کد خبر : 42403

کاهش اندک قیمت‌های پلی پروپیلن در بازار داخلی پس از تعطیلات چین؛

قیمت‌های پلی پروپیلن در بازار داخلی هفته‌ی جاری اندکی کاهش داشتند و فکر می‌کنیم روند بازار تا هفته‌ی آینده و بازگشت معامله‌کنندگان بیشتری به بازار روشن‌تر خواهند شد

پتروتحلیل- بازار داخلی پلی پروپیلن در چین در هفته پس از تعطیلات سال نو در این کشور کاهش‌های جزئی را ثبت کردند. افت قیمت‌ها عمدتاً به افزایش ذخایر انبارهای داخلی طی تعطیلات و نیز کاهش قیمت‌ها در بازار معاملات آتی نسبت داده شد.

به گزارش «پتروتحلیل»، قیمت‌های هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا در بازار داخلی 50 تا 100 یوان در هر تن (7 تا 15 دلار) در مقایسه با قیمت‌های پیش از تعطیلات کاهش یافت. پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی بورس کالای دالیان، از 11 تا 14 ماه فوریه کاهش 294 یوان (44 دلار) در هر تنی را ثبت کرد. فعالیت‌های تجاری هنوز به علت تداوم حال‌وهوای تعطیلات در بازار و بین معامله‌کنندگان راکد بود و افت در بازار معاملات آتی و افزایش ذخایر پلی اولفین در بازار داخلی باعث شد قیمت‌ها اندکی کاهش پیدا کنند. تاجری اظهار داشت: «معامله‌کنندگان هنوز به‌طور کامل به بازار بازنگشته‌اند و مبادلات هنوز در هفته‌ی جاری چندان زیاد نیست. ذخایر انبارهای دو تولیدکننده‌ی بزرگ نیز طیِ تعطیلات رشد داشت. قیمت‌های پلی پروپیلن در بازار داخلی هفته‌ی جاری اندکی کاهش داشتند و فکر می‌کنیم روند بازار تا هفته‌ی آینده و بازگشت معامله‌کنندگان بیشتری به بازار روشن‌تر خواهند شد.»

قیمت‌های وارداتی هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا در مقایسه با قیمت‌های پیش از تعطیلات در نرخ 1050 تا 1130 دلار در هر تن (CIF چین، نقد) بدون تغییر باقی ماندند. معاملات اندک بعد از تعطیلات و کاهش اندک قیمت‌های پلی پروپیلن بازار داخلی باعث فشار به بازار وارداتی شد. تاجری خاطرنشان کرد: «بازار پلی پروپیلن وارداتی ثبات خود را در هفته‌ی بعد از تعطیلات حفظ کرد. با وجود این، روند کاهش‌های جزئی در قیمت‌های داخلی به علت سطح بالای موجودی انبارها پلی اولفین داخلی و کاهش در بازار معاملات آتی روی رویکرد به بازار تاثیر گذاشته است.»

در آینده، انتظار می‌رود به دلیل سطح بالای ذخایر انبارها، قیمت‌های داخلی باز هم کاهش داشته باشند اما انتظار می‌رود فعالیت‌های تجاری به زودی به‌طور کامل از سر گرفته شود. وضعیت تجدید ظرفیت انبارها و بازار معاملات آتی نیز از عوامل تأثیرگذار باقی خواهند ماند. در خصوص بازار واردات، ممکن است قیمت‌ها روند کاهشی بازار داخلی را دنبال کنند. نتیجه مذاکرات تجاری فعلی با آمریکا نیز کماکان نامعلوم است،مذاکراتی که باعث شده قیمت نفت خام در بازار معاملات آتی در اواسط هفته در بالاترین نرخ خود در 3 ماه گذشته قرار بگیرند.

مهم‌ترین نکات

• افزایش موجودی انبارهای داخلی روی قیمت‌ها تأثیر گذاشته است.

• کاهش 50 تا 100 یوان در هر تنی گرید رافیا در بازار داخلی نسبت به قیمت‌های پیش از تعطیلات.

• افت 294 یوانی پلی پروپیلن در بازار معاملات آتی از اوایل هفته.

• با تداوم حال‌وهوای تعطیلات فعالیت‌های تجاری همچنان در سکون هستند.

• گرید رافیای وارداتی تحت فشار قیمت‌های پایین‌تر بازار داخلی.

• نرخ وارداتی هموپلیمر پلی پروپیلن گرید رافیا (دلار در هر تن):  1050 تا 1130 CIF.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار