کد خبر : 42288

مدیر عامل دارا پلاستیک غرب در‌گفت و با «پتروتحلیل»؛

پتروتحلیل- به دلیل کاهش قدرت خرید مردم فروش پلاستیک همچنان با رکود مواجه است.

مهندس هوشنگ انوشیروانی، مدیر عامل دارا پلاستیک غرب در‌گفت و با خبرنگار «پتروتحلیل»، با بیان این‌مطلب افزود : مشکلات تحویل ارز صادر کنندگان به سامانه نیما یکی از دلایلی است که صنعت پلاستیک را با رکود‌ مواجه کرده است.

وی افزود: در حالی که‌ صادرات به عراق‌ و افغانستان به صورت ریالی انجام می گیرد دولت صادر کننده را به برگشت ارز  اجبار کرده است در نتیجه تولید کنندگان از صادرات محصولات خود پشیمان شده و تولیدات خود را به دست واسطه ها می گذارند.

مهندس انوشیروانی افزود: در این شرایط بازارهای ما یکی پس از دیگری در حال از دست رفتن است و رقبای همسایه ایران مانند ترکیه در حال جایگزین شدن هستند.

مهندس انوشیروانی درباره موانع موجود بر سر راه تولیدگان نیز افزود: تولید کنندگان در چند سال گذشته با قوانین لحظه ای و متقاوتی روبه رو بوده اند‌ که هیچ کدام از آنها قابل اتکا و از ثبات لازم برخوردار نیست از طرفی مسئولان اقتصادی کشور دائما در حال  تغییر هستند که می تواند به تولید کنندگان آسیب فراوانی برساند در عین حال بخش نامه هایی که پی در پی به دست تولید کننده می رسد نیز یکی از دلایل بی ثبات کننده بازار است.

وی درباره چگونگی تخصیص ارز به تولید کنندگان‌ در سامانه نیما نیز افزود: در حال حاضر نرخ ارز سامانه نیما به هیچ وجه واقعی نیست زیرا در پشت پرده پتروشیمی و‌ کارگزاری ها هزینه بالاتری برای پرداخت ارز از وارد کننده دریافت می کنند که این مبلغ تقریبا نزدیک به ارز آزاد می شود و این سامانه بیشتر جنبه‌ صوری دارد.

مهندس انوشیروانی در پایان افزود:  پیش بینی می شود به دلیل این که  قیمت محصولات پلیمری در ایران نزدیک با قیمت های جهانی مواد اولیه است همچنان این صنعت بتواند خود را حفظ و صادرات خود را در شرایط تحریم به صورت علنی یا غیر علنی انجام دهد.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار