کد خبر : 42436

پتروتحلیل- فعالیت‌های تجاری در ترکیه از تب و تاب افتاده چرا که معامله‌کنندگان منتظر هستند تا از وضعیت بازار چین پس از تعطیلات مطلع شوند. قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات صادراتی از چین بدون تغییر باقی ماندند چون علی‌رغم بهبود رویکرد به بازار، قیمت‌های خوراک نیز افزایش داشتند.

به گزارش «پتروتحلیل»، در بازار واردات، قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات چینی با اندکی کاهش نسبت به هفته‌ی گذشته همراه بودند و عمدتاً در بازه‌ی 1140 تا 1160 دلار در هر تن (CIF ترکیه، مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی و 4/6 درصد عوارض اضافی، نقد) اعلام شدند. این تغییر را بیشتر نوعی اصلاح قیمت تلقی کردند نه کاهش‌هایی واقعی، چراکه قیمت‌های هفته‌ی گذشته با تعطیل بودن بازار چین عملاً فرضی بودند.

پلی اتیلن ترفتالات عمانی نیز در قیمت 1140 تا 1145 دلار در هر تن (با شرایط فروش مشابه) به فروش رفت.

در خصوص عرضه‌کنندگان معاف از عوارض نیز به اطلاع می‌رسانیم، چند تن از معامله‌کنندگان ادعا کردند محموله‌های پلی اتیلن ترفتالاتی که پیش تر خریداری شده بوده‌اند باعث وارد آمدن فشار به بازار شده‌اند. با وجود این، پلی اتیلن ترفتالات کره‌ی جنوبی 5 تا 20 دلار در هر تن رشد داشت و به 1185 تا 1210 دلار در هر تن (CIF، مشمول 6/4 درصد عوارض اضافی، نقد) رسید.

قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات در بازار داخلی 10 دلار در هر تن در بازه‌ی بالای قیمت‌ها رشد داشت و معادل 1280 تا 1310 دلار در هر تن (با شرایط ex-warehouse، نقد) قیمت‌گذاری شد. اگرچه قیمت‌هایی در نرخ 1330 تا 1350 هم وجود داشتند اما معامله‌کنندگان آن‌ها را ملاک نمی‌دانند چراکه هیچ‌یک به معامله منجر نشدند.

قیمت‌های برخی تولیدکنندگان داخلی نیز در نرخ‌های 1350 تا 1400 دلار در هر تن (نقد) و 1450 تا 1475 (60/90 روزه) (هر دو با شرایط ex-warehouse/FD، بدون مالیات بر ارزش افزوده) باقی ماند. یکی از منابع مطلع اظهار داشت: «ما تمام محصولاتمان در ماه فوریه را فروخته‌ایم اگرچه تقاضا چندان هم زیاد نبود. همچنین، در نظر داریم در آینده نزدیک در قیمت‌های خود افزایش‌هایی ترتیب دهیم.»

رشد در بازار انرژی و وضعیت آتی پلی اتیلن ترفتالات در چین از عوامل تأثیرگذاری هستند که باید در آینده و تا پیش از فصل اوج خرید و فروش‌ها به دقت زیر نظرشان داشت. معامله‌کنندگان همچنین بیان کردند با توجه به این مسئله که قیمت‌های داخلی از افزایش قیمت‌های محصولات وارداتی با کمی تأخیر پیروی می‌کنند، پلی اتیلن ترفتالات بازار داخلی هنوز جا برای افزایش دارد. قیمت‌های وارداتی از اوایل ماه ژانویه روندی صعودی داشته و میزان این افزایش‌ها به‌طور متوسط به 75 دلار در هر تن رسیده است، اما قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات بازار داخلی از نیمه‌ی دوم ماه ژانویه رفته‌رفته افزایش داشته و از آن زمان در کل میزان 30 دلار در هر تن رشد داشته است.

مهم‌ترین نکات

• کل میزان افزایش‌های پلی اتیلن ترفتالات وارداتی به‌طور متوسط به 75 دلار رسید.

• افزایش قیمت‌های خوراک حاکی از افزایش‌های جدید در نرخ پلی اتیلن ترفتالات.

• خریداران کماکان بازه بالایی قیمت‌ها را در بازار داخلی حفظ کرده‌اند.

• تقاضا به عنوان دلیل افزایش‌های مختصر پلی اتیلن ترفتالات در بازار داخلی عنوان شد.

•  پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری در بازار داخلی (دلار در هر تن): 1350 تا 1400 نقد | 1450 تا 1470 60/90 روزه.

•  پلی اتیلن ترفتالات وارداتی (دلار در هر تن): 1140 تا 1160 (CIF).

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار