کد خبر : 42244

مهمترین اخبار بازارهای آسیا و خاورمیانه؛

پتروتحلیل- مهم‌ترین اخبار بازارهای آسیا و خاورمیانه در هفته‌ی منتهی به 4 ژانویه‌ سال 2019 در خصوص دورنمای بازارهای آسیایی در سال جدید به شرح زیر است:

رشد چشمگیر در میزان عرضه‌ی کاپرولاکتام آسیا در پی افزایش نرخ تولید. انتظار می‌رود قیمت‌های کاپرولاکتام آسیا در سال 2019 دچار ضعف شود آن هم به دلیل فشار ناشی از افزایش عرضه به دلیل بالا رفتن نرخ تولید و توسعه‌های آتی واحدهای تولیدی کشور چین.

پایین ماندن قیمت‌های نایلون آسیا به تاثیر از تقاضای ضعیف و افزایش عرضه. قیمت‌های نایلون آسیا در سه‌ماهه‌ی نخست سال پایین خواهند ماند چراکه انتظار می‌رود تقاضا همچنان ضعیف بماند، اما میزان عرضه به علت توسعه واحدهای تولیدی خوراک در چین در حال افزایش است.

رشد تقاضای پی وی سی هند به تاثیر از فصل اوج کاربرد لوله‌های کشاورزی. انتظار می‌رود در اوایل سال 2019 با توجه به فصل اوج کارهای عمرانی خط لوله، تقاضای پلی وینیل کلراید یا پی وی سی هند افزایش یابد

پلیمریک دی‌فنیل ‌ایزوسیانات خاورمیانه و آسیا همچنان تحت فشار. سال 2018 برای بازار ‌ایزوسیانات‌ها در آسیا و خاورمیانه سالی آشفته بود و احتمال می‌رود سال 2019 نیز بی‌ثباتی‌های بیشتری را شاهد باشیم و قیمت‌ها در آغاز سال نیز همچنان تحت فشار بمانند.

ضعف در تقاضا برای آکریلونیتریل بوتادین استایرن و استایرن-اکریلونیتریل آسیا علی‌رغم مصالحه‌ی تجاری آمریکا و چین. انتظار می‌رود تقاضا برای رزین‌های استایرن-اکریلونیتریل و آکریلونیتریل بوتادین استایرن وارداتی در بازار کلیدی چین همچنان در سال 2019 و علی‌رغم مصالحه‌ی موقت چین و آمریکا در اوایل ماه دسامبر، پایین باقی بماند.

تردید در بازار باربری مواد شیمیایی آسیا در پی بروز جنگ تجاری. بازار باربری مواد شیمیایی آسیا در سه‌ماهه‌ی نخست سال دورنمایی مبهم خواهد داشت، چراکه جنگ تجاری آمریکا و چین همچنان تقاضای کلی برای مواد پتروشیمی را تحت‌الشعاع خود قرار خواهد داد.

تداوم مسائل و مشکلات مالی هند در نیمه‌ی نخست سال 2019 و سرکوب تقاضا برای پلی اولفین. احتمال می‌رود بازار پلی اولفین هند به دلیل شرایط نامناسب نقدینگی که اکنون در این کشور وجود دارد همچنان درگیر باشد و اگر بهبودی در وضع این بازار رخ بدهد زودتر از نیمه‌ی دوم سال جاری نخواهد بود.

تاثیر بی‌ثباتی بازار خوراک بر بازار پلی استایرن آسیا. قیمت‌های پلی استایرن آسیا تاثیر چشمگیری از بی‌ثباتی بازار خوراک مونومر استایرن صنایع بالادستی خواهند دید، چراکه مارجین‌ها مولفه‌ی اصلی تاثیرگذار در وضعیت نقدینگی بازارهای منطقه هستند.

روند احتمالی ثابت تا افزایشی در سه‌ماهه‌ی نخست سال در بازار پی وی سی آسیا. احتمال می‌رود تقاضای پایدار در هند برای پلی وینیل کلراید (پی وی سی) و افزایش بروز نگرانی‌های امنیتی در چین باعث افزایش قیمت‌ها در در سه‌ماهه‌ی نخست سال 2019 بشوند.

احتمال تاثیر عرضه‌ی مکفی در بازار آسیا روی بازار سود سوزآور در سه‌ماهه‌ی نخست سال. احتمال می‌رود به دلیل مکفی بودن میزان عرضه‌ی سود سوزآور از بازار شمال شرق آسیا، در سه‌ماهه‌ی نخست سال 2019 فشار کاهنده روی قیمت‌های این محصول در آسیا همچنان باقی بماند.

انتظار برای بهبود نسبی بازار پروپیلن در سه‌ماهه‌ی نخست سال، به تاثیر از فعالیت تاجران برای انبارسازی‌های مجدد. بازار قیمت‌های پروپیلن در بازار نقدی، پس از به پایان بردن سال 2018 با روندی نامناسب، ممکن است در سه‌ماهه‌ی نخست سال 2019 تا سال نو در شرق آسیا در اوایل ماه فوریه، شاهد بهبود نسبی باشد.

افزایش قیمت‌های پروپیلن چین در سه‌ماهه‌ی نخست سال به علت فرارسیدن دوران انجام تعمیرات در واحدهای هیدروژن‌زدایی. انتظار می‌رود بازارهای پروپیلن داخلی چین شاهد رشد قیمتیِ بیشتری باشند، چراکه به دلیل فرارسیدن زمان اوج انجام تعمیرات در واحدهای هیدروژن‌زدایی پروپان در سه‌ماهه‌ی نخست سال 2019، میزان عرضه محدود خواهد شد.

احتمال پایدار ماندن ثبات در بازار اتیلن آسیا در سال 2019. انتظار می‌رود به علت کمتر بودن تعطیلی‌های واحدهای کراکینگ در ژاپن، توسعه ظرفیت‌های تولید در واحدهای منطقه و کاهش‌هایِ ممکنِ نرخ تولید صنایع پایین‌دستی، اتیلن آسیا در سال 2019 میزان عرضه‌ی بیشتری داشته باشد.

شروعی کاهشی برای بازار تیتانیوم دی‌اکسید آسیا در آغاز سال جدید به تاثیر از ضعف در تقاضای چین. بازار تیتانیوم دی‌اکسید آسیا به‌نظر برای اولین بار در دو سال اخیر، سال را با روندی کاهشی آغاز کرده، آن هم به دلیل تقاضای ضعیف از چین و بی‌ثباتی در شرایط تجارت جهانی.

پایداری ضعف در بازار بَنزَن آسیا در سال جدید به علت عرضه مازاد. بَنزَن آسیا به علت عرضه مازاد در بازار، در آغاز سال جدید نیز تحت فشار کاهنده باقی خواهد ماند.

تحت‌الشعاع قرار گرفتن بازار متیل ترت-بوتیل اتر چین به علت مشکلات عرضه مازاد و طرح ملی دولت چین برای استفاده از زیست‌سوخت. عرضه‌ی بسیار زیاد که با افتتاح دو واحد تولیدی جدید اتفاق افتاده و نیز طرح ملی چین برای ترویج استفاده از سوخت اتانول ممکن است دورنمای سال 2019 بازار متیل ترت-بوتیل اتر چین را تحت تاثیر خود قرار دهند.

نوسان قیمت‌های آکریلونیتریل چین در سال 2019 به تاثیر از مکفی بودن عرضه. با توجه به پیش بینی برای کافی بودن عرضه، ضعف در تقاضای صنایع پایین‌دستی و افت رشد اقتصادی بین‌المللی، بازار آکریلونیتریل چین ممکن است در سال 2019 با چالش‌هایی روبه‌رو شود.

احتمال عرضه‌ی مازاد در بازار متیل ترت-بوتیل اتر آسیا به دلیل افتتاح واحدهای تولیدی جدید. احتمال می‌رود به علت افتتاح دو واحد تولیدی جدید و نیز پایداری ضعف در وضعیت تقاضا، بازار متیل ترت-بوتیل اتر آسیا در سال 2019 با مشکل عرضه‌ی مازاد روبه‌رو شود.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار