کد خبر : 42391

تاثیر مثبت رشد قیمت‌های اتیلن بر دورنمای ماه مارس بازار پلی اتیلن ترکیه؛

عرضه محصولات دارای مواد افزودنی محدود است چراکه تحویل محموله‌هایِ قبلاً خریداری‌شده از آمریکا دچار تأخیر شده‌اند

پتروتحلیل- معاملات در بازار پلی اتیلن وارداتی ترکیه عمدتاً با تثبیت قیمت‌ها انجام شد، به‌جز تخفیف‌های اندک اعمال‌شده از جانب چندین فروشنده‌ای که قیمت‌های ابتدایی‌شان بازه‌ی بالای قیمت‌های بازار را در اوایل ماه جاری تشکیل داده بود.

به گزارش «پتروتحلیل»، برخی معامله‌کنندگان رفته‌رفته از انتظارات خود از قیمت‌های اوایل ماه مارس صحبت می‌کنند، آن هم در بحبوحه‌ی وجود تقاضای نامناسب بازار محصولات نهایی پیش از انتخابات ماه مارس و رشد قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی آسیا.

پیش‌بینی می‌شود افزایش قیمت‌های صنایع بالادستی، علی‌رغم مسائل و مشکلات فعلی در خصوص وضعیت نقدینگی در کشور، روند واردات در ماه مارس را بهبود دهد. بنا بر اطلاعات ما، متوسط هفتگی قیمت‌های اتیلن در بازار نقدی (CFR آسیای شرق دور) به بالاترین میزان خود در 4 ماه گذشته رسیده‌اند. این مسئله که پلی اتیلن در خاورمیانه با قیمتی کمتر از قیمت‌های بازار چین معامله می‌شود نیز فشاری افزایشی در بازار ترکیه ایجاد می‌کند.

محدود بودن عرضه‌ی فوری پلی اتیلن سبک خطی نیز ممکن است سبب افزایش قیمت‌ها شود.  تاجری گزارش داد: «عرضه محصولات دارای مواد افزودنی محدود است چراکه تحویل محموله‌هایِ قبلاً خریداری‌شده از آمریکا دچار تأخیر شده‌اند.»

با این وجود، خرید محتاطانه از سوی تولیدکنندگان صنعتی ممکن است باعث محدود شدن حجم افزایش قیمت‌ها در آینده شود.

یکی از تولیدکنندگان مواد بسته‌بندی تأکید کرد: «فروشندگان ممکن است در ماه آینده افزایش نسبی در قیمت‌ها لحاظ کنند مگر آنکه اتیلن دیگر تاثیر افزایشی خود در بازار پلی اتیلن را نداشته باشد. با این حال، خریداران به دلیل پیش رو بودن انتخابات در ماه مارس موضع محتاطانه خود را حفظ کرده‌اند. ما صبر خواهیم کرد تا در هفته‌ی آینده دید روشن‌تری نسبت به دورنمای بازار بعد از تعطیلات در چین پیدا کنیم.»

قیمت‌های پلی اتیلن خاورمیانه برای پلی اتیلن سبکِ گرید فیلم با اندکی افزایش همراه بودند و معادل 1010 تا 1020 دلار در هر تن عرضه شدند، پلی اتیلن سبک خطی گرید فیلم C4 و پلی اتیلن سنگین گرید فیلم عمدتاً بدون تغییر، به ترتیب، در نرخ 970 تا 1020 دلار و 1070 تا 1110 دلار در هر تن عرضه شدند (همگی CIF ترکیه و مشمول 6/5 درصد عوارضِ گمرکی، نقد). سطح مبادلات خصوصاً در بازار پلی اتیلن سنگین گرید فیلم همچنان اندک بود، چراکه ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی از آغاز سال 2019 موجب تشدید مشکلات شده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار