کد خبر : 42209

تشدید فضای امنیتی و پلیسی بازار پتروشیمی؛

صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل کاهش تعداد کانتینر ها و کشتی برای حمل محموله ها سخت تر شده است، از سوی دیگر رکود بازار داخل نیز سبب اشباع انبار مجتمع ها از محصولات تولیدی می شود و این موضوع به مرور زمان برای شرکت های پتروشیمی دردسرساز خواهد بود

پتروتحلیل- در حالی فضای امنیتی و پلیسی بازار پتروشیمی با دستگیری اخیر اعضای هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و توزیع کنندگان پلاستیک تشدید شده است که روز گذشته هم به رغم افزایش قیمت های پایه، بازار همچنان در حالت رکود قرار داشت و اکثر فعالان این حوزه ترجیح داده اند عقب نشینی کنند.

به گزارش «پتروتحلیل»، این در حالی است که طی دو ماه گذشته کمتر از نصف عرضه پلی استایرن سازها در بورس کالا فروخته شده و همچنان بازار این کالاها درگیر دستورالعمل های متعدد بانک مرکزی، کارگروه ها و وزارت صمت و ... است.

نگاهی به حجم معاملات پلی استایرن های مقاوم و معمولی نشان می دهد که طی دو ماه آبان و آذر تنها 3 هزار و 410 تن پلی استایرن مقاوم و یک هزار و 43 تن پلی استایرن معمولی در بورس کالا خریداری شد. این در حالی است در همین مدت 6 هزار و 432 تن پلی استایرن مقاوم و 7 هزار و 583 تن پلی استایرن معمولی در بورس کالا عرضه شده است.

البته بیشترین معاملات طی دو ماه گذشته در بورس کالا متعلق به پلی اتیلن های ترفتالات بطری و پلی پروپیلن ها به دلیل کاربرد مصرفی آنها در صنایع غذایی و بسته بندی بوده است، اما محصولاتی همچون پلی استایرن ها و پلی اتیلن ها به دلیل کاربرد در صنایع صنعتی و کاهش مصرف به دلیل شرایط رکودی و امنیتی بازار با وزن های پایین در بورس کالا خریداری می شوند.

این در حالی است که اکثر فعالان بازار به نگرانی در خصوص افزایش انبارش شرکت های پتروشیمی با وجود ورود به فاز تولید پس از اورهال تعدادی از آنها اشاره می کنند، به نظر می رسد خروج از اورهال برای حدودا 6 تا 7 پتروشیمی که احتمالا به افزایش تولید در ماههای آتی ختم می شود، با وجود تنگ تر شدن حلقه صادرات متاثر از تحریم ها و رکود بازار داخلی نگران کننده باشد.

اکثر فعالان و کارشناسان بازار پتروشیمی می گویند: صادرات محصولات پتروشیمی به دلیل کاهش تعداد کانتینر ها و کشتی برای حمل محموله ها سخت تر شده است، از سوی دیگر رکود بازار داخل نیز سبب اشباع انبار مجتمع ها از محصولات تولیدی می شود و این موضوع به مرور زمان برای شرکت های پتروشیمی دردسرساز خواهد بود.

این در حالی است که برخی از شرکت های پتروشیمی پی وی سی ساز و پلی اتیلن ساز در روزهای اخیر با انباشت محصولاتشان روبه رو شده اند، گفته می شود برخی از مجتمع ها مانند مارون با انباشت محصولات در محوطه مجتمع هم روبه رو است. البته برخی از فعالان این بازار می گویند: با توجه به شروع تعطیلات سال جدید میلادی و کاهش حجم خریدها در کشورهای دیگر نیز سبب شده تا حجم انباشت شرکت های پتروشیمی در این مدت افزایش یابد.

در همین حال به نظر می رسد رکود در بازار محصولات پتروشیمی به صورت زنجیره وار ادامه یافته و مصرف کنندگان تمایلی به خرید لوازم پلاستیکی و ... ندارند و ترجیح می دهند منابع مالی خود را صرف خرید مایحتاج زندگی کنند، از این رو در شرایط فعلی صنایعی که با بسته بندی مواد غذایی مانند پلی اتیلن های ترفتالات بطری و پلی پروپیلن ها سرو کار دارند، شاخص هستند و معاملات آنها رونق بیشتری دارد.

با این حال  با توجه به مسایل و مشکلات اقتصادی انتظار نمی رود بازار پتروشیمی به زودی با رونق روبه رو شود، از سوی دیگر با وجود شروع تعطیلات ژانویه و عدم انتشار قیمت های آیسیس، اکثر شرکت های پتروشیمی نرخی برای صادرات محصولات خود اعلام نمی کنند و در انتظار شروع سال جدید میلادی و آغاز فعالیت شرکت های بین المللی هستند.

در همین حال آخرین قیمت پلی استایرن پتروشیمی تبریز تحویل استانبول پیش از سال جدید میلادی حدودا 1200 دلار در هر تن اعلام شده است، آخرین قیمت پیشنهادی پلی استایرن شرکت محب پلیمر نیز تحویل عراق حدودا 1240 دلار در هر تن گزارش شده، اما معامله ای در این مورد ثبت نشده است.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار