کد خبر : 42208

نگاهی مجدد به بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن آسیا و اروپا در سال 2018 ؛

قیمت‌های استایرن در بازار نقدی آسیا در اوایل ماه آگوست اوج گرفت، اما اروپا از ماه مارس عمدتاً روند کاهشی را در پی گرفت

پتروتحلیل- بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن هم در اروپا و هم در آسیا سال 2018 را به علت افزایش قیمت‌های خوراک با روندی افزایشی شروع کرد و این روند را طی بخش عمده‌ی سه‌ماهه‌ی نخست سال حفظ کرد. با وجود این، بازارهای هر دو منطقه در 9 ماه باقی سال شاهد روند کاهشی قابل‌توجهی بودند و به پایین‌ترین نرخ‌های خود در سالیان اخیر رسیدند.

بازار چین روندی افزایشی در سه‌ماهه‌ی چهارم سال 2017 داشت

به گزارش «پتروتحلیل»، با ترقی دوباره‌ی قیمت‌های نفت خام، افزایش قیمت‌های صنایع بالادستی و همچنین محدود بودن عرضه در آسیا و ترغیب شدن فروشندگان به بالا بردن قیمت‌ها، علی‌رغم نبود تقاضا، بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن چین در اوایل ماه نوامبر سال 2017 رشد داشت.

بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن وارداتی چین در ماه فوریه به بالاترین نرخ خود در 5 سال گذشته رسید

بنا بر اطلاعات ما، پس از روندی صعودی به‌مدت 4 ماه تا اواخر ماه فوریه، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن وارداتی چین به بالاترین میزان خود در 5 سال اخیر رسیدند.

اروپا به مدت 4 ماه پیاپی در سیری صعودی به سر برد

بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن اروپا به روند صعودی بازارهای آسیایی که به دلیل کاهش محموله‌های وارداتی از آسیا و همچنین افزایش قیمت‌های خوراک از ماه دسامبر سال 2017 به بعد بود واکنش نشان دادند در 4 ماه بعدی، تا ماه آپریل، افزایش‌های را به ثبت رساندند.

سقوط بازار استایرن راه را برای روند کاهشی در بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن هموار کرد

قیمت‌های استایرن در بازار نقدی آسیا در اوایل ماه آگوست اوج گرفت، اما اروپا از ماه مارس عمدتاً روند کاهشی را در پی گرفت. کاهش‌های مشهود در بازار استایرن صنایع بالادستی یکی از عوامل اجتناب‌ناپذیری بود که زمینه را برای بروز کاهش‌ در بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن فراهم کرد.

در ماه دسامبر، استایرن در اروپا به پایین‌ترین نرخ خود در حداقل دو سال اخیر و در آسیا پایین‌ترین نرخ خود در سه سال اخیر رسید

بر اساس داده‌های ما، قیمت‌های استایرن در بازار نقدی اروپا از ماه آگوست رو به کاهش نهاد و سقوط چشمگیری را ثبت و در اوایل ماه دسامبر به پایین‌ترین نرخ خود در حداقل دو سال اخیر رسید. ضمناً، متوسط هفتگی قیمت‌های استایرن آسیا، پس از کاهش 35 درصدی از ماه آگوست، در حال حاضر معادل پایین‌ترین نرخ خود در سه سال اخیر هستند.

قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن در جنوب شرق آسیا و چین به پایین‌ترین نرخ خود در 27 ماه اخیر رسیدند

بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن وارداتی چین و جنوب‌شرق آسیا روندی عمدتاً کاهشی را به مدت 9 ماه پی گرفتند و در اواخر ماه فوریه به پایین‌ترین حد خود رسیدند. در ماه دسامبر، هر دوی این بازارها به پایین‌ترین سطح خود از اواخر سپتامبر و اوایل ماه اکتبر سال 2016 تاکنون رسیدند.

جنگ تجاری بین چین و آمریکا باعث رکود در وضعیت تقاضای آسیا شد

کاهش ارزش ارزهای منطقه در بحبوحه‌ی تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا، معامله‌کنندگان را از مشارکت در بازارهای جنوب شرق آسیا و چین بازداشت. عمدتاً معامله‌کنندگان موضعی محتاطانه به خود گرفتند، آن هم در پی بروز تردیدهایی درخصوص جنگ تجاری، که روی تجارت آکریلونیتریل بوتادین استایرن آن‌ها نیز تاثیر گذاشت.

بازارهای آکریلونیتریل بوتادین استایرن اروپا بعد از رسیدن به اوج خود در ماه مارس، 23 درصد افت داشته‌اند

بر اساس اطلاعات ما، قیمت‌های آکریلونیتریل بوتادین استایرن شمال غرب اروپا (با سیستم FD) به پایین‌ترین سطح خود از ماه فوریه سال 2016 تاکنون رسیدند، و در ماه دسامبر قیمت‌های در ایتالیا نیز به پایین‌ترین سطح خود از ماه آگوست از ماه آگوست سال 2016 تاکنون رسیدند. هر دوی این بازارها، پس از آنکه در ماه مارس به بالاترین میزان خود رسیده بودند، مشابه با روند تغییرات قیمتی آکریلونیتریل بوتادین استایرن آسیا، به مدت 9 ماه سیری کاهشی به خود گرفتند.

بازار آکریلونیتریل بوتادین استایرن اروپا با وضع مناسب عرضه در بازار، شاهد تمایل به خرید عمدتاً پایین بود. معامله‌کنندگان منطقه از کسادی مشهودی در بخش خودروسازی خبر داده‌اند.

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار