کد خبر : 42356

تقاضای متوسط برای پلی پروپیلن و عدم تغییر نرخ پروپیلن، افزایش قیمت‌ها در بازار ترکیه را تحت‌الشعاع قرار داد؛

اگرچه هنوز اطلاعیه‌ی رسمی‌ای در خصوص گرید فایبر جنوب اروپا منتشر نشده است، اما برخی خریداران هم‌راستا با نتایج قراردادهای پروپیلن، در نظر دارند پیشنهادهای خود را نسبت به نرخ‌های قبلی تغییر ندهند

پتروتحلیل- بازه‌های قیمت‌ها در ترکیه این هفته عمدتاً بدون تغییر باقی ماندند، اما در پی اتخاذ موضع اندکی افزایشی‌تر از جانب فروشندگان، نرخ‌های قبلی بازه‌ی پایین قیمت‌ها کم‌یاب شدند. در این میان، ثبات در قیمت قراردادهای پروپیلن ماه فوریه اروپا باعث شده پیش بینی‌های خریداران مبنی بر ثبات قیمت‌ها قوت بیشتری پیدا کند.

به گزارش «پتروتحلیل»، در بازار واردات، پلی پروپیلن گرید رافیای عربستان سعودی در نرخ 1100 تا 1130 دلار در هر تن (CIF ترکیه، شامل 6/5 درصد عوارض، نقد) باقی ماند. گرید رافیای کره‌ی جنوبی در بازه‌ی پایین قیمت‌ها 10 دلار در هر تن بالا آمد و به 1180 تا 1200 دلار در هر تن (CIF، نقد، معاف از مالیات) رسید. تاجری گرید رافیای ایرانی را معادل 1160 دلار در هر تن (FCA مشمول 6/5 درصد عوارض، نقد) عرضه شد.

گرید فایبر عربستان سعودی در بازه‌ی پایین قیمت‌ها 10 دلار در هر تن افزایش داشت و به 1170 تا 1190 دلار در هر تن (CIF، نقد) رسید. قیمت‌های گرید فایبر ایرانی برای یک هفته‌ی دیگر بدون تغییر در نرخ 1200 تا 1230 دلار در هر تن (CPT/FCA مشمول 6/5 درصد عوارض، نقد) باقی ماند.

اگرچه هنوز اطلاعیه‌ی رسمی‌ای در خصوص گرید فایبر جنوب اروپا منتشر نشده است، اما برخی خریداران هم‌راستا با نتایج قراردادهای پروپیلن، در نظر دارند پیشنهادهای خود را نسبت به نرخ‌های قبلی تغییر ندهند.

پروپیلن کوپلیمر دسته‌ای گرید تزریقی عربستان سعودی نسبت به ژانویه‌ 10 دلار در هر تن افزایش داشت و به 1210 دلار در هر تن (CIF، نقد) رسید اما قیمت‌های پروپیلن کوپلیمر دسته‌ای گرید تزریقی با شاخص جریان مذاب بالا از کره‌ی جنوبی کماکان معادل 1240 تا 1250 دلار در هر تن گزارش شد.

قیمت‌های پلی پروپیلن گرید رافیا در بازار داخلی در نرخ 1440 تا 1470 دلار در هر تن (شامل مالیات بر ارزش افزوده) ثابت ماند. تاجری اظهار داشت: «سطح پایین موجودی انبارهای خریداران باعث می‌شود آن‌ها نتوانند به هیچ وجه با تاخیر در تحویل محموله‌ها کنار بیایند. همچنین سهمیه‌های تخصیصی به ترکیه به‌تدریج کاهش داشته است.»

این مسئله به‌وسیله‌ی آمار مربوط به واردات اخیر تایید شده است. واردات هموپلیمر پلی پروپیلن ماه دسامبر 15/5 درصد نسبت به ماه گذشته و 9/6 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

در آینده، احتمال می‌رود در پی تعادل ایجادشده بین عرضه و تقاضا قیمت‌ها در نرخ‌های کنونی‌شان نوسان داشته باشند. انتظار می‌رود تقاضای بازار تعیین کند که افزایش‌های برخی فروشندگان در ماه فوریه در بازار هضم می‌شود یا خیر. تاجری اظهار داشت: «ممکن است تاثیر کاهش عرضه را در ماه مارس مشاهده کنیم چراکه این مسئله تا اینجای کار با نبود تقاضای مناسب مواجه شده است.» ممکن است فعالیت‌های تجاری تا برگزاری انتخابات ترکیه و تعطیلات سال نو در چین که مصادف با 5 فوریه‌ی سال جاری است، همچنان کم‌رونق بماند. خریداران اظهار داشتند: «با توجه به رکود اقتصادی چین، پیش بینی‌های ما درخصوص تقاضای بازار بعد از تعطیلات چین چندان مثبت نیست.»

مهم‌ترین نکات

• محموله‌های بازه‌ی پایین قیمت‌های سابق بازار واردات، دیگر نایاب شدند.

• بدون تغییر ماندن قیمت پروپیلن (C3) به پیشبینی‌های خریداران مبنی بر ثبات قیمت‌ها قوت بخشید.

• واردات هموپلیمر پلی پروپیلن دسامبر نسبت به ماه گذشته 15/5 درصد و نسبت به سال گذشته 9/6 درصد کاهش داشت.

• انتظارات برای روندی ثابت در بازار میان معامله‌کنندگان قوت گرفت.

•  نرخ در بازار داخلی (دلار در هر تن):  گرید رافیا 1440 تا 1470 (با شرایط ex-warehouse).

•  محصولات وارداتی عربستان سعودی (دلار در هر تن):  گرید رافیا 1100 تا 1130 | گرید فایبر 1170 تا 1190 (CIF).

Reference Prices

Middle East (CIF Turkey, cash)
PP raffia (-) 1100-1120 (-) USD/ton
PP fibre (+10) 1170-1180 (-) USD/ton

Iran (CPT Turkey, cash)
PP raffia (-) 1180-1200 (-) USD/ton
PP fibre (-) 1200-1230 (-) USD/ton

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار