ایم چراکه پایین بودن سود خالص برای چینی‌ها باعث شده تولیدکنندگان محموله‌های خود را به مقاصد دیگری غیر از ترکیه روانه کنند.»

پس از تازه‌ترین افزایش‌ها در چین، کاهش قیمت ترکیه در بازار برای پلی اتیلن سنگین گرید فیلم به 21 دلار در هر تن و برای پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم C4 به 8 دلار در هر تن رسیده است. ضمناً در خصوص وضعیت پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم نیز باید بگوییم برای نخستین بار پس از حدوداً 4 ماه قیمت‌های این محصول اندکی بالاتر از قیمت‌های بازار چین قرار گرفته است.

قیمت‌های پلی اتیلن وارداتی در کل مدت نیمه‌ی دوم سال 2018 روندی کاهشی به خود گرفته بود آن هم به دلیل کاهش ارزش لیر ترکیه در برابر دلار آمریکا و نیز تردیدهای اقتصادی که کاهش مصرف را به دنبال داشت. بازار در اوایل سال 2019 روندی متفاوت به خود گرفت و وضعیت نامناسب تقاضای بازار محصولات نهایی موجب جلوگیری از افزایش‌های بیشتر شد و برای گریدهای به‌خصوصی نیز کاهش‌ قیمت اتفاق افتاد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار