کد خبر : 42376

یادداشت|در حالی روز سه شنبه بیژن زنگنه در نشست خبری خود تنها کشور ترکیه را وارد کننده نفت ایران در حوزه اروپا دانست که دیگر کشور های اروپایی با توجه به دریافت معافیت های آمریکا عملا واردات نفت خود را از ایران قطع کرده ، تا جایی که بیژن زنگنه بیان کرد این کشورها حتی جواب تلفن ما را نیز نمی دهند.

با توجه به آمارهای موجود صادراتی از آغاز تحریم های آمریکا علیه ایران صادرات محصولات پتروشیمی به ترکیه نه تنها کاهش نیافته است بلکه شاهد افزایش صادرات توسط مجتمع های پتروشیمی ایرانی هستیم.

این در حالی است که پس از فشار های آمریکا به کشور ترکیه مبنی بر قطع واردات نفت از ایران این کشور همچنان بدون توجه به این تهدیدات از معاملات خود با ایران دست نکشیده است.

کشور ترکیه همواره با دسترسی به مناطقی چون شمال آفریقا،شرق اروپا،اوکراین و رومانی به عنوان توزیع کننده محصولات پتروشیمی ایرانی نیز قرار گرفته است.

سرمایه گذاری های مشترک  میان دو کشور و روابط دیرینه تاریخی باعث شده است که همچنان کشور ترکیه علاوه بر دور قبل تحریم ها که شاهراه تامین مواد ، قطعات و تجهیزات مورد نیاز کشور و صادرات محصولات ایرانی در شرایط سخت قبلی بود در  دور تحریم های جدید نیز پذیرای محصولات نفتی،پلیمری و شیمیایی ایرانی باشد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار