کد خبر : 42423

برتری قیمتی پلی پروپیلن گرید فایبر نسبت به گرید رافیا در ترکیه به 85 دلار افزایش یافت؛

باید منتظر ماند و دید چه‌زمانی محدودیت در عرضه برطرف خواهد شد و پیش بینی نمی‌شود در کوتاه مدت هیچ بهبودی در این مسئله حاصل شود. درصورتی‌که محدودیت‌های کنونی در تاسیسات پلی پروپیلن فوق‌الذکر تداوم داشته باشند، افزایش‌های تازه‌ای اتفاق خواهد افتاد

پتروتحلیل-گرید فایبر از اواسط ژانویه‌ آغازگر روند صعودی در بازار پلی پروپیلن شد.  اگرچه به دنبال آن، اندکی بعد قیمت‌های گرید رافیا نیز افزایش یافت، اما بازار گرید فایبر، عمدتاً به دلیل افزایش وقوع مشکلات در فرایند عرضه، عملکرد پرقدرت‌تری داشته.

افزایش قیمت‌های پلی پروپیلن شرکت پتکیم پس از 8 ماه

به گزارش «پتروتحلیل»، شرکت پتکیم، که تولیدکننده‌ای داخلی است، برای اولین بار از ماه ژوئن سال 2018 تاکنون دست به افزایش قیمت‌های خود زد و قیمت‌های پلی پروپیلن را 20 دلار در هر تن برای گرید رافیا و 40 دلار در هر تن برای گرید فایبر و تزریقی بالا برد. انتشار این خبر توزیع‌کنندگان را به افزایش قیمت‌های‌شان ترغیب کرد. تبدیل‌کنندگان تأیید کردند: «قیمت‌های پلی پروپیلن گرید رافیا کمتر از آستانه‌ی 1500 دلار در هر تن ناپدید شدند و گرید فایبر عرضه-فوری هم به رقم 1600 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) نزدیک شده است.

افزایش اختلاف قیمتی بین گرید فایبر و رافیا به 85 دلار در هر تن

قیمت‌های گرید رافیا و فایبر، هر دو، در کل، افزایش‌های 45 دلار در هر تنی را طی یک ماه و نیم گذشته به ثبت رسانده‌اند. با این وجود، در هفته‌ی جاری فاصله قیمتی بین این دو محصول به حدود 85 دلار در هر تن افزایش یافته است.

اطلاعات نشان می‌دهد، فاصله قیمتی بین این دو محصول، پس از ثبت رکورد بیش از 100 در هر تن در ماه مارس سال 2018، در باقی ماه‌های سال گذشته عمدتاً در بازه 25 تا 50 دلار در هر تن قرار داشته است.

محموله‌های به‌تأخیرافتاده از خاورمیانه باعث تقویت تقاضا برای گرید فایبر شد

در ماه ژانویه، تبدیل‌کنندگان گرید فایبر که ترجیح داده بودند به دلیل محدودیت در نقدینگی و تقاضای نه‌چندان زیاد در بازار محصولات نهایی، حداقل میزان انبارسازی را داشته باشند، خریدهای چندان زیادی انجام ندادند. معامله‌کنندگان اظهار داشتند: «تأخیرهای غیرمنتظره در ترابری محصولات از عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی سازندگان محصولات نهایی را مجاب کرد برای خرید مایحتاج فوری خود به بازار برگردند و این مسئله باعث تقویت تقاضا و منجر به محدودیت در بازار شد.»

علاوه بر غیبت کنونی عرضه‌کننده‌ای از عربستان سعودی، یعنی شرکت NATPET، از ماه اکتبر سال گذشته، اشکالی فنی در واحد تولیدی شرکت Advanced Petrochemical یا APC در شهر الجبیل موجب تشدید نگرانی‌ها درخصوص وضعیت عرضه در بازارِ ماه جاری شده است. معامله‌کنندگان انتظار ندارند NATPET پیش از سپتامبر تولید را ازسربگیرد؛ اما مدت‌زمان دقیق تعطیلی واحد شرکت APC اعلام نشده است.

تاجران از انجام معامله‌‌های پرحجم خودداری کردند

تعدادی از تاجران ترکیه از سه‌ماهه‌ی پایانی سال 2018 در تجدید ظرفیت انبارهای خود نیز، با در نظر گرفتن مشکلات اقتصادی، محتاطانه عمل کرده‌اند. خریداری افزود: «در ماه فوریه، نسبت به روال معمول، در سهیمه‌های تخصیصی گرید فایبر مصری برای ترکیه کاهش رخ داده است. همچنین، شرکت پتکیم، که تولیدکننده‌ی داخلی است، به دلیل فروش‌های خوبی که اوایل ماه جاری داشته است در حال حاضر موجودی محدودی در انبارهایش دارد.»

چه‌زمانی مشکل عرضه برطرف خواهد شد؟

باید منتظر ماند و دید چه‌زمانی محدودیت در عرضه برطرف خواهد شد و پیش بینی نمی‌شود در کوتاه مدت هیچ بهبودی در این مسئله حاصل شود. درصورتی‌که محدودیت‌های کنونی در تاسیسات پلی پروپیلن فوق‌الذکر تداوم داشته باشند، افزایش‌های تازه‌ای اتفاق خواهد افتاد.

یکی از تولیدکنندگان صنعتی بیان داشت: «یک تولیدکننده‌ی بزرگ عربستان سعودی سهمیه‌ی تخصیصی را به طول کامل در نیمه‌ی نخست ماه فوریه تمام کرد و قیمت‌های بعدی به احتمال قوی به نرخ 1220 تا 1250 دلار در هر تن (CIF) افزایش خواهند یافت. این روزها به‌ندرت گرید فایبر عرضه می‌شود. عرضه‌کنندگان ایرانی هم فعال نیستند و نرخ‌های باربری از این کشور در روزهای منتهی به عید نوروز افزایش یافته است.»

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار