کد خبر : 42299

عوارض ضددامپینگ سبب شد؛

پتروتحلیل-بازار پلی استایرن داخلی در ترکیه به تاثیر از عدم عرضه‌ی محصولات ایرانی در بازار که بعد از اعمال عوارض ضد دامپینگ برای ایران اتفاق افتاده، برای سومین هفته‌ی پیاپی روند صعودی خود را حفظ کرد.

به گزارش "پتروتحلیل"، بازه‌های کلی قیمت، برای پلی استایرن معمولی 30 تا 45 دلار در هر تن و برای پلی استایرن مقاوم 25 تا 40 دلار در هر تن افزایش یافت و قیمت‌های این دو محصول را به ترتیب به 1625 تا 1710 و 1750 تا 1800 دلار در هر تن (ex-warehouse ترکیه، نقد) رساند. معامله‌کنندگان عقیده داشتند عرضه‌ی پلی استایرن مقاوم از پلی استایرن معمولی محدودتر بوده آن هم به‌خاطر تعداد کمتر عرضه‌کنندگان این محصول.

در بازار واردات، پلی استایرن، قیمت‌های معمولی و پلی استایرن مقاوم کره‌ای به ترتیب معادل 1280 تا 1355 و 1350 تا 1405 دلار در هر تن (CIF) بودند. تاجران گزارش دادند قیمت‌های پلی استایرن معمولی از جانب یک تولیدکننده‌ی کره‌ای با 30 دلار در هر تن افزایش روبه‌رو شده است و افزودند: «این عرضه‌کننده دلیل کار خود را افزایش مختصر قیمت‌های استایرن در بازار نقدی آسیا عنوان نموده است.» بر اساس نرم‌افزار تحلیل قیمت ChemObris، قیمت‌های استایرن در بازار نقدی (FOB کره) از اوایل ژانویه‌ حدوداً 20 دلار در هر تن افزایش یافته است.

قیمت‌های ایران، که جسته‌گریخته اعلام می‌شدند، برای پلی استایرن معمولی 1120 تا 1195 دلار در هر تن و برای پلی استایرن مقاوم 1165 تا 1240 دلار در هر تن (CPT/FCA، مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی و 11/3 درصد عوارض ضد دامپینگ) گزارش شدند. یکی از معامله‌کنندگان خاطرنشان کرد:‌ «محموله‌های اندکی هم در انبارهای گمرکی باقی مانده که باعث اتخاذ موضع افزایشی از ناحیه‌ی برخی فروشندگان شده است. با این وجود، احساس می‌کنیم تقاضای خرید پلی استایرن ایرانی به طرز محسوسی کاهش پیدا کرده است.»

خریداران در خصوص تداوم روند صعودی اخیر برای بازار داخلی تردید دارند و می‌گویند: «تقاضای مصرف‌کننده‌ی نهایی ممکن است تا انتخابات در ماه مارس، که موجب عرضه‌ی مقادیر محدودی در بازار خواهد شد، بهبود نیابد.» با وجود این، تاجران بر این عقیده هستند که کاهش عرضه در ترکیه به همراه افزایش قیمت از سوی عرضه‌کنندگان آسیایی پیش از تعطیلات سال نوی چین و بالا بودن قیمت‌های استایرن در اروپا باعث خواهند شد تولیدکنندگان پلی استایرن قیمت‌های خود را افزایش دهند.

مهم‌ترین نکات

•  پلی استایرن در بازار داخلی 25 تا 45 دلار در هر تن نسبت به هفته‌ی گذشته افزایش داشت.

•  عرضه‌کننده‌ی کره‌ای به علت افزایش بهای مونومر استایرن نرخ پلی استایرن معمولی را 30 دلار افزایش داد.

•  تقاضا برای پلی استایرن ایران به دلیل عوارض ضد دامپینگ کاهش شدیدی پیدا کرد.

•  روند ثابت تا افزایشی در بازار چین پیش از تعطیلات سال نو  .

•  نرخ معاملات محصولات کره‌ای (دلار در هر تن):  پلی استایرن معمولی 1280 | پلی استایرن مقاوم 1350 تا 1360 (CIF).

•  نرخ در بازار داخلی (دلار در هر تن):  پلی اتیلن معمولی 1625 تا 1710 | پلی اتیلن مقاوم 1750 تا 1800 (شامل مالیات بر ارزش افزوده).

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار