کد خبر : 42173

پتروتحلیل- هم‌راستا با بهبود رویکرد به بازار که به تاثیر از احیای قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات در بازار چین صورت گرفت، تولیدکنندگان پلی اتیلن ترفتالات داخلی در ترکیه قیمت‌های خود را افزایش دادند. 

به گزارش "پتروتحلیل"، با این حال، با توجه به کاهش‌های هفتگی بازارهای خوراک، سوالاتی درخصوص دوام این روند مطرح شده و همین باعث کناره‌گیری خریداران از بازار شده است.

قیمت‌های برخی تولیدکنندگان داخلی 50 دلار بالا رفت و به 1400 دلار در هر تن (نقد) و 1475 (60/90 روزه، FD/ex-warehouse، بدون مالیات بر ارزش افزوده) رسید. منبعی نزدیک به تولیدکننده‌ای اظهار داشت: «روند افزایشی فعلی در چین دوام داشت.» با وجود این، افزایش‌های بیشتر به روند قیمت‌ها در بازار صنایع بالادستی وابسته است.»

در بازار توزیع، قیمت‌های با 0 تا 10 دلار کاهش به 1270 تا 1350 دلار در هر تن (با شرایط ex-warehouse، نقد) رسیدند.

در بازار واردات، قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات چینی در هر دو سر بازه‌ی قیمت‌ها 20 دلار افزایش یافتند و به 1120 تا 1150 دلار در هر تن (CIF، مشمول 6/5 درصد عوارض گمرکی و 6/4 درصد عوارض اضافی، نقد) رسیدند.

در خصوص عرضه‌کنندگان معاف از عوارض؛ پلی اتیلن ترفتالات مالزیایی  40 دلار در هر تن بالا رفت و به 1200 دلار در هر تن (CIF، مشمول 4/6 درصد عوارض اضافی، نقد) رسید. در این میان، قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات مصری نیز با همین شرایط در نرخ 1180 دلار در هر تن عرضه شد.

فروشندگان علی‌رغم کاهش‌های هفتگی در زنجیره‌ی صنایع بالا دستی، قصد دارند قیمت‌های خود را بدون تغییر نگه دارند. به‌دنبال افت 100 یورو هر تنی قرارداد مونو اتیلن گلیکل در اروپا، قراردادهای پارازایلن برای ماه دسامبر نیز به همین میزان کاهش یافتند. ضمناً خریداران نیز مایل به پذیرش این افزایش‌ها نیستند و به این مسئله اشاره می‌کنند که خریداران محصولات نهاییِ آن‌ها نیز انتظار دارند تخفیف دریافت کنند. برخی معامله‌کنندگان بیان داشتند این عوامل و نیز نامناسب بودن تقاضای پایان سال ممکن است نقطه‌ی مقابل انتظارات برای افزایش قیمت‌ها باشد. یکی از خریداران اظهار تایید کرد: «ما قصد داریم تا پایان سال منتظر بمانیم. تقاضا محدود است و قیمت‌ها ممکن است در آینده‌ی نزدیک در حوالی نرخ‌های کنونی نوسان داشته باشند.»

مهم‌ترین نکات

•  افزایش 50 دلاری قیمت‌های پلی اتیلن ترفتالات داخلی

•  رشد دوباره‌ی پلی اتیلن ترفتالات وارداتی  

•  کاهش 100 یورویی در بازار پارازایلن ماه دسامبر

•  بی‌ثباتی در صنایع بالادستی موجب ابهام در دورنمای بازار شد  

•  پلی اتیلن ترفتالات گرید بطری در بازار داخلی (دلار در هر تن): 1400 نقد| 1475 (60/90 روزه)

•  پلی اتیلن ترفتالات وارداتی (دلار در هر تن): 1120 تا 1150 (CIF)

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار