کد خبر : 42162

توانایی اندک خریداران ایرانی برای فروش نفت در بازارهای جهانی و سود چشمگیر خارجی ها؛

پتروتحلیل- معاملات ریالی نفت در بورس انرژی تنها برای شرکت های خارجی مناسب است.

مهندس فضلعلی، کارشناس صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار «پتروتحلیل» با بیان این مسئله افزود: شرکت های  آسیایی و اروپایی  به دلیل بالا بودن ارزش پولی خود نسبت‌ به ریال می توانند با حضور در ایران و‌تبادل پول خود در بانک مرکزی از بورس انرژی نفت‌ خریداری کنند؛ زیرا برای آنها این نوع خرید به صرفه است.

وی افزود: شرکت های خصوصی داخلی به دلیل نداشتن زیر ساخت های مناسب، کم بودن نقدینگی در صنایع وعدم توانایی در تبادلات مالی به واسطه تحریم توانایی فروش نفت در بازار های جهانی را نخواهند داشت.

وی ادامه داد: به واسطه ی تحریم های حمل و نقل و کشتیرانی جمهوری اسلامی و‌ محدود بودن حجم نفت عرضه شده در بورس انرژی در صورت خرید شرکت های خصوصی ایرانی این محموله  به صورت fob  به شرکت‌های خارجی فروخته می شود.

مهندس فضلعلی در ادامه افزود :متاسفانه بعد از برجام تمام راه کارهای دور زدن تحریم ها به نوعی شناخته شده است و تحریم ها فشار بیشتری به صنعت نفت و پتروشیمی آورده است.

وی ایجاد ارزش افزوده در صنعت نفت و پتروشیمی و جلوگیری از خام فروشی آن نیز افزود : در حال حاضر دنیا به سمت تولید و ایجاد ارزش افزوده بر روی محصولات خود به خصوص در صنعت نفت است. 

وی ادامه داد: ایران نیز باید با تقویت صنایع پایین دست تمرکز خود را از خام فروشی جدا کرده و سعی در تولید موادی با ارزش افزوده بالاتر کند؛ زیرا دنیا به این نوع محصولات نیازی دو چندان دارد.

 

ارسال نظر

آخرین اخبار
ادامه اخبار